Emine'nin Tek İsteği...

MUŞ'ta oturan 17 yaşındaki Emine Akyol, anne ve babasının rahatsızlığı, ekonomik sorunlar nedeniyle ilkokul 4'üncü sınıfta yarım bıraktığı eğitimini tamamlamak için yetkililerden yardım istedi.

Öğretmenler 20.12.2015, 13:28
Emine'nin Tek İsteği...

(DHA) - MUŞ'ta oturan 17 yaşındaki Emine Akyol, anne ve babasının rahatsızlığı, ekonomik sorunlar nedeniyle ilkokul 4'üncü sınıfta yarım bıraktığı eğitimini tamamlamak için yetkililerden yardım istedi. Koyunları otlatırken bile kitap okumaktan vazgeçmediğini belirten Akyol, "Tek hayalim okulumu tamamlayıp polis olmak" dedi.

Merkeze 35 kilometre uzaklıktaki Dumlusu Köyü’nde oturan Aysel-Heybet Akyol çiftinin 5 çocuğundan Emine Akyol ilkokul 4'üncü sınıfta anne ve babasının hastalığı, ekonomik sorunlar nedeniyle okulunu yarım bırakmak zorunda kaldı. İki ablasının evlenmesi üzerine kalp ve mide hastası babası ile bel fıtığı rahatsızlığı bulunan annesine yardım etmek için eğitime son veren Emine Akyol, evin yükünü sırtlamak zorunda kaldı. Ev işlerinde annesine, hayvancılıkla uğraşan babasına da diğer işlerde yardım eden Emine'nin tek arzusu okulunu tamamlamak. Elinden bir an olsun kitap düşürmeyen Akyol, şöyle dedi:


"Okumayı çok istiyorum. Annemle babam rahatsız olduğu için okuyamadım. Bu köyde çocuklar ilkokul 4'e kadar okuyorlar. Daha sonra Serinova ya da Muş'a gidiyorlar. Annem bel fıtığından ameliyat oldu. Şimdi hastanede. Babama yardım ediyorum. Koyunlara bakıyorum, otlarını veriyorum. Evde yemek, bulaşık ve temizliği de yapıyorum. Maddi durumumuz iyi olmadığı için okuyamadım ama okumayı çok istiyorum. Okuyabilsem polis olmak isterdim. Her gün evde de kitap okuyorum. Koyunların önüne gittiğim zamanda kitap okuyorum, sonra eve geldiğimde yine kitap okuyorum. Yeniden okula döneceğim günlerin hayaliyle yaşıyorum." 

Kızı Emine'nin okumasını çok istediğini belirten 50 yaşındaki baba Heybet Akyol ise borçları nedeniyle kızını okula gönderemediğini bildirdi. Eşinin 8 kez ameliyat olduğunu söyleyen Heybet Akyol, "15 yaşındaki oğlum Muhammet de benim gibi kalp hastası. Kalp damarında çatlak ve tıkanma var. Hastalıklar ve maddi imkansızlık nedenleriyle Emine'yi okula gönderemedim. Benim hayvanlarım var, onlarla uğraşıyorum. Emine olmasa perişan olurdum. Emine bana destek oluyor. Ben de ne yapayım bilmiyorum? Kızımın en büyük hayali yeniden okula gidebilmek. İnşallah hayali gerçekleşir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@