Eğitim iş ve Nöbet Eylemi

Eğitim İş Sendikası’nın bir önceki yönetimi 2013 yılında, angarya bir görev olan ‘’Nöbet Görevi’’ için eylem kararı aldı. Uzunca bir süre tek başına bu eyl

Eğitim iş ve Nöbet Eylemi

Eğitim İş Sendikası’nın bir önceki yönetimi 2013 yılında, angarya bir görev olan ‘’Nöbet Görevi’’ için eylem kararı aldı. Uzunca bir süre tek başına bu eylem kararında yol alan Eğitim İş, son dönemde diğer sendikaların da bir şekilde destek vermesi ile ne kadar haklı bir eylem kararı almış olduğunu gösterdi. Diğer sendikalar ile eylem birlikteliği yapmak zor olsa da başarılabilir bir durum. Artık bu eylem sonuç verme aşamasına geldi. Bunu, malum sendikanın da bu doğrultuda vermiş olduğu eylem kararından anlamaktayız. Gerçi malum sendikanın bu konuda ne kadar samimi olduğunu bilemeyiz. Çünkü onların daha önce yaptığı olumsuz örnekler kendilerine güvenilmemesini bizlere öğretmiştir.

Aslolan ortak mücadele için, Eğitim İş gerekli adımları atıyor ve atmaya devam etmekte. Taban baskısı nedeniyle bu eyleme destek veren diğer sendikaların ortak eyleme çekilebilmesi daha hızlı sonuca ulaşılması için oldukça önemli. En kısa sürede ve sağlıklı sonuç alabilmek için eylemlerin görsel ve yazılı basında daha çok yer alması, sanal ortamda ki paylaşımların giderek fazlalaşması gerekli. Bu çalışmalar için en kısa sürede sahaya ve alanlara inilmeli, tüm şube çevrelerinde basın açıklamaları başta olmak üzere değişik çalışmalara hız verilmelidir. Bu çalışmalarda lider yine Eğitim İş olmalı, diğer sendikaların katılımı da sağlanmalıdır.

Anayasa’nın 18. Maddesi açık, ‘’Angarya yasaktır’’ demekte. Nöbetin yasal bir dayanağı yok. Yasal dayanağı olmayan bir görevin bazı MEB yöneticileri tarafından ‘’nöbet öğretmenin asli görevidir’’ bahanesi ile ücret ödenmesinden kaçınması, bu girişimi etkisiz kılmak için uygulanan bir metottur. Böyle bir düzenleme yapılmadan ve karşılığı ek ders saati belli olmadan eyleme katılan öğretmenlerin ek dersini kesmeye çalışmak ise tamamen bir hak gaspıdır. MEB, bu tür bir yaklaşımla bir kazanım elde edemez.  

Elde edilecek kazanımın sağlıklı olabilmesi için ortak hareket en etkili yoldur. Eylemin gerekçesi açık ve anlaşılır şekilde her kesime anlatılmalıdır. Nöbet görevinin tanımı iyi yapılmalı, kaş yapayım derken göz çıkarılmamalıdır. Ayrıca öğretmenlere bekçi gözüyle bakılmamalı, okul yöneticileri bunu bahane ederek öğretmenlere nöbet görevi esnasında başka angaryalar icat etmemelidir.

 

Yapılması gereken acilen bir düzenleme yapılarak öğretmenlere nöbet karşılığı belirli sayıda ek ders ücretinin verilmesidir. Tutulan nöbetin tam gün, yarım gün, tekli öğretim gibi değişik şekillerinde değişik sayıda ek derse endekslenmesi daha da doğru olacaktır. Nöbet görevinden öğretmenler hiçbir zaman kaçmamıştır ve bundan sonra da kaçmayacaktır. Nöbet görevinin ek derse bağlanması ve bu ek çalışma süresinin norm hesabına da katılması adil uygulama olacaktır. Her konuda hızlı tepki veren bir sistem olduğunu iddia eden MEB bu konuda da aynı hızı göstermelidir. Artık öğretmenlerin haksız uygulamalara dayanacak sabrı kalmamıştır. Son söz; bu eylemi planlayan, hayata geçiren ve kitleselleşmesini sağlayan Eğitim İş Sendikası’na teşekkürler.

Anahtar Kelimeler:
eğitim nöbet eylemi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.