İmam Hatip Değil Laik Bilimsel Eğitim

15 Temmuz darbe girişimi sonrası el konan cemaat okullarının İmam Hatip yapılacağının kararlaştırılmasına Eğitim İş ve Eğitim Sen'den tepki geldi

Öğretmenler 22.08.2016, 23:04
İmam Hatip Değil Laik Bilimsel Eğitim
Çanakkale Olay Gazetesinden Burhan Mert Balcı'nın buradaki haberine göre; 15 Temmuz darbe girişimi sonrası el konan cemaat okullarının İmam Hatip yapılacağının kararlaştırılmasına Eğitim İş ve Eğitim Sen'den tepki geldi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, cemaatin el konan okullarının İmam Hatip değil, laik ve bilimsel eğitim veren okullara dönüştürülmesi gerektiğini vurguladılar. 

 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında “FETÖ”ye bağlı olduğu bilinen özel okulların el konulmasının ardından, okul binalarının ne amaçla kullanılacağı kamuoyunda merak konusu olmuştu. Çanakkale’de Fethullah Güle Cemaati’ne ait olduğu bilinen okullara el konulmasının ardından, okul binalarının İmam Hatip Anadolu Liselerine dönüştürüleceğinin duyurulması üzerine, eğitim sendikalarından tepki geldi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş ve Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, cemaatin el konan okullarının İmam Hatip değil, laik ve bilimse eğitim veren okullara dönüştürülmesi gerektiğini ifade ettiler. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş; “15 Temmuz’daki Fethullahçı askerlerin başarısız darbe girişiminden sonra Türkiye’de tam bir kaos yaşanıyor. 3 ay süreyle OHAL ilan edildi ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile ülke yönetilmeye çalışılıyor. Yani halkın, toplumun, yargının, yasamanın her hangi bir söz söyleme hakkı yok ne yazık ki. Açığa alınan birçok Fethullaçılar ile ilgisi alakası bulunmayan birçok insan var. Hayatını bu güne kadar gericiliğe karşı, tarikatlara karşı, laiklik mücadelesi veren insanlar var. En son örneklerinden biri de, Fethullahçı Terör Örgütüne bağlı olduğu ya da Fethullah Gülen’in cemaatine ait olan okullara el konulması meselesi var. Bu el konan okular bir şekilde iktidarın kindar ve dindar nesil yetiştirmek için desteklediği, müfredatını ona göre değiştirdiği İmam Hatiplere dönüştürülüyor.  Biga’da bu el konan okullardan biri İmam Hatip’e dönüştürüldü. Bunu basından okuduk. Burada bir iyi niyet yok. Burada bir kötü niyet var” dedi.

“O okulların sahibi halktır”

Okulların laik ve bilimsel eğitim veren kurumlar haline getirilmesi gerektiğini belirten Mantaş; “Devletin düzenini tesis ederek, ülkeyi normalleştirecekler ise, niye İmam Hatip haline getiriliyor da, normal bir okula dönüştürülmüyor? Laik, bilimsel bir okul değil de, neden İmam Hatip? Çünkü AKP kesinlikle bu OHAL sürecinden yararlanmak istiyor. Bu yüzden bu okullar İmam Hatip haline getiriliyor. Kendi partisine hem oy yetiştireceği, hem de arka bahçesi haline getireceği kurumlar haline getiriliyor. Keşke oradaki yerel halka sorsalar. Keşke eğitim camiasına, öğretmenlere, eğitim alnındaki sendikalara sorsalar. Belki farklı bir şey çıkacak. Ama bunu dayatıyorlar. Bugün Türkiye’de gericiliğe hizmet eden, bilimsel, laik eğitimden uzak bir anlayış ile eğitimin dönüştürülmesine yönelik kullanılıyor. Yani Türkiye’de bir cemaatin elinden kurumlar alınırken, başka bir cemaatlerin, derneklerin eline geçmiş oluyor. Devletin içerisinden cemaatler temizlenmiş olmuyor. Tamamen el değiştirmiş oluyor. Bu doğru değil. Biz Eğitim-İş olarak bunun karşısındayız. Okul müfredatlarının içeriği dahi İmam Hatip okulları haline getirilmişken, bu okulların İmam Hatip yapılması kabul edilemez. Madem böyle bir kamulaştırma var, bunların laik, bilimsel eğitim veren okullara dönüştürülmesi ve halka kazandırılması gerekiyor. O okulların sahibi halktır. Çünkü o okulları halkı kandırarak aldıkları bağışlarla, halkın iyi niyetli duygularını sömürerek aldıkları paralarla açılmış okullardır bu cemaat okulları. O neden le bu okulların tekrar halka verilmesi gerekiyor. Bu el konan okulların hepsinin İmam Hatip yapılması, eğitimin doğasına da, tabiatına da, gerçekliğe de aykırıdır. Bunu kabul edemeyiz ve Eğitim-İş olarak bu okulların İmam Hatip değil, laik, bilimsel eğitim veren okullar haline getirilmesinden yanayız” dedi.  
 
“Laik ilkelerden doğru planlanmalı”

El konan cemaat okullarının İmam Hatip’e dönüştürülmesine tepki gösteren Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç ise; “15 Temmuz süreci sonrasında bazı özel okullara el konulması ve devamında da bunların İmam Hatip yapılacağı konusunda basında çıkan haberler var. Çanakkale’de de bu bilgiler gündemde. El konulan okulların İmam Hatip yapılacak olması bir anlamda, gerçekten bu 15 Temmuz sürecini bu kararı veren kişiler tarafından anlaşılmadığını gösteriyor. Çünkü 15 Temmuz süreci, herkesin bireysel hakkı olan ve saygı duyulması gereken inancın siyasete alet edildiğinde ne derece olumsuz sonuçlara neden olduğunu gösteren açık bir durum. Bu inanç siyasete alet edilmemeli. Aslında 15 Temmuz sürecinin altını çizdiği bir başka durum, eğitim kesinlikle laik ilkelerden doğru planlanmalı ve kişinin inanç özgürlüğüne saygı duyulmalı.
 
“Ders çıkarılmıyor”

Okulların İmam Hatip yapılmasının 15 Temmuz’dan ders çıkarılmadığını gösterdiğini ifade eden Koç; “Ülkemizin laik ve bilimsel eğitime ihtiyacı var. Bilim ve teknoloji alanında kendini yetiştirecek, üreterek, ürettiği bilimle, teknolojiyle dünyada yarışacak insanlara ihtiyacımız var. Bu insanlarla teknoloji gelişiyor, bu insanlarla dünya ile rekabet ediliyor, bu insanlarla yollar, köprüler inşa ediliyor, üretim arttırılıyor, topluma katkıda bulunuluyor. Eğer bu okullar değerlendirilecek ise bu doğrultuda değerlendirilmeli. Çünkü bugünlerde Çanakkale’den doğru aldığımız en önemli bilgi, ilk öğretim ve orta öğretim sınıflarında nüfusun kalabalıklaşması ve niteliğin düşmesi. Sınıflarda öğrenci sayısını 25-30 kişiyi geçmemesi gerekiyor. Okulların da çocukların düşünsel alt yapısını güçlendiren, kendisini tanımasına fırsat tanıyan, onları bilim ve teknolojiye yönelten okullar olması gerekiyor. Özellikle ifade ediyorum ki, Çanakkale’de el konulan özel okulların İmam Hatip yapılması tercihi aslında 15 Temmuz darbesinden ya da kalkışmasından ders çıkarılmadığı, bu olayın düzgün anlaşılmadığı ve buradan hareketle de ülkeyi yeni sıkıntılı süreçlere hazırlayacak kararlar alındığının göstergesidir. Bu nedenle başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere, bu konuda karar vereceklere, okulların nitelikli ilk ve orta öğretim okulları haline getirilerek, Çanakkale’de eğitimin kalitesini yükseltilmesine hizmet etmek için kullanılmasının gerektiğini düşünüyoruz ve önerimiz de bu doğrultudadır” dedi.  
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@