Eğitim-Sen'den Okul duvarındaki 'Evet' afişine sert tepki

BAŞBAKAN Binali Yıldırım'ın yarın Balıkesir'de yapacağı miting öncesi bazı okulların önüne asılan AK Parti logosunun da yer aldığı 'Başbakan geliyor, Balıkesir evet diyor' yazılı afişlere Eğitim-Sen tarafından tepki gösterildi.

Eğitim 10.03.2017, 13:12 11.03.2017, 18:11
Eğitim-Sen'den Okul duvarındaki 'Evet' afişine sert tepki

BAŞBAKAN Binali Yıldırım'ın yarın Balıkesir'de yapacağı miting öncesi bazı okulların önüne asılan AK Parti logosunun da yer aldığı 'Başbakan geliyor, Balıkesir evet diyor' yazılı afişlere Eğitim-Sen tarafından tepki gösterildi.


Eğitim-Sen Balıkesir Şube Sekreteri Abdurrahman Bulut, Bahçelievler Mahallesi'ndeki Yarış Ortaokulu'nun önünde yaptığı açıklama ile okulların önüne, girişine ya da duvarlarına afiş asılmasını eleştirdi. Aynı pankartın 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Lisesi gibi okulların duvarlarına asıldığını vurgulayan Bulut, "Bu pankartın Balıkesir'in birçok yerinde asılı olduğunu görüyoruz. Bu pankartı Valilik assaydı Başbakanın Balıkesir'e gelmesini duyurduğu için doğal karşılayabilirdik. Ama buradaki pankartta hem siyasi bir partinin ismi ve logosu var hem de son günlerin gündem maddesi olan 'Balıkesir evet diyor' yazısı var. Bu artık Başbakan'ın Balıkesir'e gelişiyle ilgili bir duyuru değildir. Bu bir siyasi partinin mitingine davetten başka bir şey değildir. Siyasi partinin çağrısıdır" dedi. Bulut sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bu ülkede yıllardır bir gelenek vardır. Okula, camiye, kışlaya siyaset sokulmaması gerektiğini, bunun çok tehlikeli olacağını ve doğuracağı sonuçları kimsenin göğüsleyemeyeceğini herkes söyler ve kabul eder. Ancak bugün bir okulun kapısına siyasi içerikli bir pankart asılabiliyor. Hem valiye hem emniyet yetkililerine sormak istiyorum. Emek Partisi, okulların önüne 'Balıkesir hayır diyor' şeklinde bir pankart asabilir mi? Assa da bu pankart durur muydu? Ama AKP'nin pankartlarıyla ilgili bir işlem yok. Bu da ülkede geldiğimiz noktayı gösteriyor. Eğer biz başka bir yer kalmamış gibi bu afiş ve pankartları okulların önüne, duvarlarına, kapısına asıyorsak bunu ben onaylamıyorum. Başta veliler ve eğitimciler olmak üzere kimsenin de onaylayacağını zannetmiyorum. Çünkü okul duvarında bu çocuklara aielelerine bir şey lanse etmemizin doğru olmadığını düşünüyorum."

CHP'DEN DE SERT TEPKİ GELDİ


Başbakan Binali Yıldırım'ın yarın Balıkesir'de yapacağı miting öncesi bazı okulların önüne asılan Ak Parti logosunun da yer aldığı 'Başbakan geliyor, Balıkesir evet diyor' yazılı afişlere, CHP'den de tepki geldi. CHP Balıkesir milletvekilleri Ahmet Akın ve Mehmet Tüm, ayrı ayrı yaptıkları yazılı açıklamalarla pankartın kaldırılmasını istedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Danışmanı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, okullara asılan pankartlarla, 'evet' propagandası yapıldığını belirterek, "Küçücük çocuklarımız ve okullarımız siyasete alet ediliyor. Bu kabul edilemez. Okullarımız, camilerimiz, kışlalarımız, adliyelerimiz siyasete alet ediliyor. Bizim halk olarak en hassas olduğumuz konular, birlikte barış içerisinde olmamız gereken mekanlar, siyaset yapmaktan özenle kaçınmamız gereken yerler AKP'nin siyaset alanı haline geliyor. O pankartların oraya asılmasına izin veren okul müdürleri, buna göz yuman İlçe Milli Eğitim Müdürü, bütün bunları görmezden gelen İl Milli Eğitim Müdürü ve bu kurumların tarafsızlığını gözetmekle görevli Vali ortaya çıkan bu görüntünün sorumlusudur. O okulda çocukları okuyan velilerimiz isyan ediyor. 'Çocuklarımızdan uzak durun' diyorlar. 'Çocuklarımızı siyasetinize alet etmeyin' diyorlar. Derhal gereği yapılmalı ve o pankart oradan kaldırılmalıdır. Bu sorumsuzluğu sergileyen okul müdürlerinden ve diğer yetkililerden bunun hesabı sorulmalıdır. Bu olayın peşini bırakmayacağız, takipçisi olacağız" dedi.


'BEDELİNİ 15 TEMMUZ'DA GÖRDÜK'


Siyasi parti logolu afişlerin okullara asılmasını kınayan CHP Balıkesir Milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm ise yaptığı yazılı açıklamada "Okullara, kışlaya ve camilere siyasetin sokulmasının bedelini 15 Temmuz'da gördük ve ülke olarak çok ağır ödedik" dedi. Birçok defa bu konuda hükumeti uyardıklarını dile getiren Tüm, "AKP, camileri ve imam-hatip okullarını, arka bahçe görme anlayışından bir an önce kurtulmalıdır. Sonra bedelini çok ağır ödüyoruz. Tüm toplum ödüyor. Camiler her kesimin, ibadet ettiği kutsal mekanlardır. Evet'çiler de gider hayırcılar da. Buraya pankart asmanın kime ne faydası var, bu açıkça din istismarıdır, bölücülüktür" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@