Son Dakika

Hatay'da açığa alınan öğretmenlerin sendikalarına göre listesi

Öğretmenler 12.09.2016, 17:47
Hatay'da açığa alınan öğretmenlerin sendikalarına göre listesi
Halil İMREK - Adana Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevden alınan 11 bin 285 öğretmenin 928’i Hatay’dan.

Görevden uzaklaştırılanların 25’i Eğitim-İş üyesi, 100’ü ise herhangi bir sendikaya üye değil. Açığa alınan 803 öğretmen ise Eğitim Sen üyesi.

Eğitim Sen’in Hatay genelinde etkili bir sendika olduğunu ifade eden Eğitim Sen Hatay Şubesi Sekreteri Ayhan Erkal, gazetemize yaptığı açıklamada Eğitim Sen’in kentteki örgütlülüğünün hedefe konulduğunu ifade etti. 

Açığa alınan öğretmenlerin ağırlığını Antakya, Defne, Samandağ ve İskenderun merkezinde görev yapanlar öğretmenler oluşturuyor. Bu ilçelerde Eğitim Sen önemli bir oranda örgütlü. Antakya’da 3 bin 936 öğretmen görev yapıyor. Bu rakamın 980’i Eğitim Sen üyesi. Defne ilçesinde ise bin 306 öğretmen görev yapıyor. Bunun ise  740’ı Eğitim Sen üyesi. Samandağ’da bin 300 öğretmen var. Bu sayının 800’ünü  Eğitim Sen üyesi öğretmen oluşturuyor. 

Eğitim Sen kentteki laik ve bilimsel eğitim için yapılan eylemlerde ayrıca iktidarın savaş politikalarına karşı yapılan eylem ve grevlerde aktif rol oynuyor. Özellikle 2013 yılında Suriye’ye müdahale sırasında Eğitim Sen öncülüğünde oluşturulan Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu savaş karşıtı ciddi eylemler gerçekleştirdi. O tarihte “Savaşa hayır” adı altında yapılan eylemlere on binlerce kişi katıldı. Yine Gezi eylemleri döneminde de Eğitim Sen üyeleri önemli eylemlere imza attılar. Yine Cizre ve Kobane halkıyla dayanışma eylemlerinde de Eğitim Sen üyeleri öncü bir rol oynadı. 

Bölgedeki sokağa çıkma yasaklarına karşı Türkiye genelinde 29 aralıkta yapılan iş bırakma eylemine Hatay’da yoğun bir katılım olmuştu. Grev sonrası iş bırakan 817 kişi hakkında idari soruşturma yürütülmüştü. Açığa alınan Eğitim Sen üyelerine yöneltilen suçlamalar arasında, 29 Aralık grevi de yer alıyor. 

İŞ BIRAKMAK SUÇ DEĞİL

Sendikal faaliyet yürütmenin, laik, bilimsel eğitim istemenin suç olmadığını belirten Hatay Eğitim Sen Şube Sekreteri Ayhan Erkal, Eğitim Sen’in Hatay’da  hedef tahtasına konulduğunu, yedi kişilik sendika yönetiminde dört yöneticinin de görevden alındığı bilgisini verdi. Erkal, “Darbe fırsatçılığı yapılarak örgütlülüğümüz dağıtılmak isteniyor. Üyeler sendikalarının kararı doğrultusunda iş bırakır, grev yapar. Bu suç değildir. Bu suçsa sendikalar ne işe yarayacak. Hukuksuzluğa karşı mücadele edeceklerini belirten Erkal, önceki gün binlerle sokağa çıktıklarını üyelerinin ve demokrasi güçlerinin ciddi bir dayanışma gösterdiğini vurguladı. 

KİM RAHAT NEFES ALACAK

Eğitim Sen İskenderun Şube Yöneticisi ve gazetemiz yazarı Ali Karadaş da eşi ile birlikte açığa alınan öğretmenler arasında. Karadaş, “En doğal hakkı suç haline getirebilmek için hükümet, mahkemeleri ve Anayasayı yok saymaktadır. 19 Eylül’de okullar açılacak ama öğrenciler okula gittiğinde öğretmenlerini göremeyecek. Bu aynı zamanda velilerin ve öğrencilerin sorunudur. On binlerce öğretmenin aile düzeni bozulacak. On binlerce öğretmenin görevden alındığı bir ülkede kim rahat nefes alabilir?” diye sordu.  

Açığa alınan öğretmenlerin sendikalarına göre dağılımı

okullar 19 eylül de açılacak

ihraç edilen öğretmenlerin sıralı tam isim listesi

ihraç edilen öğretmenlerin özlük hakları nelerdir
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@