Gürültülü Bir Sınıfı Sessiz Hale Getirmek İçin 6 Yöntem

Gürültülü Bir Sınıfı Sessiz Hale Getirmek İçin 6 Yöntem

Öğretmenler 06.12.2015, 22:34
Gürültülü Bir Sınıfı Sessiz Hale Getirmek İçin 6 Yöntem

Gürültülü Bir Sınıfı Sessiz Hale Getirmek İçin 6 Yöntem Biz öğretmenlerin temel görevi, öğrencilerimizde hedeflerimiz doğrultusunda, istendik davranış değişiklikleri meydana getirmektir.

Bizler bu öncelikli görevimizi yerine getirirken, derslere devam etmeyenleri belirleme, öğrencilerimizin sınıf içi etkinliklerini ve ödevlerini kontrol etme, öğretim materyallerimizi düzenleme, sınıftaki çalışma koşullarını geliştirme, öğretimi engelleyici durumları ortadan kaldırma gibi diğer görevlerimiz de bizi beklemektedir. Sınıfımızdaki tüm bu işlerin düzenlenmesi sınıf yönetimimiz olarak kabul edilir. Sınıfta birçok sorunla karşılaşabiliriz. Bu sorunlar, öğrencilerin dikkatinin dağılmasına, gereksiz zaman kaybına ve gerginliğe neden olabilir. Bizler, sürekli beklenmedik bir sorunla karşılaşmaya ve bu sorunları en uygun biçimde çözmeye hazırızdır. Sınıfımızdaki birçok öğrenci bu olumlu davranışları gösterirken, bir kısmı yanındaki arkadaşıyla konuşabilir; dersi dinleyeceği yerde hayal kurabilir, daha uzaktaki bir arkadaşına yazılı mesaj gönderebilir, dersle ilgili olmayan bir kitap, dergi okuyabilir… Bizlerin bu tür olumsuz öğrenci davranışları ile başa çıkabilmemiz için, iyi bir iletişim ve olumlu sınıf ortamı yaratma becerisine sahip olmamız gerekir.

Neler Yapabiliriz?
1) Etkin dinleme Hem öğrenciler hem de biz öğretmenler için çok önemlidir. Öğretmenler, öğrencilerinin ilettiği mesajı doğru anlamalı, aynı şekilde öğrenciler de öğretmenlerinin ilettiği mesajları doğru anlamalıdırlar. Etkili dinleme becerisine sahip olan öğretmenler, öğrencilerin düşünme, tartışma, soru sorma ve araştırmada kendilerini özgür hissedecekleri bir ortam yaratarak, öğrenmeyi kolaylaştırırlar. (Etkili öğretmenlik eğitimi #Gordon #1993)

2) Ben dilini kullanma

Sen dili yerine ben dili kullanıldığında, öğrenciyi olumsuz olarak yargılayan mesajlar yerine, öğretmenin sorun karşısındaki duyguları dile getirilir. Böylece öğrencilerimiz, doğrudan kendi kişiliğine yönelik olumsuz bir yargıyla karşı karşıya kalmadığı için, onlarla aramızdaki iletişim bozulmaz. “Ben ders anlatırken, arkadaşınla konuşma” yerine, “Ben ders anlatırken kendi aranızda konuşursanız dikkatim dağılıyor” diyebiliriz.

3) Göz teması Göz teması kurmak

öğrencilerimize, “Sana ve senin anlattıklarına önem veriyorum” mesajını verir. Onlara doğru yönelmiş bir beden duruşu ve ilgili bir yüz ifadesiyle, onların gözlerinin içine bakarak ders anlatmamız ise, “Ben ve benim anlattıklarım da dinlenmeye değer” mesajını verir. Aynı zamanda öğrencilerin konu üzerinde dikkatlerini toplamalarını da kolaylaştırır.

4) Sesimizi yükseltmek gerektiğinde sesimizi alçatma
Sesimizi yükseltmek yerine, aksine daha kısık sesle konuşmak her zaman kullanabileceğimiz etkili bir yöntemdir. Öğrenciler sürekli bağıran bir öğretmenleri olursa, nasıl olsa hiçbir şeyi kaçırmayacaklarını bilirler. Oysa “Sadece bir kez söyleyeceğim, tekrar etmeyeceğim” diye sesimizi de kısarak konuşursak, onlar da bizi pür dikkat dinleyeceklerdir.

5) Ritim tutma

Dikkatlerini bir yerde toplamak için kullanabileceğimiz diğer etkili bir yöntem de ritim tutmaktır. Sınıfın karşısına geçip “Lütfen susalım önemli bir duyurum var” demek yerine kısa bir örüntüden oluşan ritim belirleyin ve o ritmi birlikte tüm sınıf tutana kadar sürdürün. En sonunda elinizi kaldırdığınızda sessizliği hızlıca sağlayabilirsiniz.

6) Sık sık öğrencilerin arasında dolaşmak

Ders işlerken sık sık öğrencilerin arasında dolaşmak, dikkati dağılmış öğrencilere daha da yaklaşarak, rastlantıymış gibi öğrencinin sırasına ya da omuzuna dokunmak, öğrencinin dikkatini öğretmen üzerinde toplamasına; daha da önemlisi, kendisini öğretmene daha yakın hissetmesine yardımcı olacaktır. Deneyimlerimden yola çıkarak sizlere aktardığım bu bilgilerin, sınıf düzeni oluşturmada etkili olacağına inanıyorum.

blog.classloom.com 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@