En İyi Üniversiteler Liginde Türk Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, dünyanın saygın Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2015 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda, en iyi 140 üniversite arasında yer aldı.

Öğretmenler 23.11.2015, 11:53
En İyi Üniversiteler Liginde Türk Üniversitesi

İSTANBUL (ANKA) - İstanbul Bilgi Üniversitesi, dünyanın saygın Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2015 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda, en iyi 140 üniversite arasında yer aldı. Sıralamaya göre Bilgi, Türkiye’deki en iyi dört vakıf üniversitesi arasında yer aldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, eğitimdeki mükemmellik hedefiyle uluslararası arenada önemli bir başarı elde etti. BİLGİ, İngiltere merkezli bağımsız Yükseköğrenim Derecelendirme Kuruluşu QS (Quacquarelli Symonds)’in başarı sıralamasında, gelişmekte olan Avrupa ülkeleri ve Orta Asya bölgesindeki “en iyi 140 üniversite” arasında yer aldı. Bu başarı BİLGİ'yi Türkiye’deki en iyi dört vakıf üniversitesi arasında yerleştirdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman’a konuyla ilgili bir tebrik mektubu gönderdi. Saraç mektubunda "Üniversitenizin 2015 yılı QS “Emerging Europe and Central Asia” sıralamalarında dereceye girdiğini büyük bir memnuniyetle öğrendim. Ülkemiz yükseköğretimini onurlandıran, kıvanç duymamızı sağlayan bu haber için sizi ve şahsınızda bütün akademik kadronuzu kutluyor, size ve çalışma arkadaşlarınıza samimi başarı dileklerimi saygıyla sunuyorum" dedi.

-BİLGİ’NİN SINAV VERDİĞİ KRİTERLER-

QS, Orta Asya ve gelişmekte olan Avrupa ülkelerinde eğitim veren yükseköğretim kurumlarını, akademik saygınlık (yüzde 30), istihdam edilebilirlik (yüzde 20), fakülte ve öğrenci sayısı (yüzde 15), fakülte başına yayımlanan makale sayısı (10), web etkinliği (yüzde 10), doktora yapmış öğretim üyesi oranı (yüzde 5), makale başına yapılan atıflar (yüzde 5), uluslararası fakülte sayısı (yüzde 2,5) ile uluslararası öğrenci sayısı (2,5) kriterlerine göre değerlendiriyor. Üniversitelerin her bir kriterde elde ettikleri başarı oranlarının toplamı, genel sıralamadaki puanlarını oluşturuyor. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@