İl MEM Müdürü Seyfullah Okumuş’tan Sonra Aydındaki Eğitimin 8 Aydaki Büyük Değişimi

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladığı günden beri 8 aylık zaman diliminde aydının eğitimdeki başarı çıtasını daha yukarıya taşımak için adeta gecesini gündüzüne katarak çalışan Seyfullah Okumuş, aydının eğitimdeki rolüne büyük değişiklikler katarak kamuoyunun takdirini topladı.

Eğitim 08.08.2019, 12:39 08.08.2019, 12:55
İl MEM Müdürü Seyfullah Okumuş’tan Sonra Aydındaki Eğitimin 8 Aydaki Büyük Değişimi

İl MEM Müdürü Seyfullah Okumuş’tan Sonra Aydındaki Eğitimin 8 Aydaki Büyük Değişimi

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladığı günden beri 8 aylık zaman diliminde aydının eğitimdeki başarı çıtasını daha yukarıya taşımak için adeta gecesini gündüzüne katarak çalışan Seyfullah Okumuş, aydının eğitimdeki rolüne büyük değişiklikler katarak kamuoyunun takdirini topladı.

10.12.2018 tarihinde Aydın İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlayan Sayın Seyfullah OKUMUŞ, göreve başladığında Aydın’ a en kaliteli eğitim hizmetini ulaştırabilmek için tüm paydaşlarla işbirliği ve koordinasyon içinde stratejik yönetim, çözüm odaklı işbirliği, vizyona dayalı hizmet ve tüm bireylerin katılımını destekleyen yönetim anlayışını eğitim kurumlarına yaygınlaştıracağını belirtmiştir. Bu bağlamda öğrencilerin 21. Yy becerileri ile donatılması için araştırma, geliştirme, teknolojik altyapı, yapım, donatım ve benzeri tüm imkânları elden geldiğince öğrenciler için seferber etmiştir.

Aradan geçen 8 aylık süre içerisinde söylediklerini sahaya yansıtarak tüm ilçelerde toplam 82 okul ziyaretinde öğretmen, öğrenci ve velilerle bir araya gelen Sayın OKUMUŞ, sanat faaliyetlerine, sosyal-kültürel çalışmalara, teknolojik gelişmelere maddi-manevi bizzat katkıda bulunmuş ve akademik başarının daha üst seviyelere çıkması için çalışmalar yapmıştır.

Göreve geldiği günlerde ilk iş olarak 28 akademisyenin sunumu ile 9 oturumda, 18 farklı başlıkta 5400 öğretmene “Güçlü Gelecek İçin 2023 Vizyonu ve Eğitimde Büyük Değişim Paneli” düzenlenmiştir.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen, liselere devam eden öğrencilerimiz tarafından kurulan ilimizin ilk ve tek robotik takımı “rOctopus 7134”, dünyanın en prestijli robotik yarışmaları olan First Robotics Competition (FRC)’ da uluslararası başarılar elde etmiş ve ödüllere layık görülmüştür. Takımımızın çalışmaları ve müdürlüğümüzün desteği devam etmektedir.


Velilerin eğitim öğretim faaliyetlerine katılımlarında aktif rol almalarını sağlamak için okul ile veliler arasında köprü vazifesi gören Okul Aile Birliklerinin yönetim kurulu temsilcileri ile "Okul Aile Birlikleri Buluşması" toplantıları gerçekleştirilmiştir.


Aydın'ın tüm ilçelerinde gerçekleştirilecek olan ve bugüne kadar Efeler, Nazilli, Söke, Kuşadası ile Didim ilçelerinde yapılan "Okul Aile Birlikleri Buluşmalarına" Okul Aile Birlikleri Yönetim Kurulları yoğun katılım göstermişler ve böyle bir organizasyonu yaptıkları için İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyfullah OKUMUŞ' a teşekkür etmişlerdir.

Öğrencilerimizin okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere Türkçe’ deki dört beceride dil yeterliliklerini elektronik sınav (e-sınav) ile ölçecek olduğumuz “Dört Beceride Türkçe Dil Ölçme Merkezi” miz faaliyete geçmiştir.

25 Nisan tarihinde 19 il ile birlikte 7. Sınıf öğrencilerimize başarılı bir pilot uygulama yaptığımız e-sınav merkezimiz önümüzdeki yıldan itibaren tüm öğrencilerimize hizmet vermeye başlayacaktır.


Tüm ilçelerimizden 170 ortaöğretim öğrencimiz ile Adnan Menderes Üniversitesinden akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen “e-Bağımlılık Ortaöğretim Öğrenci Çalıştayı” nda gençlerimiz Akıllı Telefon, Sosyal Medya, Dijital Oyun Bağımlılığı, Siber Zorbalık, Sanal Ortam ve Sosyal İlişkiler konularında neler düşündüklerini ve yine kendi fikirleri ile çözüm önerilerini konuştular.


Bakanlığımız tarafından yürütülen çağ nüfusu az olduğu için ana sınıfı açılamayan yerleşim birimlerindeki çocukların okul öncesi eğitime erişiminin sağlanması ve her çocuğun en az 1 yıl okul öncesi eğitimi alarak ilkokula başlamasının hedeflendiği “Taşıma Merkezi Anasınıfı” projesinin pilot uygulaması Çine ilçesi Topçam İlkokulu’ nda başlamıştır.


25 okul öncesi öğrencimiz 17 farklı noktadan 2 servis aracı ve rehber personel ile Çine Topçam İlkokulu’ na taşınmakta ve öğrencilerimizin eğitim giderleri Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Proje ile Çine’ de öğrenci taşınan yerleşim birimlerinde okul öncesi okullaşma oranı % 100’ e çıkmıştır.

Türkiye genelindeki 139 Bilim ve Sanat Merkezi içinde ilk olarak Aydın Ticaret Borsası Bilim Sanat Merkezinde hayırseverlerimizin maddi, Adnan Menderes Üniversitesi hekimlerinin akademik katkıları ile “Genetik Laboratuvarı” açılmıştır. Bakanlığımız Özel Yeteneklileri Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından ilgiyle takip edilen genetik laboratuvarımızın fiziksel ortamı, teknik donanımı, laboratuvarda yapılacak çalışma ve etkinlik planlamalarına ilişkin tüm bilgiler örnek niteliğinde olup diğer Bilim Sanat Merkezlerine öncülük ederek model olacaktır.Öğrencilerimizin, öğretmenleri rehberliğinde, yıl boyunca üzerlerinde çalıştıkları bilimsel ve teknolojik çalışmaların sergilendiği, tüm ilçelerdeki 75 okuldan 200 öğretmen ve 3000 öğrencinin katıldığı “STEM Bilim Şenliği” düzenlenmiştir.

Özel öğrencilerimizin kendilerini evlerinde hissedecekleri bir ortamda öz bakım becerilerini kazanabilmeleri ve günlük yaşam becerilerini kimseye muhtaç olmadan yapabilmelerine yönelik eğitimlerin verileceği “Bozdoğan Özel Eğitim Uygulama Evi” 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasında açılmıştır. Uygulama evlerinin tüm ilçelerimizdeki özel eğitim okullarına yaygınlaştırılması çalışmaları devam etmektedir.


            

             İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında tüm ilçelerimizdeki okullarımızın öğrenci karmalarından oluşan takımların katılımları ile voleybol turnuvaları düzenlenmiştir.

Söke ilçemizdeki öğretmen ve öğrencilere "Sürece Dayalı Yazma" eğitimleri verilerek hikâye yazmanın kurallarının öğretildiği "Çocuk Yazarlar Projesi” ile 2019 yılında 473 ilkokul öğrencimiz kendi hikâye kitaplarını yazmış ve ISBN numaralı, bandrollü kitap sahibi olmuşlardır. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren tüm Aydın' da uygulanacak olan proje içeriğinde sürece dayalı yazma eğitimleri, yazar ve şairlerle okul söyleşileri de bulunmaktadır.

                                     

Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu felsefesi ile İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ' un öncülüğünde yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesine yönelik sosyal dayanışma ve bütünleşmenin arttırılması amacıyla yürütülen “Hami Projesi” kapsamında özel okullar ve resmi eğitim kurumlarının katkıları ile öğrencilerimizin sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerileri kazandırabilmek için “Bilim Akademisi ve Tasarım Beceri Atölyeleri Merkezi” hazırlanmıştır. Merkezimizde Robotik Kodlama, El Sanatları, Ahşap Atölyesi, Greenbox, 3D Yazıcı ve Tasarım Atölyeleri ile 2 adet Hizmet içi eğitim sınıfı hizmete açılmıştır.

Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci eğitimlerine de başlayacak olan merkezimizde, kuruluşundan bugüne kadar 75 okulumuzdan 600 öğretmene hizmet içi eğitim faaliyeti verilmiş, faaliyetlere katılan öğretmenlerimiz, okullarında öğrencileri ile tecrübelerini uygulamaya geçirmiştir.

Ayrıca yaz mesleki çalışma döneminde tüm ilçelerimizin 28 okulundan 810 öğretmenimiz Bilim Akademisi ve Tasarım Beceri Atölyeleri Merkezi' mizi ziyaret ederek önümüzdeki eğitim öğretim yılında hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılmak istediklerini belirtmişlerdir.

  

Yine Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu felsefesi ile “Cahit Arf Matematik, Bilim ve Medeniyet Müzesi” faaliyete geçirilmiştir.

Müzemizde matematik öğrenimini eğlenceli ve kalıcı hale getiren materyallerin yanında Türk-İslâm medeniyetinin yol göstericiliğinde ortaya çıkmış olan bilim eserlerinin de tanıtımı yapılmaktadır. Her yaştan öğrenci grubuna ve her branştan öğretmene hitap eden müzemizde kadim medeniyetimizin ayak izlerini adım adım takip etmek mümkün olmaktadır.

Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci ve öğretmen eğitimlerine başlayacak olan Cahit Arf Matematik, Bilim ve Medeniyet Müzemizi, yaz mesleki çalışma döneminde tüm ilçelerimizin 36 okulundan 730 öğretmenimiz ziyaret ederek önümüzdeki eğitim öğretim yılında öğrencileri ile beraber gelmek istediklerini belirtmişlerdir.

 

        İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz ile her ay farklı bir ilçede yapılan toplantılarla il genelindeki çalışmaların koordineli bir şekilde planlanması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Böylece hem ilçelerimizdeki mesai arkadaşlarımızı ziyaret etme hem de ilimizin eğitim çalışmalarını düzenli olarak planlama imkanı sağlanmıştır. Toplantılarımız her ay düzenli olarak devam etmektedir.

 

2019-2020 eğitim öğretim yılında ilimizin akademik başarısını daha üst seviyelere çıkarmak için yapılacak çalışmaları görüşmek üzere tüm ilçelerimizden sınavla öğrenci alan, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri müdürleri ile toplantılar gerçekleştirilmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ başkanlığında, birim amirlerimizin de katılımıyla yapılan toplantılarda okulların mevcut durumları görüşülmüş, okul özelinde yapılabilecek çalışmalar ile önümüzdeki eğitim öğretim yılının hedefleri belirlenmiştir.

Ortaokul müdürlerimiz ile de yapılacak olan toplantılar yıl içerisinde periyodik aralıklarla devam edecektir.

2019 başvuru döneminde 46 okul/kurumumuzun Erasmus+ projeleri Ulusal Ajans tarafından hibe almaya uygun görülmüştür. Projelerimizin kabul oranı bu sayı ile önceki yıllara göre neredeyse % 100 artış göstermiştir.


Kaynak: KamuGundemi.com

Yorumlar (1)
Egitmbirsenli turkceci 4 ay önce
Reklamlar..reklamlar..reklamlar.. hayaller paris,gerçekler Aydın......bir önceki il milli eğitim müdüründen görevi aldığınız zamandan buyana her alandaki basarinizi ne derece artirdiniz..bunu paylaşınız...Aydın yerinde saymakta...eş dost atamaları görevlendirmeleri dışında hiç bir farklı icraatiniz yok....yokk
-3°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:20
Güneş 07:50
Öğle 12:45
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 13 27
2. Fenerbahçe 14 25
3. Başakşehir 13 25
4. Beşiktaş 13 24
5. Trabzonspor 13 23
6. Alanyaspor 13 22
7. Malatyaspor 13 20
8. Galatasaray 13 20
9. Göztepe 13 17
10. Denizlispor 13 17
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 13 16
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 13 13
15. Kasımpaşa 13 12
16. Antalyaspor 13 12
17. Ankaragücü 13 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 13 27
2. Erzurum BB 13 24
3. Bursaspor 13 23
4. Ümraniye 14 22
5. Akhisar Bld.Spor 13 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 13 19
9. Balıkesirspor 13 18
10. Altay 13 16
11. Giresunspor 13 16
12. İstanbulspor 13 15
13. Adana Demirspor 13 15
14. Boluspor 13 11
15. Osmanlıspor 13 10
16. Altınordu 13 10
17. Adanaspor 13 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 15 43
2. Leicester City 15 35
3. Man City 15 32
4. Chelsea 15 29
5. Wolverhampton 15 23
6. M. United 15 21
7. Crystal Palace 15 21
8. Tottenham 15 20
9. Sheffield United 15 19
10. Arsenal 15 19
11. Newcastle 15 19
12. Burnley 15 18
13. Brighton 15 18
14. Bournemouth 15 16
15. West Ham 15 16
16. Aston Villa 15 15
17. Southampton 15 15
18. Everton 15 14
19. Norwich City 15 11
20. Watford 15 8
Takımlar O P
1. Barcelona 14 31
2. Real Madrid 14 31
3. Sevilla 15 30
4. Real Sociedad 15 26
5. Athletic Bilbao 15 26
6. Atletico Madrid 16 26
7. Getafe 15 24
8. Valencia 15 23
9. Osasuna 15 22
10. Granada 15 21
11. Levante 15 20
12. Villarreal 16 19
13. Real Betis 15 19
14. Deportivo Alaves 15 18
15. Real Valladolid 15 18
16. Eibar 15 15
17. Mallorca 15 14
18. Celta de Vigo 15 13
19. Espanyol 15 9
20. Leganés 15 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@