Hukuk Fakültelerinin Başarı Sıralaması 2022'den İtibaren Yükseliyor! YÖK Açıklama Yaptı, Değişikliği Duyurdu!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamaya göre Hukuk Fakülteleri'nin başarı sıralamasında değişiklik yapıldığı bildirildi. Buna göre daha 125 bin olan başarı sıralaması 100 bine yükseltildi.

Hukuk Fakültelerinin Başarı Sıralaması 2022'den İtibaren Yükseliyor! YÖK Açıklama Yaptı, Değişikliği Duyurdu!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye'de hukuk eğitimine dair bir değişiklik yapıldığını duyurdu. Buna göre Hukuk Faülteleri'nin başarı sıralaması yükseltildi.

TÜRKİYE'DE KAÇ HUKUK FAKÜLTESİ VAR?

YÖK tarafından bir açıklama yapılılarak Türkiye'de hukuk eğitimine dair taleplerin arttığı bildirildi. Bu talepler artarken hukuk eğitiminde nitelik ve kalitenin de düşürülmemesinin hedeflendiği vurgulandı. Türkiye'de 47'si devlet üniversitelerinde olmak üzere 84 Hukuk Fakültesi bulunduğu ve buralardaki eğitimin belirli bir standartta olabilmesi için bazı tedbirlerin alınmaya devam edildiği belirtildi.

HUKUK EĞİTİMİNE DÜZENLEME YAPILIYOR

YÖK'ün açıklamasına göre Hukuk Fakülteleri'nde eğitim ve öğretime başlayabilmek için 6 farklı anabilim dalında asgari olarak 8 öğretim üyesi ve 3 araştırma görevlisinin bulunması üniversitelere şart olarak koşuluyor. Bu şartı yerine getiremeyen bazı üniversitelere Hukuk Fakültesi için öğrenci kontenjanı verilmediği açıklandı. Bu hukuk fakülterinde ise araştırma görevlisi yetiştirebilmek için aktif olarak eğitimlerin devam ettikleri bildirildi.

SINAVDAN BAŞARILI OLAMAYAN MESLEKTE İLERLEYEMEYECEK

YÖK tarafından Hukuk Fakülteleri için alınan ikinci tedbir ise Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ve İdari Yargı Ön Sınavı oldu. Avukatlık veya noterlik stajına başlamak, adli ve idari yargı sınavlarına girebilmek için bu sınava girerek başarılı olmak şart haline getirildi.

HUKUK FAKÜLTELERİ BAŞARI SIRALAMASI YÜKSELTİLDİ!

YÖK'ün yeni tedbirlerinin bir diğeri de başarı sıralaması şartı oldu. Hukuk Fakültesi'ne girmek isteyen öğrencilerin YKS'deki başarı sıralaması kademeli olarak yükseltilmeye devam ediliyor. 2019'da 190 bin olan başarı sıralaması 2020'de 125 bine yülseltilmişti. 2022'de ise bu sıralama 100 bine yükseltilecek. Başarı sıralaması talebinin Adalet Bakanlığı'ndan geldiği bildirildi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@