Hasan Güneş: Toplumsal sistem ve karma eğitim |abcgazetesi.com

Sitemiz kamugundemi.com ve abcgazetesi yazarı Emekli Öğretim Görevlisi Hasan Güneş'in "Toplumsal sistem ve karma eğitim balıklı" makalesi...

Öğretmenler 22.02.2016, 21:50 22.02.2016, 22:02
Hasan Güneş: Toplumsal sistem ve karma eğitim |abcgazetesi.com
Sitemiz kamugundemi.com ve abcgazetesi.com yazarı Emekli Öğretim Görevlisi Hasan Güneş'in "Toplumsal sistem ve karma eğitim balıklı" makalesi...

“Hem canlı hem de toplumsal sistemlerde parçaların içinde meydana gelen bir değişme diğer parçaları ve  diğer parçaları ve sonunda bütünü etkiliyor. Parçalar birbirine bağımlı olmakla olmakla beraber bağımsız olarak incelenebilir”

Bu yazıda, sistemin bir parçası olan karma eğitim ve kaldırılması çabalarının toplumsal sistemle ilişkisini ele almak istiyorum.

Karma eğitimin kaldırılması rolleri, değerleri, statüyü, siyaset, ekonomik ve kültürel yapıyı nasıl etkileyecektir? Daha geniş anlamda toplumsal sistemle ilişkisi nedir?

En başta, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ülkemizde yoğun olarak yaşandığı bilinen gerçektir. Eğer karma eğitime son verilirse, bu yöndeki eşitsizlik daha da perçinlenecektir. Özellikle, erkek egemen toplumda; kız çocukları eşit eğitim olanaklarından yararlanmayacak anlamına gelecektir. Bu durum da olgunun bir diğer sancılı yanını oluşturuyor.

Eğer karma eğitime son verilirse, kaliteli eğitimden mahrum olan kız çocuklarının gelecek yaşamlarında kamu alanına daha etkin katılamaması söz konusu. Yani, kız çocukları evinin kölesi durumuna gelecektir. Yine, kaliteli eğitimden mahrum olan kız çocuğu, gelecekte sağlıklı bir anne rolü oynamayacaktır.

Diğer taraftan, hemen hemen nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımızın eğitime erişim konusunda yetersiz kaldığı için demokratik değerleri istenilen ve beklenilen ölçüde koruması ve sürdürmesi beklenemez. Başka bir ifadeyle, karma eğitime son verilmesi ve eğitime erişim konusunda olumsuzluk yaşanması, kadınların yurttaşlık rollerini yerine getirememesi demektir.

Yurttaşlık bilinci gelişmeyen kadınların ulusal bilince katkıları da sınırlı olacaktır. Çünkü, kadınları eşit eğitim olanağından yararlanamaması bunun nedeni olarak algılanmalıdır. 

Bunlara ilaveten, karma eğitime son verilmesi kadınların yeterince bireyleşememesi anlamına gelecektir. Bu eş seçiminde bile kendini göstermektedir, gösterecektir de.

Sonuç olarak, erkek egemen bir toplumda karma eğitime son verilmesiyle, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadınların toplumsal sistemle bütünleşmesini daha da etkileyecektir.

Bu durum da, erkeklere göre kadınların daha mutsuzluğu anlamında algılanmalıdır.    

Hasan Güneş Kimdir?

Emekli Öğretim görevlisi ve bilim uzmanıdır. Gündeme,eğitime dair makaleleriyle emekli olmadığını ve hala düşünceleriyle bilim odaklı yazılarıyla öğrencilerine ve kendisini takip eden binlerce kişiye aktarmaktadır. Hali hazırda bir çok büyük internet gazetesinde makaleleri yayınlanmaktadır.

Çalışmalarının bazılarını gelecek kuşağa aktarmak için e-kitap şeklinde getiren Hasan Güneş, bu yolla heran yanımızda bulundurduğumuz akıllı telefonlarımızın, gerçekten akıllıca kullanılması amacına da hizmet etmiş oluyor.

KamuGundemi.com olarak özel izinle sitemizde yayınladığımız Emekli Öğretim Görevlisi Hasan Güneş'in Türkiye'nin Güncel Eğitimi ve Düşündürdükleri E-Kitabını indirmek için Tıklayın!
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@