Eğitim-İş'ten Bolu İl Milli Eğitim Müdürü'ne tepki: Derhal görevden alınmasını istiyoruz

EĞİTİM- İş Genel Başkanı Veli Demir, okullarda 10'uncu Yıl Marşı'nın çalınmaması talimatını veren Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'in açıklamalarını kınayarak, "Daha önce Milli Eğitim Müdürü olduğu...

Öğretmenler 18.06.2016, 12:45
Eğitim-İş'ten Bolu İl Milli Eğitim Müdürü'ne tepki: Derhal görevden alınmasını istiyoruz
EĞİTİM- İş Genel Başkanı Veli Demir, okullarda 10'uncu Yıl Marşı'nın çalınmaması talimatını veren Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'in açıklamalarını kınayarak, "Daha önce Milli Eğitim Müdürü olduğu Balıkesir'de, 'görevi kötüye kullandığı' ve 'kamu zararına yol açtığı' gerekçesiyle bazı idarecilerle birlikte yargılandığı davada mahkum olan Yusuf Cengiz'i bir kez daha kınıyor ve derhal görevden alınmasını istiyoruz" dedi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, "Okullarda 10'uncu Yıl Marşı'nın çalınmamasını söyledim. Artık 10'uncu Yıl Marşı mı kaldı? 2023'de 100'üncü yıl marşını yazacağız" diyen Bolu Milli Eğitim Müdürü Cengiz'in görevden alınmasını istedi. Demir, yazılı bir açıklama yaparak, Bolu Milli Eğitim Müdürü'nün derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti. Eğitim-İş Genel Başkanı Demir'in açıklaması şöyle:

"Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapılan okul müdürleri toplantısında okullarda 10'uncu Yıl Marşı'nın çalınmaması talimatı veren Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'i şiddetle kınıyoruz. 10. Yıl Marşı, Türk ulusunun birliği, beraberliği, mücadele azmi ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle, emperyalizme karşı yokluklar içinde verilen bağımsızlık savaşının sonucunda yeniden var olmanın coşkusunun öyküsüdür. Yurttaş olma bilinci ve vatandaşlık temelinde bütünleştirici vurgular içeren bu marşın yandaş bir milli eğitim müdürü tarafından yasaklanması, AKP'nin ulus devleti tahrip etme girişimlerinden bir tanesidir. İçinde bulunduğumuz dönemde özellikle Milli Eğitim Bakanlığı, karşı devrimin üssü haline getirilerek ulusal değerlerimiz eğitim sistemimiz içerisinden yasa ve yönetmelikler aracılığı ile bir bir çıkarılmaktadır. Ülkemizin geleceğini şekillendirecek nesillerin zihninden ulusal belleğimiz silinmeye çalışılmaktadır. Ancak Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan, laik, demokratik, üniter Türkiye Cumhuriyeti'ni yok etmeye, AKP ve yandaşlarının gücü yetmez. Siyasi iktidar, daha önce defalarca okullarımızdaki Atatürk köşelerini kaldırmaya cüret etmiş, Atatürk'ü ve kurucu değerlerimizi kitaplardan söküp atmaya çalışmış, öğrenci andında geçen Türk vurgusunun bir ırkı ifade ettiği kabulüyle okullarda ulusal and okunması uygulamasını kaldırmaya kalkışmıştır. Türk ulusunun kalbinin dokunulmaz bir köşesinde yaşattığı, eşsiz devlet adamı, büyük kurtarıcı Atatürk'e ve devrimlerine yönelen bu saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır. Eğitim-İş, her zaman ve her koşulda demokrasiye, çağdaşlığa, laik ve üniter yapıya, ulusal birlik ve beraberliğimize, Mustafa Kemal Atatürk'e, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerine ve ülkesine sahip çıkacaktır. Hep söylediğimiz gibi, bu ilke ve anlayış Eğitim-İş'in varoluş nedenidir. Daha önce Milli Eğitim Müdürü olduğu Balıkesir'de, 'görevi kötüye kullandığı' ve 'kamu zararına yol açtığı' gerekçesiyle bazı idarecilerle birlikte yargılandığı davada mahkum olan Yusuf Cengiz'i bir kez daha kınıyor ve derhal görevden alınmasını istiyoruz."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@