Eğitim Sistemimiz Çöküyor

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, okul aile birlikleriyle toplantı yaptı. İlk defa bir siyasal partinin böyle bir toplantı yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bir arkadaşımız

Eğitim Sistemimiz Çöküyor

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, okul aile birlikleriyle toplantı yaptı. İlk defa bir siyasal partinin böyle bir toplantı yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bir arkadaşımız açıkça şu tanımı yaparak cümlesine başladı; ‘Eğitim sistemimiz çöküyor, duvarın altından tuğlalar tek tek alınıyor ve çocuklarımız çağdaş ve bilimse bir eğitim görmüyor” ifadelerini aktardı.

Kılıçdaroğlu, partisinin “Geleceği Birlikte Kuruyoruz” toplantılarının 8’incisinde okul aile birliklerinin yönetici ve üyeleriyle bir araya geldi. JW Marriot Otel’de basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, okul aile birliği başkanlarıyla görüş birliğine varılan konuları açıkladı. Eğitimin, Türkiye’nin en temel alanlarından birisi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Eğer Türkiye çağdaş uygarlığı yakalayacaksa, bilimsel bir eğitimi çocuklarımıza vermek zorundayız” diye konuştu. Bu toplantıda ilk kez, velilerin gözünden eğitimin sorunlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, velilere göre en temel sorunlardan birisinin, 21’nci yüzyılda, Başkent Ankara’da bile ikili öğretimin yapılması olduğunu belirtti. Dersliklerin artırılarak, çocukların eğitim kalitesinin artırılması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, çocukları meslek lisesinde okuyan velilerin ise “çocuklarının yeterli staj alamadığını, alan bulamadığını” dile getirdiğini kaydetti.

Bir başka başlık olarak, okulların temizlik ve güvenlik görevlisini, velilerin tuttuğunu belirten Kılıçdaroğlu, çocuklara gelecek hazırlayacak olan sosyal devletin, temel görevlerinden birisinin, çocuklarının geleceğini ve okulun temizliğini sağlamak olduğunu ifade etti.

Kılık kıyafet serbestliği konusunda da şikayetlerin dile getirildiğine belirten Kılıçdaroğlu, gelir düzeyi farklı olan çocukların giydikleri ayakkabıların, elbiselerin farklı sorunlara yol açtığının kaydedildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, velilerin, ücretsiz dağıtılan kitapların pedagojik olarak içeriğinin yetersiz olduğu konusundaki şikayetlerini de dile getirdi.

-ÇOCUKLARA KAZA SİGORTASI TALEBİ-

Kılıçdaroğlu, güvenlik sorununa tekrar vurgu yaparken, “Veliler, ‘Çocuklarımızın güvenliğini sağlıyoruz ama zaman zaman kazalar oluyor okullarda’ diyorlar. Veliler, bütün çocukların kaza sigortasının olması ve priminin de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanması gerektiğinin özenle altını çizdiler” dedi.

Eğitim sisteminin sık sık, Bakana göre değiştiğini ve çocukların buna uyum sağlamakta zorlandıklarının da dile getirildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, eğitim sisteminin, tutarlı, kalıcı, istikrarlı olması gerektiğini vurguladı. Devlet okullarındaki yetersizler nedeniyle çocukların özel okullara özendirildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, velilerin, çocuklarını devlet okullarında ve iyi koşullarda eğitmek istediklerini söyledi.

-BİN ÇOCUĞA BİR REHBER ÖĞRETMEN-

Öğretmen eksikliğinden çok sayıda şikayetlerin bulunduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, toplantıda, İstanbul Bağcılar’da, bin kişiye bir rehber öğretmenin düştüğünün söylendiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Yeterli öğretmenin atanması velilerimizin ortak talebi olarak gündemde duruyor” dedi.

Mardin’den bir okul aile birliği yöneticisinin de, çok sık neredeyse iki hafta da bir öğretmen değişmesinden şikayet ettiğini belirten CHP Lideri,  okullarda 6-7 yaşındaki çocuklarla, 16-17 yaşındakilerin aynı bahçeyi paylaşmasından da şikayet edildiğini kaydetti.  

Öğretmenlerin geçim sıkıntısı çekmesinin de önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, özellikle Güneydoğu’dan gelen okul aile birliği yöneticilerinin, “Suriyelilerin gelmesiyle, kiraların arttığını” söylediklerini aktardı. 

-“ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKMALIYIZ”-

Mardin Kızıltepe’den gelen bir velinin güzel bir anekdot paylaştığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“TEOG sınavında, Kızıltepe’de Türkiye birincisi bir öğrenci için, okulda bir tören yapmak istiyorlar. Kaymakamı ikna edip okula getiriyorlar ama kaymakamın konuşacağı kürsü yok. İlköğretim Müdürünü çağırıyorlar ama oturacağı masa, sandalye yok. Böyle bir dramı anlattı bize. Gerçekten de bütün zor koşulalar rağmen üstün yetenekli çocuklarımız var ve o çocuklara sahip çıkmamız gerekiyor. Bu da bütün velilerin ortak talebidir.”

Seçmeli dersler konusunda, öğretmenlerin kasıtlı yönlendirmeler yaptıklarının dile getirildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu yönlendirmelerin de mutlaka kalkması gerektiğini belirterek, çocuklara spor, müzik gibi alanlarda da eğitim verilmesinin dile getirildiğini kaydetti.

-“ÇOCUKLARIMIZ ÇAĞDAŞ, BİLİMSEL EĞİTİM GÖRMÜYOR”-

İlk defa bir siyasal partinin böyle bir toplantı yaptığını, velilerin gözüyle, çocukların, öğretmenlerin, okulların sorunlarının dile getirildiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bir arkadaşımız açıkça şu tanımı yaparak cümlesine başladı, ‘Eğitim sistemimiz çöküyor ve çökmeye de devam ediyor. Duvarın altından tuğlalar tek tek alınıyor ve çocuklarımız çağdaş ve bilimse bir eğitim görmüyor.’ Bir toplumu geleceğe hazırlayan, uluslararası alanda saygınlığını artıracak olan temel öğe eğitimdir. Eğer çocuklarımızı çok iyi yetiştirebilirsek, içlerinden sanatçılar, bilim insanları, bürokratlar, hayatın her alanında nitelikli insanlar yetişebilir. Öğretmenlerin özellikle, küçük yaştaki çocuklara, siyasal görüşlerini empoze etmemeleri gerektiği konusunda da bir ortak görüş var. ‘Öğretmen çocuklarımıza bilimi, sevgiyi, kardeşliği, beraber yaşamayı öğretsin, aynı alanda kültürlerini, sevgilerini paylaşsınlar. Öğretmenler, o çocuklarımıza bunları versinler. Sevginin, bilimin ne olduğunu anlatabilirsek, çocuklarımıza daha güzel bir gelecek hazırlayabiliriz’ velilerimizin ortak talebidir.”

Toplantıya CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bekaroğlu ve Burhan Şenatalar da katıldı.

-ERDOĞAN SOYADI DİKKAT ÇEKTİ-

Öte yandan, toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la aynı soyadını paylaşan, Rize Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Osman Erdoğan dikkatleri çekti. Basın mensuplarının sorusu üzerine Osman Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da memleketi olan Rize’nin Güneysu ilçesi doğumlu olduğunu belirtti. Osman Erdoğan, “Son seçime kadar AKP’liydim. Bazı şeyler hoşuma gitmediği için istediğim yerdeyim. AK Parti’den yerel seçimlerden önce istifa ettim. Daha sonra CHP’ye üye oldum, Mehmet Bekaroğlu (Genel Başkan Yardımcısı) ile beraber katıldım. İnsanların olması gerektiği yerde olması anormal değil, ben fikirlerimde özgür bir insanım. Ben hiçbir baskıyı takmam. 53 yaşındayım.  Hiçbir baskıya bugüne kadar boyun eğmedim” diye konuştu. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.