Eğitim-İş: Aybüke öğretmen devlet tarafından korunamamıştır

EĞİTİM ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Batman'ın Kozluk İlçesi'nde düzenlenen saldırıda, 22 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın'ın yaşamını yitirmesiyle ilgili "Eğitim İş olarak iktidara...

Eğitim 10.06.2017, 14:48
Eğitim-İş: Aybüke öğretmen devlet tarafından korunamamıştır

EĞİTİM ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Batman'ın Kozluk İlçesi'nde düzenlenen saldırıda, 22 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın'ın yaşamını yitirmesiyle ilgili "Eğitim İş olarak iktidara sesleniyoruz; Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, yeni nesiller öğretmenlere emanet ise, yurdun her köşesini görev yeri sayan öğretmenlerimizin canı da devletin kudretine emanettir. Hayatının baharında canından olan Aybüke Yalçın'ın, teröre verilen son kayıp olmasını ve bu yaşananların devlete ders vermesini umuyoruz" dedi. 

Eğitim-İş, Batman'da yaşanan terör saldırısıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, 22 yaşındaki öğretmen Aybüke Yalçın'ın saldırıda hayatını kaybetmesinin devlete ders olması gerektiğini savundu. Hükümete seslenen Eğitim-İş, öğretmenlerin can güvenliğinin devletin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklama, şöyle: 

"AYBÜKE ÖĞRETMEN, ELİ KOLU BAĞLI OLMAYAN DEVLET TARAFINDAN KORUNAMAMIŞTIR"

"Terör, bir kez daha sivil, masum bir cana kıymış, Batman'da görev yapan 22 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, narin vücuduna isabet eden kurşunlarla can vermiştir. Yurdun maalesef çatışmalardan uzak olmayan bir yerinde, ilk meslek yıllarını geçireceği haberini bile 'Öğretmen oldum' diye yakınlarına müjde olarak veren, Türkiye'nin her toprağını ve o topraklarda yeşermiş her yavruyu eşit gördüğü anlaşılan Aybüke öğretmenin, Batman'ın en merkezi yerlerinden birinde, sokak ortasında hayatını kaybetmesi, Türkiye'nin yüreğine ateş düşürmüştür. Geriye kalan acı ve öğretici gerçek şudur:

Ölümünden birkaç gün önce, arkadaşına attığı bir mesajda, 'Türkiye'nin teröre hedef olması konusunda elinin kolunun bağlı olması'ndan duyduğu sıkıntıyı anlatan Aybüke öğretmen, eli kolu bağlı olmayan devlet tarafından korunamamıştır. Görünen o ki, devletin sağladığı güvenlik açısından - Aybüke'nin hayalinin aksine- yurdun her toprağı hâlâ ve ne yazık ki eşit değildir.

Neredeyse tüm yakın Ortadoğu ülkelerine, AKP politikaları nedeniyle asker yollayan, hatta bugünlerde Katar'a bile birlik yollamanın masaya yatırıldığı ülkemizde, terör, hâlâ kol gezmektedir. Eğitim İş olarak iktidara sesleniyoruz; Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, yeni nesiller öğretmenlere emanet ise yurdun her köşesini görev yeri sayan öğretmenlerimizin canı da devletin kudretine emanettir. Hayatının baharında canından olan Aybüke Yalçın'ın, teröre verilen son kayıp olmasını ve bu yaşananların devlete ders vermesini umuyoruz. Başta Şenay Aybüke Yalçın öğretmenimizin ailesi ve sevenleri olmak üzere, tüm Türkiye'ye baş sağlığı diliyoruz"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@