İmam Hatip öğrencilerine İstiklal Marşı’nı Arapça okuttular

TRABZON’un Tonya İlçesi’nde İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri İstiklal Marşı'nın kabulünün 96'ncı yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte İstiklal marşı Arapça okundu.

Eğitim 14.03.2017, 13:12 14.03.2017, 22:28
İmam Hatip öğrencilerine İstiklal Marşı’nı Arapça okuttular

TRABZON’un Tonya İlçesi’nde İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri İstiklal Marşı'nın kabulünün 96'ncı yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte İstiklal marşı Arapça okundu.


Hoşarlı İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan ‘12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Programı, Ali Koç Kültürevi’nde gerçekleştirildi.  İlçedeki okullar arasında düzenlenen İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’nda birinci olan 17 Şubat Ortaokulu öğrencisi Raife Gücesan’ın marşı okuması ardından, Tonya Anadolu İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden bir grup da, İstiklal Marşı’nı Arapça okudu. İstiklal Marşı’nın Türkçe ve Arapçaya çevrilmiş satırları da sinevizyonla perdeye hem Türkçe, hem de Arapça olarak yansıtıldı. 


İstiklal Marşı'nın Arapça okutulacağı önceden yayınlanan etkinlik programında da yer aldı.

İSTİKLAL MARŞI'NIN ARAPÇA OKUNMASINA TEPKİ


Trabzon'un Tonya İlçesi’nde İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin İstiklal Marşı'nı Arapça okumasına ilçe sakinleri tepki gösterdi. CHP Tonya İlçe Başkanı ve emekli öğretmen Muhammet Karadeniz, emekli eğitimci olduğunu ve bu gözle olanlara bakmak istediğini belirterek şöyle dedi:


"Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir ve Anayasamızın üçüncü maddesinde İstiklal Marşı'nın Türkçe okunması gayet açık ve nettir. Burada bir okulda 12 Mart ile ilgili düzenlenen programda İstiklal Marşı Arapça okundu. Burada çocuklarımızın bir günahı yok. Bu programı düzenleyen okul öğretmenleri, idarecileri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve onun akabinde Kaymakamlığımız bu programa onay verdi. Bu program Tonyalılar olarak bizi son derece üzmüştür. Şiddetle kınıyorum. Burada parmağı olan herkesin ortaya çıkarılarak hukuk çerçevesinde soruşturmalarının yapılmasını ve kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyorum. Bu açıklamamın aynı zamanda bir suç duyurusu niteliği taşıdığını belirtmek istiyorum. Önce insan sonra da bir eğitimci olarak üzüntülü olduğumu ifade etmek istiyorum."


"ART NİYET VAR" İDDİASI


İlçede 37 yıllık esnaf Fikri Sağlam da bu gelişmenin eğitim camiasında bir ilk olduğunu belirterek, "Haberi duyduğumda inanın şoke oldum. Milli Eğitim camiasında ilk defa böyle bir şey duyuyorum. İstiklal Marşımız yüz binlerce şehidimizin kanıyla yazıldı. Arapça okunmasında art niyet olduğunu düşünüyorum. Şaşırdık yani. Bu tür bir olayın referandum sürecinde yaşanması kafamda soru işaretleri uyandırdı. Buradan bir kaos oluşmasını mı ya da nemalanmayı mı düşünüyorlar onu da bilmiyorum. Araplar İstiklal Marşı’nı merak etse Google’dan yazar bakarlar, tercümesini okuyabilir. Burada çocukların kullanıldığını düşünüyorum" diye konuştu.


"SORUMLULAR HESABINI VERMELİ"


Tonya Belediye Meclisi üyesi Bekir Uzunoğlu ise olanların kabul edilemez olduğunu ve üzgün olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:


"Yaşananlar tek kelimeyle utanç vericidir. Çocukların bu şekilde kullanılmasını hiç doğru bulmuyorum. Ülkemizde bir taraftan yoğun bir şekilde milliyetçilik edebiyatı yapılıyor, bir taraftan da milli marş Arapça okunuyor. Bunlar doğru şeyler değil. Özellikle çocukların böyle amaçlar doğrultusunda kullanılmasını hiç doğru bulmuyorum. Burada muhakkak idari ve adli bir işlem uygulanmalıdır ve sorumlular bunun hesabını vermelidir. Tonya’da insanlar üzgün bu konuda. Bu şekilde anılmak bizi üzdü.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@