Hani 3 gündü kurs?

Cumhuriyet Gazetesinden Figen Atalay\'ın haberine göre Güneydoğu’daki çatışmalar öğrencileri, okulları ve öğretmenlerinden etti.

Öğretmenler 23.12.2015, 01:05
Hani 3 gündü kurs?

Cumhuriyet Gazetesinden Figen Atalay'ın haberine göre Güneydoğu’daki çatışmalar öğrencileri, okulları ve öğretmenlerinden etti.

Derslerin nasıl telafi edileceği ve TEOG sınav tarihleri de henüz belli değil. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden operasyonlara ait fotoğraf karelerinde çatışmanın ortasındaki okulların gördüğü büyük hasar yansıyor.

Güneydoğu’da bir süredir şiddetlenerek artan çatışma en çok çocukları etkiledi. 

Hem travma yaşayan hem okulsuz, öğretmensiz kalan bu çocuklar için deprem gibi büyük felaketlerde yapılan psikolojik destek programları düzenlenmesi gerektiği belirtiliyor.

Başka yerlere gönderilsinler

Adını vermek istemeyen bir eğitimci, çatışmalı bölgelerde yaşayan çocukların, bir süreliğine güvenli bölgelerdeki yatılı bölge okullarına gönderilmesi ve bu şekilde eğitimlerine devam etmelerinin sağlanmasını önerdi.

Okuldan koparmayın

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamaya göre, Cizre ve köylerinde 104 okulda 1298 öğretmen görev yapıyor, 43 bin 127 öğrenci öğrenim görüyor.

Silopi’de de 68 okulda yaklaşık 40 bin öğrenci öğrenim görüyor ve 1873 öğretmen görev yapıyor.

Açıklamada, “Buralarda eğitime fiilen hem de süresiz olarak ara verilmiştir. Okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile olması gereken çocuklar, evlerinde saklanarak, çatışma seslerinin sona ermesini beklemektedir. MEB’in ‘üç gün’ olarak belirttiği ‘hizmet içi eğitim’ kandırmacasının neden çıkarıldığı kısa süre içinde anlaşılmıştır” denildi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@