E Devlet Üzerinden 2021 2022 Yurt Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

E-Devlet yurt başvurusu yapmak için E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekir. Yurt başvurusu tarihleri eğitim ve öğretim senelerinin başlangıç döneminde yapılır. Bu başvuru için her eğitim ve öğretim dönemi başvuru yapmak mümkündür.

E Devlet Üzerinden 2021 2022 Yurt Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

E-Devlet yurt başvurusu yapmak için E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekir. Başvuru işlemi için yurt başvurusunda bulunacak öğrencinin kendi T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapması gereklidir. T.C. kimlik numarasını girdikten sonra E-devlet şifresi girilmelidir. E-Devlet şifresini bilmeyen kişiler, şifrelerini temin etmelidir. E-Devlet sistemi üzerinden yurt başvurusu yapacak fakat şifresini bilmeyen kişiler başvurularını yapabilmeleri için gerekli olan E-Devlet şifrelerini kendi bulundukları yere en yakın olan PTT şubesi üzerinden temin edebilir.

PTT şubesine E-Devlet şifresi almak için gidecek kişinin yanında kimlik doğrulama araçlarından biri olması şarttır. Bu araçlar başlıca kimlik kartı, sürücü belgesi ya da pasaporttur. E-Devlet şifresini almış olan kişi sisteme giriş için E-Devlet web sayfasına erişim sağlamalıdır. Bu kısım da T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresini yazarak sisteme giriş sağlayabilir. Sisteme giriş sağlandıktan sonra ise arama bölüme yurt başvurusu yazılarak arama yapılır ve başvuru işlemi yapılır.

Yurt Başvurusu Hangi Tarihlerde Yapılır?

Yurt başvurusu tarihleri eğitim ve öğretim senelerinin başlangıç döneminde yapılır. Bu başvuru için her eğitim ve öğretim dönemi başvuru yapmak mümkündür. Eğitim ve öğretim dönemleri başlangıcında öğrenciler okul kayıtlarını yaptırdıktan sonra yurt başvurusu haklarını kazanır. Yılın genellik ile ağustos ayına denk gelen kayıt başlangıçları eylül ayına kadar devam eder. Başvuru yapmak isteyenler başvurularını E-Devlet yolu ile yapar.

Yurt Parası Ne Kadardır?

Yurt parası yurdun niteliğine göre değişir. Bu yurdun niteliği 3 farklı fiyatlandırmaya tabii tutulur. Bu fiyatlar yurtlar arasında değişiklik gösterir iken devlet yurtları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenmiş ve Kredi ve Yurtlar Kurumu web sayfasında da ilan edilmiştir. Buna göre devlet yurtlarında en düşük olarak belirlenmiş yurt ücreti 168 TL’dir. Daha yüksek niteliği olan yurtlar için Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yine 185 TL olarak belirlenmiş fakat bu yurda göre yine 285 TL tutarına kadar ulaşabilir.

Yurt başvurusu yapmak isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında KKTC için yurt başvurusu yapmak istiyor ise ödeme yapacağı tutar 300 TL olarak belirlenmiştir.

Yurtta Kaç Yıl Kalınabilir?

Yurtta kalma yılı kişinin eğitim ve öğretim yılına göre belirlenir. Okuluna bağlı olarak belirli olan bu süre zarfı boyunca yurtta kalma hakkı vardır. Lisans öğrencileri için bu süre 4 yıl, lise öğrencileri için bu süre 4 yıl ve ön lisans öğrencileri için bu yurtta kalma süreleri 2 yıl olarak belirlenmiştir. Eğitim süresi bittikten sonra öğrenci yurt başvurusu işlemini tekrarlayarak 1 sene daha kalma hakkı olabilir. Bunun içinde kişi eğitim süresi bittikten sonra tekrar E-Devlet sisteminden başvuru işlemini yineleyebilir.

Yurt Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

Yurt başvurusu koşulları için öncelikli başvuru şartı kişinin bir eğitim ve öğretim kurumda eğitim almaya başlaması ya da devam ediyor olması gerekir. Başvuru yapan kişinin ailesi, kişinin yurt için başvuru yaptığı şehrin dışında yaşıyor olması gerekir. Bu durumdan muaf olan bazı durumlar da vardır.

Yurt başvurusu için bu durumdan muaf olma durumu engel sahibi öğrenciler için, devlet koruması altında olan öğrenciler için ve anne babası vefat etmiş öğrenciler için geçerlidir. Başvuru sahibinin ayrıca taksirli suç haricinde farklı bir suç sebebi ile öğrencinin hakkında 6 ay ve fazlası için kesinleşmiş hapis cezası bulunmaması ve kişi hakkında öncesinde de herhangi bir kamu davası bulunmaması başvurusu yapılabilmesi için zorunludur.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@