Engelli Selma'nın okuma mücadelesi

Derste yazı yazarken zorlanan Elleri çok acıdığı için üfleyerek yazı yazan 9 yaşındaki Selma Özaydın'ın okuma mücadelesi...

Eğitim 23.11.2016, 17:11 24.11.2016, 11:08
Engelli Selma'nın okuma mücadelesi
Derste yazı yazarken zorlanan Elleri çok acıdığı için üfleyerek yazı yazan 9 yaşındaki Selma Özaydın'ın okuma mücadelesi...

(Afyonkarahisar), Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi'nde oturan Baki ve Ayfer Özaydın çiftinin kızı doğuştan el parmakları birbirine yapışık olan ve birçok ameliyat geçiren 9 yaşındaki Selma Özaydın, "Derste yazı yazarken zorlanıyorum. Ellerim çok acıdığı için üfleyerek yazı yazıyorum" dedi.

Sandıklı'ya bağlı Karadirek Köyü'nde 14 yıl önce evlenen 35 yaşındaki Baki ile 31 yaşındaki Ayfer Özaydın'ın 3 çocukları oldu. Çiftin büyük çocuğu Selma Özaydın, elleri parmaklarından birbirine yapışık halde dünyaya geldi. 4 yaşındaki Abdullah ve 5 yaşındaki Arife Nur'da herhangi bir sağlık sorunu olmazken ailesi Selma'yı Sandıklı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın (SYDV) desteğiyle İstanbul'daki çeşitli hastanelere tedavi için götürdü. Her iki elinde toplam 12 parmağı bulunan ve baş parmağı hariç diğerleri birbirine yapışık haldeki Selma Özaydın, 6 kez ameliyat geçirdi. Ameliyatların ardından Selma'nın parmakları birbirinden ayrılırken, fazla ve işlevini yapamaz durumdakilerin alınmasıyla her iki elinde toplam 8 parmağı kaldı.

ANNEDE DE HASTALIK ÇIKTI
Baba Baki Özaydın, köyde çobanlık yaparak ailesine bakarken, geçen yıl anne Ayfer Özaydın'da şeker hastalığı, karaciğer büyümesi, astım ve verem rahatsızlıkları tespit edildi. SYDV'nin desteğiyle tedavisine başlanan kadın, verem hastalığından kurtulurken, diğer rahatsızlıklarının tedavisinin sürdüğü belirtildi. Bugüne kadar Baki Özaydın'ın babasıyla aynı evde oturan aile, kısa süre önce yaşadıkları bir sorun nedeniyle evden ayrıldı. Köydeki bir kadının kira istemeden verdiği evine yerleşen aile, son dönemde SYDV'nin verdiği yardımlarla geçimini sağlamaya çalışıyor.

'ÇALIŞMIYORUM, SIKINTI ÇEKİYORUM'
Eşi rahatsız olduğu için çobanlığı bırakan Baki Özaydın, evin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken, çocukları ve eşinin bakımını üstlendi. Kaymakamlık SYDV'den aldıkları yardım dışında gelir kaynağı olmadığını söyleyen Baki Özaydın, "Köyün hayvanlarını otlatarak geçimimi sağlıyordum. Eşim de rahatsızlanınca çobanlığı bırakmak sorunda kaldım. Allah razı olsun Kaymakamımız Faik Arıcan bize yardımcı oldu. Olacağını da söyledi. Büyük kızım doğuştan sakat olduğu için elleri İstanbul'da 6 kez ameliyat oldu. Sonra iş de bulamadım. Çalışmıyorum, sıkıntı çekiyorum. Yardım bekliyorum" diye konuştu.

'ELLERİM ÇOK ACIYOR'
Taşımalı eğitimle Sandıklı merkezdeki Aktürkler İmam Hatip Ortaokulu 5'inci sınıfta eğitim gören Selma Özaydın ise doktor olmak ve kendisi gibi çocukları tedavi etmek istediğini söyledi. Selma Özaydın, "Derste yazı yazarken zorlanıyorum. Ellerim çok acıdığı için üfleyerek yazı yazıyorum" dedi.

MUHTAR: YARDIM BEKLİYORUZ
Köy Muhtarı Ahmet Özkan da Baki Özaydın'ın bir süre önce babasından ayrıldığı için evsiz kaldığını anlatırken, şöyle dedi:
"Köyde çocuğu olmayan yaşlı bir kadının ücretsiz olarak verdiği boş bir eve yerleştirdik. Durumları çok zayıf. Ben ve yine kaymakamımız elinden geldiği kadarıyla yardım etti. ORKÖY'den 2 inek aldık, 7 sene sonra ödemeli. Tabi bunların maliyeti, 3 çocuk ve eşiyle birlikte toplam 5 nüfus olduğu için geçim durumları zor. Üstelik büyük çocuğu engelli, eşi de şeker hastalığı olmak üzere birçok hastalığı var. Bunun için yardım bekliyoruz."
DHA
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@