Flaş Flaş Son Dakika TEOG sınavı kalkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan TEOG ile ilgili flaş açıklama...

Eğitim 15.09.2017, 22:16 15.09.2017, 22:29
Flaş Flaş Son Dakika TEOG sınavı kalkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında TEOG sınavının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım.

Biz TEOG'la mı geldik Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün.

Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin.

Editör Notu: Bu başlığı bu kadar kesin olarak atmamızın sebebi Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şekilde değerlendirme yapıp kamuoyuna açıklamışsa bunun anlamı TEOG sınavlarının kalkacağı demektir.

Geçtiğimiz dönemde TEOG ile ilgili velilerin TEOG kaldırılsın eyleminde TEOG'un artı ve eksileri şöyle belirtilmişti.

Artıları:

- Yılda iki kez tekrarlanması, ortak sınav halinde yapılması

- Herkesin aynı sınava girmesi

- Okul müfredatından sorumlu tutulması

- Okula devamlılığı teşvik etmesi

Eksileri:

- Üç yanlışın bir doğruyu götürmemesi

- Okul notlarının dikkate alınması

- Sınavlar arasında yarımşar saat mola verilmesi

- Sınavların yeterince eleyici olmaması

Velilerin yayınladıkları bildiride sınavda yanlışların doğruları götürmemesiyle ilgili, “Çocukları bir konuyu bilip bilmediğini ayırt etmeye değil, direkt olarak şans faktörünü kullanmaya itmektedir” denildi. Sınav sonuçlarında okul notlarının dikkate alınması ise “Tüm çocuklar eşit şartlarda değerlendirilmemektedir. Mevcut sistem maalesef suistimale açıktır” diye eleştirildi. Ayrıca özel okulların bu durumdan istifade ettiği, okul notlarını 100 vereceklerini beyan ederek başka okullardan öğrenci transferi yaptığı iddia edildi ve “Bizzat okul notu artık ticari bir meta haline gelmiştir” denildi. Sınav aralarında verilen yarım saatlik molalarda öğrencilerin kendi aralarında sınav sorularını tartıştıklarını, bu durumun öğrenciyi bir sonraki sınavda olumsuz etkilediği de belirtildi. Sınavların yeterince eleyici olmadığını savunan veliler, “Sınavların yeterince eleyici olmaması yerleştirme aşamasında ciddi sıkıntılar ve yığılmalar oluşturmaktadır” dedi.

Yorumlar (4)
bir teog maduru 3 yıl önce
teogun kaldırılacak olması çok güzel ama ben bu yıl 9. sınıfım. 495 puan aldığım halde bütün yıl uğruna çalıştığım liseyi kazanamadım. Bu durumda bu yıl liseye başlayan öğrencilerin de düşünülmesi lazım. Bizler de okulların sınavlarına girebilmeliyiz. Eğer bir yıl önce doğmuş olsaydım. geçen yılki taban puana göre girme şansım olacaktı. Bir yıl sonra doğsaydım "17.000" birinci ile karşı karşıya kalmamış olacaktım. Bizim suçumuz 2003'te doğmuş olmak mı?
Kenan 3 yıl önce
Yap boza devam Allah aşkına teog geleli daha kaç yıl oldu? Teogu hangi hükumet getirdi? şimdi niye aynı hükumet yeniden kaldıracağım diyor? bu oyuncak mı madem bir kaç yıl sonra kaldırılacaktın niye getirdin o zaman? Geleceğimiz bu kadar ucuz mu?
Yeog mağdıru 3 yıl önce
Benimde çocuğum istediği liseye yerleşemedi eğer kalkarsa bu çocuklarada bir düzenleme getirilsin saygışarımla.
Emekli Eğitimci. 3 yıl önce
Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@