Gümüşhane Kürtün İlçe MEM'den Ücretli Öğretmenlik Skandalı!

Gümüşhane ili Kürtün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ücretli öğretmen görevlendirmesinde vahim iddialar var.

Öğretmenler 19.09.2015, 02:31
Gümüşhane Kürtün İlçe MEM'den Ücretli Öğretmenlik Skandalı!

 MEBPERSONEL  Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde geçtiğimiz günlerde akıl almaz bir olay yaşandı.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı norm açığını kapatmak için Ücretli/Sigortalı öğretmen ilanına İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı çıkıyor ve ilgili bölgedeki öğretmen açığı geçici olarak kapatılıyor.

Ücretli öğretmenlik başvurularının değerlendirilmesi için de belirli kriterler oluyor.  

Olay, iddiaya göre geçtiğimiz günlerde Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde yaşandı. Kürtün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçe genelindeki öğretmen açığını doldurmak için ilana çıktı. İlana Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sınıf öğretmenliği 2014 yılı mezunu 24 yaşındaki Sedat Ö. başvuru yaptı ve kendi köyünde bulunan Çayırçukur İlkokulu'nda görev almak istedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından kendi köyünde çalışamayacağı söylenen Sedat öğretmen müdürün gerekçesini öğrenince şoke oldu.

Edinilen bilgiye göre İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ak, Sedat öğretmene Gümüşhane/Kürtün Çayırçukur İlkokulu'nda faydalı olamayacağını ve orada Kamu Yönetimi mezunu Ahmet T.(35)'nin görev yapacağını, Köy halkının da Kamu Yönetimi mezunu öğretmenden memnun olduğunu ve kendisinin başka bir okul/kurum'da çalışması gerektiğini söylediği öğrenildi.

Sedat öğretmen duruma itiraz ettiyse de müdür tarafından reddedildi.  

Sedat öğretmen bu bilgini doğru olmadığını, köy halkının kendisinin öğretmenlik yapmasını istediğini, Sınıf öğretmenliği lisans programını tamamladığını, 2015 KPSS ve ÖABT'ye katıldığını, KPSS P10 puan türünde 79, KPSS P121 puan türünde 69 puan aldığını, bahse konu Çayırçukur İlkokulunda ücretli öğretmen olarak kendisinin görev yapması gerektiğini ve İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün görevlendirmesinin hukuksuz olduğunu dile getirdi.  

Açık ve net; Gümüşhane/Kürtün İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ak illegal bir görevlendirme yapmaktadır.

Ücretli Öğretmenlik başvurularında öncelikli kriterler arasında Eğitim Fakültesi mezunu olmak, branşlara göre KPSS P10 veya KPSS P121 puan türlerinden başvuranlar arasında yüksek puan almış olmak gerekiyor.   

İlgili köy okulunda görevlendirilen Ahmet T.(35)'nin Kamu Yönetimi mezunu olmuş olması eğitim ve öğretmenlik ile hiç bir ilgisinin olmadığını gözler önüne sermektedir.

Gümüşhane Kürtün İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ak'ın, yapılan hukuksuz ve etik olmayan bu görevlendirme işlemini acilen iptal etmesi ve işi ehli olan gerçek öğretmene bırakması gerekiyor.

Sınıf öğretmeni Sedat öğretmen yapılan bu büyük yanlışın düzeltilmesini bekliyor.  

Biz de Mebpersonel.com olarak eğitim ve eğitimcinin değerini bilmeyen, yavrularımızı eğitim ile ilintisiz insanların kucağına bırakan zihniyeti şiddetle kınıyor, yapılan hatanın acilen düzeltilmesini bekliyoruz.

Mebpersonel.Com / Özel Haber

Kaynak: MebPersonel

Yorumlar (4)
isa 5 yıl önce
kamu yönetimi mezunu olan şahıs büyük ihtimalle akp üyesidir o yüzden onu görevlendirmek zorunda kalıyorlardır.
Cunta 5 yıl önce
Ben de sınıf öğretmenliği mezunuyum... Atanmak için yeterli puanı alamadım ve 3 yıldır Ücretli olarak görev yapıyorum. Haberi görünce şaşırdım.Skandal şeklinde lanse edilmesi de yanlış. Çünkü; bizler ücretli öğretmenliğe müracaat ederken " müdürlüğünüze bağlı HERHANGİ bir okulda ihtiyaç halinde görev almak istiyorum" şeklinde talepte bulunuyoruz.Burada görevlendirme yetkisi İL/İLÇE MEM'dedir.Müdür Bey haklı bence. Bu haberi kınıyorum
Cunta 5 yıl önce
Yorumum yarıda kalmıştı... Şayet Müdür Bey Sedat Ö.'yü görevlendirmeden kamu yönetimi mezununu görevlendirdiyse bu uygulama yanlıştır.Aksi durumda yani; herhangi bir okula görev verdiyse Sedat kardeşimize; ve O burayı kabul etmeyip illa da Haberdeki yer dediyse Müdür bey sonuna kadar haklıdır. inanıyorum ki Müdür bey öyle bir hata yapmaz... Bu habere itibar etmemeliyiz bence. Saygılarımla
abuziddin 5 yıl önce
bunlar daha ne ki memlekette ne skandal şeyler oluyor.
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@