Eş Durumunda Flaş Gelişme İlk Atama Tarihi 31 Ağustos

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmenlerde eş durumuyla ilgili 3 yıl şartının 2 yıla indirileceğini ve 31 Ağustos’ta ilk atamalar için ilana çıkılacağını söyledi.

Öğretmenler 06.08.2015, 18:32
Eş Durumunda Flaş Gelişme İlk Atama Tarihi 31 Ağustos

ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmenlerde eş durumuyla ilgili 3 yıl şartının 2 yıla indirileceğini ve 31 Ağustos’ta ilk atamalar için ilana çıkılacağını söyledi.

Aydoğdu, katıldığı bir televizyon programında, “3 milyon memurun 6’da 1’i yer değiştirmek istiyor. Yer değiştirmek isteyenlerin tamamı da kırsaldan şehir merkezine gelmek istiyor. 15 yılın üzerinde şehir merkezlerinde birikmiş çok öğretmenimiz var. Biz adaletli sistem oluşturmak için şehir merkezinde 15 yıl kalan arkadaş biraz yan tarafa geçsin diğer öğretmen de şehir merkezine gelsin istedik. Ankara Çankaya’da branşlarda yüzde 150 oranında doluluk var” dedi.

-“ROTASYONUN AMACI SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAKTI”-

Rotasyon uygulamasının amacının bu sorunları ortadan kaldırmak olduğunu belirten Aydoğdu, rotasyonun iptaline ilişkin şunları söyledi:

“15 yılını doldurmuş öğretmenleri ilçe merkezlerinde ve ilçe grupları içerisinde yer değiştirelim dedik. Bakanımız bu işlemi yaparken bir tek öğretmenin bile mağdur olmayacağının talimatını verdi. Simülasyonu yaptık. 10 bin öğretmenimiz tercihleri doğrultusunda yer değiştirirken 4 bin 900 öğretmenimize yer bulamadık. Yer bulamamamızın sebebi de şu; Çankaya’da yer değiştirmek isteniyor. Bu okuldan karşı okula doluluk oranı yüksek olduğu için gönderemiyorsunuz. Çankaya’ya en yakın Yenimahalle, oraya da gönderemiyorsunuz. Ya Mamak’a göndereceksiniz ya Akyurt’a göndereceksiniz. Ankara bazında düşünce 90 kilometreyle 150 kilometre arasında değişiyor. Bu defa öğretmeni yer değiştireyim derken mağdur edeceğiz endişesi hasıl oluyor. Bakanımız bizlerin de görüşünü aldı. Bunun sonucunda rotasyon iptal edildi.”

-“İKİNCİ BİR İLLER ARASI ATAMA YAPILMASI İSTENİYOR”-

Israrla ikinci bir iller arası atama daha yapılmasının istendiğini söyleyen Aydoğdu, “Bu istekler başımız üzerine ama takvim çok sıkıştı. Gelecek hafta eş durumlarını alacağız. Ondan sonraki hafta da ilk atamaları alacağız. Takvimle ilgili çok ciddi sıkıntılarımız var” ifadelerini kullandı.

Aydoğdu, toplu sözleşme görüşmelerinde 3 yıl şartının esnetilip esnetilmeyeceği sorusuna, “Başbakanın talimatıyla bunun 2 yıla indirilmesiyle ilgili çalışmalar yapıldı. Bundan 10 gün önce başbakanlıkta bir toplantı yapıldı. Metne son şekli verildi. Yakında Bakanlar Kurulu kararı yayınlanınca 2 yıla indirilecek” yanıtını verdi.

Aydoğdu, stajyer statüsündeki öğretmenlerin ise 13 Ekim’de yazılı sınava gireceklerini, sınavlarında başarılı oldukları takdirde tercihlerini yaptıkları yerlere gidebileceklerini ve herhangi bir mağduriyet yaşanmayacağını söyledi.

-37 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK-

37 bin öğretmen ataması yapılacağını anımsatan Aydoğdu, şunları ekledi:

“Bizim sistemimizde 120 bin öğretmene ihtiyacımız var. Ama KPSS sonuçları açıklandıktan sonra 417 bin öğretmenimiz sınava girmiş. 2015 yılı içerisinde Şubat ayında 15 bin öğretmen aldık. Şimdi 37 bin daha alacağız. 52 bin öğretmen alacağız. Son 10 yılın en büyük rakamı bu. Biz 120 bin açığımızın hepsini alsak bile 300 bin arkadaşımızı ne yapacağız. Bunu sadece MEB’in düşünmemesi gerekiyor. Tarih ve Sosyal Bilgiler branşında 23 binle 25 bin arası mezun var. İhtiyaç çok az ama bekleyen sayısı çok. Şu anda Tarih’te 25 bin kişi bekliyor. Adayların bizden istediği kontenjan yaklaşık olarak 250 bin. Ama buna rağmen ince eleyip sık dokuyarak vicdanen rahat edeceğimiz bir kontenjan yapıyoruz.”

Bu yıl yapılan üniversite sınavlarında ÖSYM’nin 2 alanın sonuçlarını açıklamadığını hatırlatan Aydoğdu, “11 Ağustos’ta eş atamalarına başlayacağız bunu iki kademe şeklinde yapıyoruz. 25’ine kadar bunları bitirmiş olacağız. 31 Ağustos’ta da ilk atamalar için ilana çıkacağız. ÖSYM sonuçları açıklarken iki alanı açıklamadı. Coğrafya ve sosyal bilgiler. Bu arkadaşlarımızın da kontenjanlarını belirleyeceğiz, ilana çıkacağız. ÖSYM, onların sonuçlarını açıkladıktan sonra o iki alanın da müracaatını alıp o arkadaşların da atamasını yapacağız” şeklinde konuştu. (ANKA)

(HND/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@