DYK'ler kaldırılacak mı?

KamuGundemi.com ÖZEL haber - Dersanelerin kaldırılmasının ardından Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılmış ve bu kurslardan yüzbinlerce öğrenci yararlanmıştı.

Eğitim 03.08.2018, 13:28
DYK'ler kaldırılacak mı?

Dersanelerin kaldırılmasının ardından Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılmış ve bu kurslardan yüzbinlerce öğrenci yararlanmıştı. Kurslarda görev alan öğretmenlerin ek dersleri iki kat arttırımlı ödenmiş, ilave hizmet puanı da verilmişti.

Şuan geldiğimiz noktada malesef Destekleme ve yetiştirme Kursları amacına uygun hizmet etmemeye başlamış, sadece ek gelir kapısı olarak görülmeye başlanmıştır.

İşini layıkıyla yapan eli öpülesi öğretmenlerimizi tenzih ediyoruz.

Peki DYK'ler ile ilgili neler yapılabilir?

1. Ortaokullarda lise giriş sisteminin değişmesiyle birlikte destekleme ve yetiştirme kurslarına gerek kalmadığı için kaldırılması uygun olacaktır.

2. Lise öğrencileri için Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde Destekleme ve Yetiştirme kursları açılabilir. 

7 saat dersten son en az 3 saatte dyk kursu olduğunu varsayarak öğrencilerin aralıksız 10 saat ders görmesi onlara yapılacak en büyük haksızlıktır. Hafta sonu açılan kurslar için de benzer sorunlar örnek gösterilebilir.

Ayrıca öğretmenlerin ek ders kaygısını giderebilecek en güzel uygulama, yaklaşık 10 yıldan bu yana doğru düzgün fiyat artışı yapılmayan ek ders ücretini arttırmak yerinde olacaktır.

Bu kurslar illa açılacaksa sosyal, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler şeklinde açılabilir. Zira okullarımızda bu etkinlikler sürekli arka planda kalmaktadır.

Not: KamuGundemi.com Özel Haberidir. Aktif link vermeden kullananlar için hukuki süreç başlatılacaktır.

Kaynak: KamuGundemi.com

Yorumlar (2)
Halk eğitimci 2 yıl önce
Halk eğitimlerde lise öğrencilerine açılsın demişsiniz beleş olduğu için herkes halk eğitime gelecektir halk eğitimde çalışan idarecilerin iş yükü çok az be iş yapıyorlar akşama kadar ense yapıyorlar dyk kursu be ki bütün ilçenin öğrencilerine kurs açmak nasıl bir iş yükü oluşturu ki ek derste almasınlar bütün gün bekleyip iki saat ek ders çok fazla yerleri müsait mi değil mi kimin sorunu ki halk eğitim merkezleri düşünsün halk eğitimdeki idarecile uyumasın dinlenmesin hatta evlerine bile gitmesinler açık şise açık ortaokul kurslar okuma yazma kampanyaları dahine çok iş memur yok hizmetli Yok bir de bütün ilçenin dyk kursu eklenmiş çok mu bence ilçelerdeki diğer bütün idarecilerin işini halk eğitimdeki idarecilere yönlendirin onlar yorulmasın halk eğitimciler yapar var mı başka aklınızda başka iş halk eğitimdeki idarecilere verin onlar ne işe yarar ki zaten
ömer 2 yıl önce
kurslar kapatılınca öğretmen ve personel şsiz kalacak böyle çağ dışı uygulam mı olur
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@