Eğitim anlayışını yerle bir edecekler!

Eğitim anlayışını yerle bir edecek bir devrimden bahsediyoruz. Öyle bir devrim ki...

Eğitim 17.11.2016, 23:00 02.12.2016, 23:32
Eğitim anlayışını yerle bir edecekler!

Mükemmel eğitim sistemi denilince akla ilk gelen ülke Finlandiya'dır. Eğitim sistemlerine gıpta ile bakarız. Fakat Finlandiya'ya bu kadar mükemmeliyet yetmemiş olacak ki, yeni bir devrim peşindeler. Devrim dediysek bizdeki gibi değil, gerçekten devrim.

Eğitim sisteminde, her ders farklı bir disiplin üzerinde eğitim almak yerine konuları, olayları disiplinler arası düzenle işleyecekler. Bu ne demek; örneğin birinci dünya savaşını; coğrafi, tarih ve matematik disiplinleri açısından inceleyecekler.

Diğer bir devrim ise, müfredatta öğrenilmek istenen konu öğrenciye bırakılacak ve müfredatın tamamını görmek zorunda olmayacak. Örneğin, öğrenci fizik dersinde sadece kendi işine yarayacak eğik atışlar konusunu öğrenmek isteyebilecek. Sadece ihtiyaç duydukları konuları görebilecekler.


-Sanırım oradaki öğretmenler de, öğrencilerin "bu bizim gerçek hayatta ne işimize yaracak" sorusundan bıkmış olmalılar.

Ne düşünüyorsunuz, imkansız mı geliyor?

Mahmut hocanın dediği "Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir." cümlesinde olduğu gibi, bizim de, müfredatın ve eğitimin belirli alanlarla sınırlandırılmadığı bir eğitim sistemimiz olur belki. (Cumhur Torun)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@