İLK VE ORTAOKULLARDA KADEMELİ GEÇİŞ UYGULAMASI SONA ERECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce yayınlamış olduğu takvim gereği okul dönüşümleri 2015 yılında tamamlanacaktı.

Öğretmenler 29.07.2015, 21:47
İLK VE ORTAOKULLARDA KADEMELİ GEÇİŞ UYGULAMASI SONA ERECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce yayınlamış olduğu takvim gereği okul dönüşümleri 2015 yılında tamamlanacaktı. Nitekim Bakanlık 10/07/2015 tarihli yazısında ‘’ 12 yıllık zorunlu kademeli geçiş uygulamaları kapsamında dönüşümler 12 Haziran 2015 tarihi  itibariyle tamamlanmış olup ortaokulun alt biriminde ilkokul öğrencileri, ilkokulun alt biriminde de ortaokul öğrencileri bulunmayacaktır.’’ diyerek bu konudaki kesin kararlılığını ortaya koydu.

 

        2012 yılından itibaren hayatımıza giren 4+4+4 eğitim sistemi eğitim sistemimizde gerçekten önemli bir değişim gerektiriyordu.28 Şubat dönemiyle birlikte bitmek üzere olan mesleki eğitim bu sayede yeniden canlandı. Ancak dönüşüm sürecinin hala tamamlanamamış olması bu anlamda hedeflere ulaşmayı engellemektedir. Birçok okul hala ilk ve orta bölümlerini bir arada bulundurduğu için karmaşaya sebep olmaktadır. Ayrıca burada görev yapan öğretmenler de bu duruma göre hareket etmeleri sebebiyle ilkokula dönüşenlerde branş öğretmenleri; ortaokula dönüşenlerde ise sınıf öğretmenleri norm ihtiyacı bulunmaktadır.

 

        Bakanlığın 2015’i  kesin dönüşüm yılı ilan etmesine rağmen norm güncellemelerini nisan- mayıs döneminde yapmayışı önemli bir çelişki olup birçok soruna sebep olmuştur. Her ne kadar daha sonrasında süre beklemeden norm güncellemeleri yapılabilir denmiştir ama geç kalınan bir karar olduğu için birçok olumsuz durum yaşanmıştır. Örnek vermek gerekirse yaptığım gözlemlere göre, ilkokula dönüşen ve ortaokul alt sınıfları olmayan okullara çok sayıda öğretmen atanmış, diğer okullarda öğretmen açığı varken bu okullarda onlarca norm fazlası öğretmen olmuştur. Sadece 1 okulda 13 norm fazlası öğretmen gördüğümü söylesem durumun ne kadar vahim olduğu anlaşılır sanırım.

 

 

          Kademeli geçiş uygulamasının sonlandırılması hususunda İl  MEM’ler farklı farklı uygulamalar yapmaktadır. Kilis MEM tüm okullara kesin dönüşüm için yazı gönderirken bazı İl MEM’ler kademeli geçiş uygulamasını sürdürme kararı almaktadır.

 

         

 Bakanlık kademeli geçiş uygulamasını kesinlikle bu yıl sonlandırmalıdır. 4+4+4 sisteminden beklenilen verimin elde edilmesi için bu tavizsiz bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde 4+4+4 eğitim sistemi istenilen hedeflere bir türlü ulaşamayacaktır.

Hüseyin Okur

Kaynak: www.mebpersonel.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@