İmam Hatip öğretmeni Cemil Kılıç'a akıl almaz soruşturma

MEB askıya çıkardığı yeni müfredat ile ilgili tüm kesimlerden görüş isterken, İmam Hatip Müfredatı ile ilgili imam hatip öğretmeni Cemil Kılıç'ın müfredat önerisini ve eleştirilerine soruşturma açtı....

Eğitim 26.02.2017, 19:53
İmam Hatip öğretmeni Cemil Kılıç'a akıl almaz soruşturma

İmam hatip lisesinde öğretmen olan Cemil Kılıç hakkında, eğitim sistemini ve imam hatip okullarını eleştirdiği için soruşturma başlatıldı. Kılıç: Daha iyi eğitim için eleştiriyorum.

Birgün'den Serbay MANSUROĞLU'nun haberine göre; İstanbul Gaziosmanpaşa’da bir imam hatip okulunda görev yapan öğretmen ve ilahiyatçı-yazar Cemil Kılıç hakkında, imam hatiplerdeki eğitimi eleştirdiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Medya ve sosyal medyada eğitim politikalarını eleştiren Kılıç’ın, imam hatip okullarında yaşanan sıkıntılara da yaptığı vurgular soruşturma konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişleri, öğretmen Cemil Kılıç’ın Arapça ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri verdiği okula giderek ifadesini aldı. İfade sırasında müfettişler, sosyal medyada ve medyada yer alan eğitim sistemindeki eleştiriler ve özellikle de imam hatip okulları ile ilgili paylaşımları sordu.

Medyada paylaşılan bir görseli gösteren müfettişler, öğretmen Cemil Kılıç’a imam hatip okullarını neden eleştirdiğini sordular. Ayrıca Kılıç’a, “Alevi misin, Sünni misin?” sorusu da soruldu.

‘Kötüleme amacım yok’

imam-hatip-ogretmeninin-imam-hatip-elestirisine-sorusturma-249555-1.Öğretmen Cemil Kılıç ise savunmasında, “Ben Eğitim İş İstanbul 4 No’lu Şube Örgütlenme yöneticisiyim. Sendikal görevim nedeniyle eğitim sistemi ve eğitim politikaları hakkında görüş belirtme hakkım ve görevim bulunmaktadır” dedi.

“Eğitim politikalarına dair yaptığım paylaşımlar ve açıkladığım görüşler yasal bir hakkın kullanımıdır” diyen Kılıç, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“İmam hatip okullarına yönelik yaptığım eleştiriler, kötüleme amaçlı değil daha iyi bir eğitim sistemine kavuşma amaçlıdır. Nitekim gerek imam hatip okullarında gerekse tüm eğitim kurumlarındaki olumlu bulduğum yanları da pek çok kez dile getirip paylaştım.”

‘İmam hatipler gerici’

Kendisinin de ortaokul ve liseyi imam hatip okullarında okuduğunu, ancak imam hatiplerin daha iyi bir müfredata sahip olması ve ihtiyaç düzeyinde açılması gerektiğini vurgulayan Kılıç, savunmasına şöyle devam etti:

“Mevcut müfredatın gerici bir dini anlayışa sahip olduğu kanısındayım. Ayrıca Alevilik Sünnilik meselesine gelince... Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders müfredatında zaten Alevilikle ilgili bir kısım bilgiler bulunmaktadır. Buna rağmen ben yine de üzerimde oluşturulan baskı nedeniyle derslerimde Alevilikle ilgili hiçbir konuya girmedim, girmiyorum.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@