İl MEM Müdürü İlindeki Okul Tadilatlarını bilmiyorsa Kim Bilir?

Çanakkale'de Eğitim İş ve Eğitim Sen Şube Başkanları İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş'e sert tepki gösterdi. Zira İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş merkez ilçedeki Atatürk ilk ve ortaokulu inşaatının ne zaman biteceğini bilmiyormuş.

Öğretmenler 20.08.2016, 12:46
İl MEM Müdürü İlindeki Okul Tadilatlarını bilmiyorsa Kim Bilir?
Barbaros Mahallesi’nde bulunan Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu olarak hizmet veren binada yapılan tadilatın, okulların açılışına yetiştirilip yetiştirilmeyeceği konusunda İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’in “Bilgim yok” sözlerine eğitim sendikalarından tepki geldi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, İl Milli Eğitim Müdürü’nün Çanakkale eğitimini planlamada başarısız olduğunu ileri sürdüler. 

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’in Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu binasında devam eden tadilat çalışmalarının okulların açılış dönemine yetiştirilip yetiştirilmeyeceği konusunda “bilgim yok” cevabı vermesi tepkilere neden oldu. Dün gazetemiz Çanakkale OLAY’ın sayfalarında yer alan “Milli Eğitim Müdürü bilmiyorsa, kim bilecek?” haberi üzerine Çanakkale’de faaliyet yürüten eğitim sendikalarından İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’e tepki geldi. Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu binasında yürütülen tadilat çalışmalarının ne zaman sonlanacağı konusunda bilgisi olmadığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’e tepki gösteren Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş ve Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, Memiş’in Çanakkale eğitimini planlamada başarısız olduğunu ve eğitimi yönetemediğini ifade ettiler. Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, açıklamasında; “Çanakkale Barbaros Mahallesi’nde bulunan Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu eski binası tadilata alınmış durumda. Çanakkale’de Milli Eğitim Müdürlüğü inşaat bölümü ve İl Milli Eğitim Müdürü okulları yeni eğitim öğretim yılına hazırlama konusunda çok beceriksiz. Bunu geçmiş yıllardan da biliyoruz. Depreme dayanıksız olması nedeni ile yıkılan okulları bir türlü tamamlayamadılar. Bütün yaz oturdular. İlgisi alakası olmayan işler ile uğraştılar, ama eğitim öğretim ile ilgili önemli konuları hep ikinci plana attılar” dedi.


 
“Eğitimin sorunlarıyla ilgilensin”

Mantaş; “Okulların açılmasına yaklaşık bir ay kala, sanki çok önemsizmiş gibi, sanki sıradan bir şeymiş gibi, okulları tadilata alarak hem öğrencileri, hem öğretmenleri, hem de velileri mağdur etmeye devam ediyorlar. Bu anlayışla eğitim öğretim planlanmasının yapılması mümkün değil. Ama maalesef Çanakkale eğitiminin başındaki İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş bu konuda çok duyarsız ve çok başarısız. Şu an kendisine sorsanız, tadilatın ne zaman biteceğini de bilmez. O kadar plansız işler yapıyorlar ki, okul tadilatları ve inşaatlarının yapılması konusunda becerikli değiller. Oysa bu çalışmalar karneler dağıtıldıktan sonra, seminerlerin bitirilmesi sonrasında başlamış olsaydı, okulların açılmasına kadar bitirilmiş olacaktı. Bir işe plansız girişmek böyle sonuçlar doğuruyor. Buna veliler, öğrenciler, öğretmenler tepki gösterecektir. Eğitim-İş olarak biz Çanakkale’de okullar dahil, eğitimin aksak yönlerini basın aracılığı ile kamuoyuna, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine bir şekilde aktarıyoruz. Bunu da takip edeceğiz. İl Milli Eğitim Müdürüne tavsiyemiz, kurumu ile iş alanı ile ilgisi olmayan, dışında kalan işlerle uğraşmayı bırakıp, eğitim öğretimin planlanmasıyla, okul inşaatlarıyla, eğitimin sorunlarıyla ilgilensin. Öncelikli işi bu olsun. Çanakkale Eğitim-İş Şubesi olarak Atatürk İlkokulu ve Ortaokulunda yapılan bu tadilatın takipçisi olacağız. Mağdur olan velilere, öğrencilere ve öğretmenlere de bu konuda destek olacağız” ifadelerini kullandı. 
 
“Ben yaptım oldu mantığı uygulanıyor”

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’in açıklamasıba tepki gösteren Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, yaptığı açıklamada; “Çanakkale OLAY Gazetesi’ndeki haber Atatürk İlkokulu ve Ortaokulundaki tadilat ile ilgili Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen, ‘Bu tadilatın ne zaman biteceğini bilmiyoruz’ açıklaması ilgimizi çekti. Aslında Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı uygulamalar açısından çok da şaşırtıcı bir yaklaşım değil. Çünkü eğitime bakış açısından, eğitim anlayışı açısından eğitim süreçlerinde bulunan ilgili herkesin sürecin içerinde bulunarak ve katılımcı bir yöntem ile eğitim ile ilgili her şeyin planlanması gerekirken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü bir anlamda egemenlik alanı olarak tanımlayıp algılayarak, ben yaptım oldu bakış açısı ile eğitimi yönetmeye çalıştığında ya da belli düşünceleri oradan hareketle gerçekleştirmeye çalıştığınızda bu sonuçlar doğuyor. Çağdaş, katılımcı anlayışta ilgili herkes,  bu konuda öğrenciler, veliler, okul aile birlikleri ve sendikalar bu sürecin içerisinde olur. Bu süreç beraber ve dayanışma içerisinde planlanır. O zaman eğitim daha sağlıklı bir noktaya gider. Ama Çanakkale’de böyle bir yöntem yerine ben yaptım oldu mantığı uygulanıyor. Bilimsel verilerden hareketle, eğitimi ve öğretimi önceleyen, eğitim öğretimin artmasını önceleyen bir planlama da olmadığı için, böylesine tuhaf açıklamalarla karşılaşabiliyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse basından öğrendiğimiz bu açıklama, çok tuhaf bir açıklama. Bu konuyu İl Milli Eğitim Müdürü bilmeyecekse, kim bilecek? Aslında biliyordur. Ama yönetime bakış açısından dolayı bunu inşaat firmalarıyla da paylaştığı için, başka kimseyle paylaşmadığı için, böyle bir tavır içerisindedir. Türkiye’nin bu yönetim anlayışından ne çektiğini 15 Temmuz ‘FETÖ’ darbe girişiminden hareketle görüyoruz. Çanakkale Milli Eğitim Müdürü’nü bir an önce bu ilginç tavrından vazgeçmeye davet ediyoruz. Eğer hedefi eğitim ve bilim ise, o zaman ilgili taraflar ile iletişim içerisinde, tabi basına da açık bir iletişim içerisinde olması gerektiğini ifade ediyor ve böyle de davranmaya davet ediyoruz” dedi.
(Burhan Mert Balcı - Çanakkale Olay Gazetesi)
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@