İngilizce öğrenmek isteyen gençlere devlet desteği! YÖK yabancı dil destek programlarını başlattı

YÖK tarafından alınan karar ile birlikte İngilizce öğrenmek isteyen araştırmacılara ücretsiz yabancı dil desteği açıklandı. 2023'te tamamlanacak olan bu kurslar bu hafta başlıyor

İngilizce öğrenmek isteyen gençlere devlet desteği! YÖK yabancı dil destek programlarını başlattı

Türkiye'de bulunan genç bilim insanlarının uluslararası becerilerini geliştirerek daha da kapsamlı bir çalışma ortamının hazırlanmasını sağlamak için Yükseköğretim Kurumu tarafından "Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi" kapsamında genç araştırmacılara akademisyenler ile yabancı dil verileceği açıklandı. 

Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi

YÖK tarafından bugün yapılan açıklama şu şekildeydi; 

"Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından genç bilim insanlarının uluslararası dergilerde yabancı dilde yayın yapma becerilerini geliştirmek ve Türkiye’de yapılan bilimsel araştırmalarını uluslararası düzeyde daha görünür kılmak için geliştirilen Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi hayata geçiyor.

Seviye tespit sınavı sonrasında İngilizceleri iyi ve çok iyi düzeyde olan doktoralı araştırmacıların akademik yazma yetilerini artıracak “Doktoralı Genç Araştırmacılar İçin Yabancı Dilde Bilimsel Metin Yazma Programı” 24 Eylül 2022 Cumartesi günü başlayacak.

Program kapsamındaki eğitimler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından verilecek. Toplam 175 akademisyenin yararlanacağı ve haftada 6 saat olarak yapılacak eğitimler, 11 Ocak 2023 tarihinde tamamlanacak." 

Bu kapsamda bilgilendiren Yükseköğretim Kurumu, bilim adına kendini geliştirmek isteyen öğrenciler araştırmacılar için büyük bir fırsat olabileceğini ifade etti.