Hafta Bütünlüğü MEB'in Ayıbıdır

2014-2015 yıllarını kapsayan ilk Toplu Sözleşmede "01.09.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içe

Hafta Bütünlüğü MEB'in Ayıbıdır

2014-2015 yıllarını kapsayan ilk Toplu Sözleşmede "01.09.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." kararı alındı.

Alınan bu kararın gerekçesi, öğretmenlerden kaynaklanmayan sebeplerle tatil edilen günlerin öğretmene fatura edilmesini engellemekti ve yerinde bir karardı.

Ancak bu ve benzeri birçok kazanımın ruhunu anlamayan yetkililer anlaşılmaz düzenlemelerle öğretmenleri mağdur etmeye devam ediyorlar. Maaş ve ücretiyle emeğinin karşılığını alamadığı konusunda mutabık kalınan öğretmenlere bakanlıkça yaşatılan mağduriyetler izaha muhtaç bir konu olarak gündemdeki yerini koruyor.

Örneğin ek ders ücreti ile ilgili öğretmenleri mağdur eden bir başka tuhaflık “Hafta bütünlüğü” konusudur.

Öğretmenin hastalık, refakat veya yasal izinler nedeniyle derse girmediği günlere mahsuben derse girdiği günlerin ek ders ücretinin kesilmesi gibi bir tuhaflığın hak, hukuk ve adaletle izah edilir bir tarafı bulunmamaktadır.

Toplu sözleşmede karara bağlanan ve kanun hükmündeki maddenin ruhunu anlamamaktan kaynaklanan garipliklere bir yenisi 1 Mayıs tatili ile ilgili hafta bütünlüğünde söz konusu oldu.

Resmi tatil gününde derse girmediği için hafta bütünlüğü gerekçe gösterilerek öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesilmesi, hak gaspıdır.

Kamuda israfın başını alıp gittiği bu günlerde öğretmenin aldığı iki kuruşluk ek ders ücretine göz dikilmesi ise en başta Milli Eğitim Bakanlığı’nın ayıbıdır.

Kaynak:  kamuexpress.comAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.