Hakkari'de Boykot Çağrısı Nedeniyle Bazı Sınıflar Boş Kaldı

YENİ öğretim yılı bugün başlarken, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve KCK'nın ana dilde eğitim için yaptığı bir haftalık boykot çağrısı Hakkari ve ilçelerinde etkili oldu.

Öğretmenler 28.09.2015, 23:19
Hakkari'de Boykot Çağrısı Nedeniyle Bazı Sınıflar Boş Kaldı
Behçet DALMAZ- Yaşar KAPLAN- Serdar KARA/HAKKARİ, (DHA) - YENİ öğretim yılı bugün başlarken, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve KCK'nın ana dilde eğitim için yaptığı bir haftalık boykot çağrısı Hakkari ve ilçelerinde etkili oldu. Bir çok okulda sınıflar boş kalırken, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, öğrencilerin okula gelmemesinin boykotla bir ilgisinin olmadığını, okulun ilk haftası olması münasebetiyle Türkiye'nin bir çok ilinde öğrencilerin okula gitme oranının düşük olduğunu söyledi.

Hakkari ve ilçelerinde görev yapan öğretmenler, tüm yurtta olduğu gibi bu sabah okullara giderek yeni öğretim yılına başladı. Ancak, ana dilde eğitim için DTK ve KCK'nın öğrencilerin bir hafta süreyle okulları boykot etme çağrısı etkili olunca, bir çok sınıf boş kaldı.

Boykotu desteklediklerini söyleyen Eğitim- Sen Hakkari Şube Başkanı Süleyman Aşkan, "Kürt çocuklarının okulların açıldığı ilk günde anadilde eğitim için okulları boykot etmeleri en doğal haklarıdır" dedi. Hakkari'ye yeni atanan öğretmenleri karşıladıklarını da belirten Aşkan, gelen öğretmenlere Hakkari ilinin eğitim ve öğretim durumu hakkında bilgilendirdiklerini de söyledi. Aşkan, "Bu arkadaşlarımın ilimize atanmalarında herhangi bir tedirginlik duymamalarını istiyoruz, rahat etsinler. Eğitim öğretim ortamının oluşabilmesi için de bir an önce çatışmalı sürecin bitmesi gerekir" dedi.

Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Hakkari'de de okulların açıldığı ilk haftada öğrencilerin okula gitme oranının düşük olduğunu, bunun boykotla bir ilgisinin olmadığını belirtti. Yetkililer, Hakkari'ye bu yıl bin 176 öğretmenin atandığını, bu atamayla birlikte Hakkari ve ilçelerindeki öğretmen sıkıntısının büyük ölçüde giderildiğini de belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@