İmam Hatip Ortaokulunda proje başarısı

BURDUR Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu'nda "Sınıfım Evimdir" projesi kapsamında öğrencilerin kendilerini evde hissetmelerini sağlamak ve başarıyı artırmak amacıyla geçen öğretim yılında bir sınıfta ev ortamı...

Eğitim 15.06.2017, 10:23
İmam Hatip Ortaokulunda proje başarısı

Mesut MADAN - BURDUR Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu'nda "Sınıfım Evimdir" projesi kapsamında öğrencilerin kendilerini evde hissetmelerini sağlamak ve başarıyı artırmak amacıyla geçen öğretim yılında bir sınıfta ev ortamı oluşturuldu. Öğrenciler ayakkabılarını çıkarıp girdikleri sınıfta, dersin yanında çiçek sulayıp, balık besliyor ve çeşitli zeka oyunları oynuyor.

Burdur merkezdeki Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu'nda eğitime farklı bir bakış kazandırmak amacıyla geçen öğretim döneminde bir sınıf ev ortamına dönüştürüldü. Yaklaşık 6 ay önce başlatılan "Sınıfım Evimdir" projesi kapsamında hayırseverlerin desteğiyle 15 Temmuz şehidi polis memuru Akif Altay'ın adının verildiği 7/B sınıfı, yaklaşık 5 bin liralık harcamayla, öğrencilerin kendilerini evde hissetmelerini sağlamak amacıyla dizayn edildi. Yerlerin halıfleksle kaplandığı sınıfa çiçekler, zeka oyunu setleri, satranç takımı, akvaryum ve dekoratif süs eşyaları konuldu.

AYAKKABILARI ÇIKARIP GİRİYORLAR

Sadece ev ortamı oluşturmak için gerekli malzemelerle yetinilmeyip, aynı zamanda eğitim ve öğretim açısından öğrenci gelişimini sağlayacak test sistemi, kitaplar, zeka oyunları setleri, öğrencilerin kendi kendilerine sorumluluk ve temizlik özellikleri kazanmalarını sağlayıcı elektrikli süpürge, galoş, panduf, ayakkabılık ve diğer temizlik malzemeleri de temin edildi. Öğrenciler ayakkabılarını çıkarıp girdikleri sınıfı evi gibi görüp akvaryumdaki balıkları besliyor, çiçeği suluyor ve sınıf temizliğini üstlenerek değerler eğitimini uygulayarak yaşıyor.

"FİNLANDİYA'DA UYGULANIYOR"

Okulun matematik öğretmeni ve proje yürütücüsü Feridun Bozyiğit, eğlenceli, inovasyon dolu, farklı ve evsel bir ortamda öğrenmeyi arttırabilmek, öğrenciye okulu sevdirip benimsetebilmek amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Bozyiğit, "Projede öğrencilerin sınıfını evi gibi görmesini sağlamak, zevkle vakit geçirecekleri, cazip ve eğlenceli bir eğitim öğretim ortamı oluşturmak, hem rutin olmayan bir hobi odası hem de bilimin dünyasında sınırsız dolaşabilecekleri bir kütüphane tadında ortam imkanları sunmak hedefleriyle yola çıktık. Başta Finlandiya olmak üzere eğitimde başarıyı yakalamış ülkelerdeki modeli sınıfımızda uygulamak istedik. Eğitim öğretimdeki başarının en önemli sebeplerinden biri öğrencinin okula severek, isteyerek gelmesi. Bunu düşünerek yaklaşık 6 ay önce evsel bir sınıf ortamı oluşturmak için 'Sınıfım Evimdir' projesini başlattık" diye konuştu.

"BALIK YEMEYİ DEĞİL TUTMAYI ÖĞRENİYORLAR"

Öğrencilerin sabah 8'den akşam 17'ye kadar vakitlerini okulda geçirdiklerini aktaran Bozyiğit, "Uykuyu saymazsak bu süre evde geçirdikleri süreden çok daha fazla. Biz de buradan yola çıkıp ortamlarını güzelleştirerek, okula severek gelmelerini ve sınıfta daha fazla vakit geçirmelerine neden olmak istedik. Böylece öğrenciler gerek eğitimsel, gerekse öğretimsel açıdan balık yemeyi değil balık tutmayı öğreniyor. Öğrencilerimiz akvaryumda balıkları besliyor, sınıfı temizliyor, bitkileri suluyor. Böylece düzenli olma, sorumluluk sahibi olma gibi değerlere de yaparak ve yaşayarak sahip oluyor" şeklinde konuştu.

"İL VE TÜRKİYE DERECELERİ GELDİ"

Projenin kendileri için şaşırtıcı derecede başarılı olduğunu vurgulayan Bozyiğit, "Hem akademik alanda hem de sosyal etkinlikler alanında il ve Türkiye dereceleri geldi. Farklı bir çizgide küçük bir tuğla koymak istedik, eğitime farklı bir bakış açısı ile baktık" dedi.
Sınıf öğrencisi Dilara Nur Yasan, "Derslerimize daha çok odaklandık. Hem hocalarımız hem biz çok memnunuz. Sorumluluk sahibi olmayı öğreniyoruz" diye konuştu.

"DAHA ÇOK ÇALIŞMA İSTEĞİMİZ GELİYOR"

Amine Ahsen Bulut, "Bu sınıfın bize çok fazla katkısı oldu. Kendimizi ev ortamında hissediyoruz. Daha çok çalışma isteğimiz geliyor. Arkadaşlarımızla birlikte vakit geçiriyoruz. Başarımıza katkı sağlıyor" dedi.

"DEĞERLER EĞİTİMİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ"

Okul Müdürü Yusuf Gözüaçık da yaklaşık 5 bin liraya mal olan projeye katkıda bulunan hayırseverlere teşekkür ederek, şöyle dedi:

"Okul olarak değerler eğitimini çok önemsiyoruz. Değerler eğitiminin öğrenciye sözlerden ziyade onların yaşayarak, yaparak öğrenmelerine katkı yapan böyle çalışmanın parçası olmak bizi çok mutlu ediyor. Katkısı olan herkese teşekkürler."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@