İngilizce Öğretmenleri Atama Bekliyor

İngilizce Öğretmenleri Atama Bekliyor

İngilizce Öğretmenleri Atama Bekliyor

Geçen günlerde Habertürk televizyonunda bir programa katılan Sayın, Nabi Avcı şubat atamaları için açığa göre atama yapılacağını baskılara göre olmayacağını altını çizerek belirtmişti. Sayın bakanın açıklamaları şu şekilde; “ Türkiye genelinde genelde ne kadar öğretmen açığımız var?

 

 

Diyelim ki, 90 bin öğretmen açığımız var. Şimdi biz bu 30 bini atayarak ne kadar tamamlamış oluyoruz bunun? Üçte birini, yüzde 33’ünü. O zaman şöyle başlıyoruz: Her branşın yüzde 33’ünü açık, yani fizik öğretmenliği fizikte ne kadar açığımız var? 100 açığımız var, o zaman oraya 33.Efendim, tarihte ne kadar açığımız var? 50, oraya 17. İngilizcede ne kadar açığımız var? 200, oraya 66 gibi hep yüzde 33…

Şimdi en çok açığı olan branşlarımız zaten belli. İngilizce, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, özel eğitim öğretmenliği, rehberlik bunlar… Şimdi öğretmen adayı arkadaşlarımız daha çok şeye bakarak bu taleplerde bulunuyorlar, yani şu kadar adam bekliyor, tarihte şu kadar adam bekliyor; dolayısıyla, tarihte çok bekleyen var onun için orada çok atayın gibi bir mantıkla onlar böyle taleplerde bulunuyorlar. Ama bizim atama prosedürümüz açığımız ne kadar, genel olarak açığımız ne kadar?

Dolayısıyla, her branşa o genel açık içerisinden aynı oranda yüzdelerle…” Bu açıklamalara göre, bekleyen kişi sayısının ya da yüksek puanla atanama gibi bir şeyin atamalarda öncelikli olmayacağı aşikârdır. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı, hangi branşta daha çok ihtiyaç varsa o branşa ağırlık verecektir.

Buna bağlı olarak geçen eylül ataması öncesi Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Müdürü Sayın, Hamza Aydoğdu da resmi twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunmuştu; “Bu kadar bekleyenin olduğu bir süreçte nasıl dağılım yaparsanız yapın 37 bin kişinin dışında kalan 380 bin kişi üzülecek; bu bir realite.

Bütün dağılımlar elimizdeki güncel verilere göre yapıldı. Şimdi bazı rakamları vermek istiyorum; böylece bilmeden edep dışı hakaret edenler öğrensin diye.

Sınıf öğretmenliği 17 bin 611 ihtiyaç, 4189 atama yüzde 24’ü karşılandı. İngilizce 17 bin ihtiyaç, 3964 atama ile yüzde 22’si karşılandı. Din Kültürü 16 bin 890 ihtiyaç, 3824 atama ile yüzde 22’si karşılandı. Tarih 865 ihtiyaç var, 312 verildi. Yüzde 43’ü karşılandı. Sosyal bilgilerde 2253 ihtiyaçtan 997’si yani yüzde 46’sı karşılandı. Bilişimde 2758 ihtiyaç var, 867 verildi. Yüzde 32 karşılandı. Şimdi bu alanlara büyük branşlar gibi adaletli(!) dağılım yapılsaydı, bunlar olabilir miydi? Bilmeden, verileri görmeden kendine sıra gelmeyince adalet kavramına sığınarak edep ve haya dışı küfür ve hakaret edenlerin öğretmen olmaları ayrıca üzücü. Kontenjanlar eldeki verilere göre küçük ve ihtiyacı az olan branşlar mağdur edilmeden eldeki verilerle en iyi şekilde yapılmaya çalışıldı. 37 bin kadroyu 109 alana bölseniz, 339 kişi ediyor. Bu realiteyi görmeden sıra bana gelmedi, diye küfür ve hakaret etmek hangi edebe sığar? Gelen bütün arkadaşlarla tek tek ilgilenip dertlerini dinledik; bu gerçekleri anlattık; mezun sayısına göre değil verilere göre hareket edileceğini söyledik.

Bir ay boyunca gece gündüz çalışan, insanüstü gayret gösterenlerin emeğine hakaret etmek ayrıca üzücüdür. Sonuç olarak eldeki verilerle yapılanın en iyisi yapılmıştır. Üzülenleri anlıyoruz ama sıra bana gelirse adaletli oldu anlayışı doğru değildir. Beklenti, aile baskısı, çevre baskısı, gelecek kaygısından dolayı üzüntü, sitem, eleştiri baş göz üstüne; ama edep dışı insanın yüzünü kızartacak hakaret ve küfürlere şiddetle hayır.”

Bu açıklamalar ışığında, geçen atamada en çok ihtiyaç duyulan branşlar arasında bulunan İngilizce Öğretmenliği,  yüzdelik olarak en az yüzdeliği anlan branş olarak gözüküyor.  Bu şubat atamasında da İngilizce Öğretmenleri aynı tablo ile karşılaşmak istemiyor. Bu sene ihtiyaç bazında ilk sırada yer alan İngilizce Öğretmenliği geçen atamada verilmeyen haklarının bu atamada verilmesini talep ediyorlar.

Eğer bu atamada da ihtiyacı az olan branşlara, yüzdelik olarak fazla verilirse bir sonraki atamalarda bu branşlara kadro düşmeyecektir. Ayrıca, ihtiyacı çok olup da hakkı olan kadroyu alamayan İngilizce Öğretmenliği branşının da ihtiyacı, çığ gibi büyüyecektir. İnsan Kaynakları bu konuda adaletli davranmalıdır.  Geçen sene mağdur olan İngilizce Öğretmenleri de bu Vatanın Evlatlarıdır ve en çok kadroyu alıp atanmak,  onların en doğal hakkıdır.Yetkili kişilerin adaletinin, Adaletin Timsali Hz. Ömer‘in adaleti gibi olması umuduyla…  

Mehmet ATLI 

Kaynak: Kamuajans.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.