İlk ve ortaokullar tel örgüyle ayrılıyor

Hem ilkokul hem ortaokul olan okulların bazılarında binalar ve bahçeler duvarlarla, tel örgülerle ayrılıyor.   Sekiz yıllık kesintisiz eğitimin yerine getirilen 4+4+4 eğitim sisteminin ü&

Öğretmenler 23.02.2015, 23:55
İlk ve ortaokullar tel örgüyle ayrılıyor

Hem ilkokul hem ortaokul olan okulların bazılarında binalar ve bahçeler duvarlarla, tel örgülerle ayrılıyor.

 

Sekiz yıllık kesintisiz eğitimin yerine getirilen 4+4+4 eğitim sisteminin üçüncü yılı. 12 yıllık zorunlu eğitimle ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve lise kademelerinde dörder yıl eğitim verilmeye başlandı. 4+4+4 okul dönüşümlerini de beraberinde getirdi. Birinci sınıftan sekizinci sınıfın sonuna kadar eğitim veren ilköğretim okulları, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak dönüştü.

Aynı binada ilkokul ve ortaokul eğitim veren 251 okul

4+4+4'ten önce İstanbul'da bin 437 resmi ilköğretim okulu vardı. Şimdi ise 1098 ilkokul, 895 ortaokul ve 142 imam hatip ortaokulu var. Aynı binada ilkokul ve ortaokul eğitimi veren okul sayısı ise 251. Peki okulların dönüşümü fiziksel koşulları nasıl etkiledi? Al Jazeera Türk, kalabalık öğrenci nüfusuyla dönüşümlerin pek de kolay olmadığı İstanbul'da bazı okulları gezdi.

4+4+4 mimarisi

Aynı çatı altında ya da aynı bahçe içinde hem ilkokul hem de ortaokul olan okulların durumu daha zor. Okulların girişlerini, bahçelerini ayırmaları şart. Ancak kimi okullarda yer sıkıntısı da var. Okulu ve bahçeyi duvar ya da pimapen kapılarla bölmekten, tel örgü çekenlere kadar çeşitli çözümlerle 4+4+4 kendi mimarisini yaratmış!

Okulu bıçak gibi kesen duvar

senler'deki Örfi Çetinkaya İlkokulu ve Ortaokulu aslında tek bina. Binayı hem içinden hem de bahçesinden bir duvar bıçak gibi kesiyor. Duvarın bir yanı ilkokul, diğer yanı ortaokul. Yakında öğrencilerin duvarın üstünden atlamaması için tel örgü de çekilecek. Okulda hem ilkokullar hem de ortaokullar ikili eğitim yapıyor. Çünkü okul kalabalık. İlkokulda bin 400 , ortaokulda yaklaşık 2 bin öğrenci var. Öğrencileri duvar ayırıyor ama üç ay öncesine kadar kantini ortak kullanılıyordu.

Laboratuvarlar, atölyeler ilkokul tarafında kaldı

Okul ikiye bölününce öğretmen tuvaleti, öğretmen odası ilkokul tarafında kaldı. Duvarın diğer tarafındaki ortaokula da öğretmen odası ve tuvaleti yapıldı. Teknoloji laboratuvarı ortaokul tarafında kalırken, spor salonu, kütüphane, konferans salonu ilkokulda. Bu alanlar ortaklaşa kullanılabiliyor. Ziller karışmasın diye, iki okulun teneffüs saatleri birbirinden farklı. Binanın bulunduğu alan büyük olduğu için bölünse de bahçe en azından öğrencilerin oynayabilmesine yine imkan tanıyor.

Ortası boş duvar

Esenler'deki bir diğer büyük okul Türk İsveç İlk ve Ortaokulu. Burası da duvarla ayrılan okullardan. Okulun ana girişinden sonra ilk ve ortaokulun girişleri farklı taraftan. Ön ve arka bahçe birleştiği noktada duvarla ayrılıyor. Duvar yeni yapılmış gibi, ortasına yapılacak kapı da henüz takılmamış. Öğrenciler istedikleri gibi geçiyor. Sınıflar bir avlunun etrafında üç kat sıralanıyor. Hem sağ hem soldan merdivenler var. Ancak merdivenlerden biri pimapen kapılarla kapatılmış. İlkokul ve ortaokul sınıflarının birbirine geçişi engellenmiş.

Bahçelievler'deki Kuleli İlkokulu ve Ortaokulu tek binada değil. Aynı bahçe içindeki iki binanın biri ilkokul diğeri ortaokul. Binalar ayrı ama hem okul girişi hem de bahçeler ortak. Birkaç ay öncesine kadar bahçede ilkokul ve ortaokul öğrencilerini tel örgü ayırıyordu. Tel örgüler çıkarılmış ama direkleri hala duruyor. Bu iki okulun girişi yakında ayrılacak.

Öğretmenler odası iki parça

Maltepe'deki 50.Yıl Besim Kadırgan İlkokul ve Ortaokulu da ortak bahçeyi ve aynı girişi kullanıyor. Bahçe bölünmemiş, Ancak okulun içi tam ortadan camlı kapılarla bölünmüş durumda. Hatta öğretmenler odası bile ikiye bölünmüş. İlkokulun öğretmen odasına girince odanın ortasındaki kapı dikkat çekiyor. Kapının öteki tarafı ortaokulun öğretmenler odası. Asansör okulun ilkokul tarafında; görsel sanatlar, müzik ve teknoloji sınıfı ortaokul tarafında kalmış. İki okulda tam gün eğitim yapıyor. Ortaokul tam gün eğitim yabilmek için müzik, görsel sanatlar ve teknoloji sınıflarını derslik yapmak durumunda kalmış.

"Bina teke düşünce şartlar bozuldu"

Küçükyalı Kadir Rezzan Has İlköğretim okulu iki binadan oluşuyor. 4+4+4'ten sonra okulun bir binası ilkokul oldu, diğer binası imam hatip ortaokulu ve lisesi oldu. Velilere göre bir binalarının imam hatip ortaokulu olması ilkokulun da şartlarını olumsuz etkiledi. Aynı bahçedeki iki okulu önce tel örgü ile ayırdılar. Öğrenciler buralara tırmanınca tel örgülerin üstünü kontrplakla kapladılar.

"Yarı açık cezaevi gibi okul"

Velilerden Mehtap Kıncı okulun tel örgüler varken yarı açık cezaevi gibi göründüğünü belirterek şöyle konuşuyor:

"Okul

ilkokul olunca 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri civardaki ortaokul olarak dönüşen bir okula gönderildi. O okulun ilk dört sınıfı da bizim ilkokula geldi. Okul mevcutları arttı. Kütüphane, bilgisayar, fen laboratuvarları, müzik ve resim atölyeleri kapatıldı. Yetkililer nasılsa ilkokul olduğu için laboratuvara, atölyeye ihtiyaç olmadığını düşünüyor. Çok yanlış bir düşünce. Buralar alçıpanlara duvar örülerek sınıf yapıldı. Ancak bunlar havasız ve ufacık sınıflar. İki sınıfı bir kapı ayırıyor mesela. Sınıftan sınıfa geçiliyor. Bahçeyi iki okul kullandığı ve duvarla bölündüğü için oynanabilecek alan yeterli değil."

Tek binada üç okul

Kimi okullar ise eskisinde de karışık. Bunlardan biri de Bahçelievler'deki Kudret Saraçoğlu İlkokulu ve Ortaokulu. Okulun içinde tam üç okul var. 4+4+4 ile birlikte okulun 1. ve 2. sınıfları Kuleli İlkokula'na gönderildi. Ancak yer olmadığı için 3. ve 4. sınıflar okulda kaldı. İlkokul öğrencilerinin yanı sıra okulda ortaokul öğrencileri var. Çobançeşme İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de bu okulda. Okulun üçüncü katında imam hatip ortaokulunun idaresi ve sınıflarının bir kısmı var. İkinci katta da imam hatip sınıfları ve Kudret Saraçoğlu Ortaokulu'nun sınıfları bir arada. Sabahtan öğlene kadar ortaokul ve imam hatip ortaokulu öğrencileri öğleden sonra da ilkokul sınıfları okulda. Öğleden sonraları ders saatlerine göre bazen ilkokul ve ortaokul öğrencileri çakışıyor.

Anasınıfı öğrencileri öğretmen tuvaletini kullanıyor

Bu arada okulda bir de anaokulu var. Bir şube sabahçı, iki şube de öğlenci. Yani üç sınıf okul öncesi eğitimde. Anaokulunun 4+4+4'ten önceki şartları değişmemiş. Ne yemekhane ne de tuvaletleri var. Küçük çocuklar bir üst kattaki kadın öğretmenler tuvaletini kullanıyor. İsmini vermek istemeyen bir veli, 4+4+4'ten önce de kalabalık olan okulun yine kalabalık olduğunu söylüyor.

Öğrenciler çok erken girip geç çıkıyorlar

Eğitim Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Barış Uluocak, yaşanan sıkıntıların yeterli fiziki imkanlar ve binalar olmadan aceleyle dönüşüm yapılmasından kaynaklandığını anlatıyor:

"Okulların ortak kullandığı laboratuvar, resim atölyesi gibi alanlar var. Okul ortadan bölününce ya da iki ayrı bina halinde olunca bu alanlar bir okulda kalıyor. 4+4+4'e geçilirken 6-14 yaşındaki çocukların bir arada olmalarının pedagojik sakıncalarına atıf yapılmıştı. Ancak 4+4+4 uygulama da bunu değiştiremedi. Bazı yerlerde ilkokul ve ortaokul aynı anda okulda olmasın diye çok erken derse başlayıp, çok geç okuldan çıkıyorlar..."

Şartlar öğrenciyi etkiliyor

Eğitim Reformu Girişimi Politika Analisti Işıl Oral da, 4+4+4'ün ciddi kapasite gerektiren bir değişiklik olduğunu, ancak okulların altyapısında eksikler bulunduğunu vurguluyor. Oral okulun sadece akademik bilginin depolandığı yer olmadığını belirterek, fiziksel eksikliklerin nelere sebep olduğunu şöyle anlatıyor:

"Sınıfın küçük olması, havasız olması, laboratuvar, atölyelerin olmaması öğrencinin başarısını da psikolojisini etkiliyor. Teneffüsler zaten kısa, bir de bahçeler bölünüp ufalıyor. Öğrencinin nefes alacağı alan olmuyor. Öğrenciler okuldan soğuyabiliyor. 4+4+4 süreç odaklı düşünüldü. Eğitim kaç yıl olsun, sürekli olsun derken çocuk odaklı düşünülmedi. Çocuk okulda mutlu mu, öğrenebiliyor mu? Geçen seneki 4+4+4 raporumuzda öğrencilerin başarısının düştüğü, akran zorbalığının arttığı gibi tespitlerimiz vardı. 4. sınıflar mezun olup ortaokula geçince okulları değişti, arkadaşları değişti. Olumsuz etkilendiler. Bu sene bir de müdürler değişti. Değişim üzerine değişim. "

Yıldız: Olumsuz bir tablo yok

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise olumsuz bir tablo olmadığını vurgulayarak şöyle konuşuyor:

"4+4+4'e geçilmesinin tek gerekçesi binaları ayırmak değildi ki. Müfredat değişti, program değişti... Bazı binaları iki kez kullanıyoruz, hem ilkokul hem ortaokul olarak. Sabahçı, öğlenci olarak. Kimi yerleşim yerlerinde az öğrenci olduğu için, köy okullarında mesela bina iki kez kullanılıyor. Uzun vadeli olarak yapılacak yeni okul planlarında, öğrenci nüfusu, okulların ihtiyaçları göz önüne alnıyor. Hem ilkokul hem ortaokul olan okulların bulunduğu bölgeye yeni okul yapıldığında şartları değişimiş oluyor. İhtiyaçlar göz önüne alınarak planlama yapılıyor."

Umay Aktaş Salman / Al Jazeera Türk


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13°
açık
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Kasım 2019
İmsak 06:02
Güneş 07:29
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:38
Yatsı 19:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@