DGS ile geçilip en çok iş bulabileceğiniz meslek grupları

Üniversite mezunu olmasına rağmen bir sürü işsiz gencimizin bulunduğu ülkemizde 2 yıllık meslek yüksekokulu bitirip Dikey Geçiş Sınavı ile iş bulunabilecek lisans programlarına geçiş yapılabilir. Önemli olan doğru stratejiyi uygulamak.

Eğitim 08.01.2020, 22:47 09.01.2020, 13:39
DGS ile geçilip en çok iş bulabileceğiniz meslek grupları

Lise eğitiminden sonra girilen üniversite sınavlarında istenilen hedefe ulaşamayan öğrenciler aşağıdaki geleceği olan önlisans programlarını inceleyip 2 yıllık meslek yüksekokulu tercihi yapabilirler. Bu yöntem de iyi bir kariyer için uygulanan ve üniversitelerin lisans bölümlerini kazanamayan öğrenciler için faydalı bir yöntem.

Meslek yüksekokulundan sonra iki yıl daha okuyup lisans diploması alabileceğiniz ve en çok iş bulunabileceğiniz meslek gruplarını derledik.

Hemşirelik

Yüksekokulların, acil bakım teknikerliği, acil durum ve afet yönetimi, acil yardım teknikerliği, acil yardım, adli tıp teknikerliği, adli tıp, ambulans ve acil bakım teknikerliği, ambulans ve acil bakım, ameliyathane hizmetleri, ameliyathane teknikerliği, anestezi ve anestezi teknikerliği, ana çocuk sağlığı, cerrahi teknikerliği, çevre sağlığı, diyaliz, ebelik, elektronörofizyoloji, nükleer tıp teknikleri, podoloji, engelli bakım ve rehabilitasyon, evde hasta bakımı, hemşirelik, hidroterapi, ilk ve acil yardım, iş ve uğraşı terapisi, laboratuar, laboratuar teknolojisi, medikal bakım, otopsi yardımcılığı, paramedik, patoloji laboratuar teknikleri, perfüzyon, perfüzyon teknikleri, radyoterapi, radyoloji, sağlık laboratuarı, sağlık memurluğu, sağlık teknikerliği, tıbbi görüntüleme teknikleri, tıbbi laboratuar, tıbbi laboratuar teknikleri, toplum sağlığı, yaşlı bakım hizmetleri, yaşlı bakımı ve yaşlı hizmetleri bakımı bölümlerinden mezun olan öğrenciler DGS’ye girip Hemşirelik lisans programını okuyabilirler. Günümüzde hemşirelik hem kamu hem de özel sektörde kolaylıkla iş bulabilen bir meslek.

Hukuk

Yüksekokulların örgün veya açık öğretim Adalet, açık öğretim adalet meslek eğitimi bölümlerinden mezun olan öğrenciler Hukuk lisans programını tercih edip bitirebilirler. Hukuk alanı üniversite giriş sınavlarında YGS ve LYS sınavlarından derlenen yüksek bir puanla girilebilen bir alan. Eşit Ağırlık alanının en yüksek puanla öğrenci alan ve iyi geliri olan bir meslek grubu.

Elektrik Mühendisliği – Elektrik Elektronik Mühendisliği

Bu lisans programlarını tercih etmek için yüksekokulların; alternatif enerji kaynakları teknolojisi, elektromekanik taşıyıcılar, endüstriyel otomasyon, endüstriyel otomasyon teknolojisi, hava savunma, hidroelektrik santralleri, ihbar kontrol, kontrol sistemleri teknolojisi, kontrol ve otomasyon teknolojisi, mekatronik, muhabere ve elektronik bilgi sistemleri, nükleer teknoloji ve radyasyon güvenliği, oto elektrik-elektronik, otomasyon, raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi, termik santrallerde enerji üretimi, uçak elektroniği, uçak elektrik ve elektroniği, elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtımı, elektrik-elektronik, elektrik ve elektronik teknikerliği, elektronik, elektronik haberleşme, elektronik haberleşme teknolojisi, elektronik teknolojisi, elektrik teknolojisi bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. İnternetteki iş arama siteleri incelendiğinde bu meslekte de birçok arayışın olduğu görülmektedir. Önceleri normal bir maaş ile işe başlayan mühendisler, kendilerini kabul ettirdikçe ve mesleklerinde ilerledikçe daha iyi standartlara sahip olabilmektei sanayi alanlarında yönetici olabilmektedirler.

Okul Öncesi Öğretmenliği

Atanamayan öğretmen sayısı çok olsa da okul öncesi öğretmenlerinin ataması yine de hemen her mezunu mutlu ve umutlu edecek seviyede. Ayrıca bu bölümü bitirenler özel sektörde anaokullarında da görev alabildiği için uzun sayılabilecek bir müddet tercih edilmeye devam edecektir. Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programına gidebilmek için yüksekokulların, anaokulu öğretmenliği, çocuk gelişimi, çocuk gelişimi ve eğitimi ve okul öncesi eğitimi alanlarından mezun olunması ve DGS’den yeterli bir puan alınması gerekiyor.

Veterinerlik

Ülkemizin önemli bir nüfusunun hayvancılıkla ilgilendiği düşünülürse özellikle taşralarda önemli seviyede veteriner eksikliğinin olduğu görülmektedir. Bu bölümü bitirenler Tarım Bakanlığının merkez ve taşra birimleriyle Türkiye Jokey Kulübüne atanabilecekleri gibi kendi açacakları sağlık birimlerinde de iş alanı yaratabilirler. Veterinerlik için yüksekokulların; antrenörlük ve seyislik, atçılık ve antrenörlüğü, at antrenörlüğü, atçılık işletmeciliği, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, jokeylik, laborant ve veteriner sağlık, nalbantlık, veteriner sağlık teknikerliği gibi alanlarından mezun olmaları gerekiyor.
 

Beslenme ve Diyetetik

Obezitenin hızla yayıldığı dünyamızda geleceğin en önemli mesleklerinden biri olan Beslenme ve Diyetisyenlik için yüksekokulların; aşçılık, engelli bakımı ve rehabilitasyon, evde hasta bakımı, gıda teknolojisi, gıda kalite kontrolü ve analizi, gıda kalite ve sağlık kontrolü, gıda teknikerliği, hazır yemek ve aşçılık, ikram hizmetleri, mantarcılık, mutfak yönetimi, su ürünleri işleme teknolojisi, süt ve ürünleri, süt ve ürünleri teknolojisi, un üretim teknolojisi, un ve unlu mamuller teknolojisi, yaşlı bakım hizmetleri, yaşlı bakımı, yaşlı hizmetleri bakımı gibi alanlarından mezun olmak gerekiyor.

İnşaat Mühendisliği

Şehirleşme yolunda büyük bir hızla ilerleyen ülkemizde iş yapacak diğer bir alan da inşaat mühendisliği. İnşaat Mühendisliği lisans programına geçiş yapabilmek için yüksekokulların; beton teknolojisi, demiryolu inşaatı ve işletmeciliği, geoteknik, istihkam, ulaştırma ve otomotiv, yapı, yapı denetim yardımcılığı, yapı denetimi gibi alanlardan mezun olmak ve DGS’den yeterli puan almak gerekiyor.

Bilgisayar Mühendisliği

Ticari ve kurumsal hayatın bilgi arşivi olarak yer edinecek ve geleceğin dünyasında yazılım temelli bilimsel çalışmaların başrol oynayacağı bilindiğinden, hem devlette kadrolu olarak hem de özel sektörde çoğunluklu olarak istihdam edilecek enformatik bir alan olan Bilgisayar Mühendisliği lisans programını okuyabilmek için yüksek okulların; bilgi güvenliği teknolojisi, bilgi teknolojileri, bilgisayar, bilgisayar donanımı, bilgisayar operatörlüğü, bilgisayar operatörlüğü ve teknikerliği, bilgisayar programcılığı, bilgisayar programlama, bilgisayar teknolojisi, bilgisayar ve enformasyon sistemleri, bilişim ve iletişim teknolojisi, bilgi ve iletişim teknolojileri, mobil teknolojileri, bilgisayar teknolojileri ve bilişim sistemleri, bilişim sistemleri ve teknolojileri, internet ve ağ teknolojileri, sağlık bilgi sistemleri teknikerliği, web teknolojileri ve programlama gibi alanlarından mezun olmak gerekiyor.

İstatistik

Lisans programı zor kazanılan alanlardan biri olan İstatistik mezunları Devlet İstatistik Enstitüsü’nün yanı sıra SayıştayDanıştayYargıtay ve tüm Bakanlıklar dahil olmak üzere devletin hemen her kurumunda istihdam edilebiliyorlar. YGS ve LYS puanı hayli yüksek olan bu bölüme yüksekokulların; bilgi güvenliği teknolojisi, bilgi teknolojileri, bilgisayar, bilgisayar donanımı, bilgisayar operatörlüğü, bilgisayar operatörlüğü ve teknikerliği, bilgisayar programcılığı, bilgisayar programlama, bilgisayar teknolojisi, bilgisayar ve enformasyon sistemleri, bilişim ve iletişim teknolojisi, bilgi ve iletişim teknolojileri, mobil teknolojileri, kalite kontrol, sağlık bilgi sistemleri teknikerliği, üretimde kalite kontrol gibi alanlarından mezun olarak Dikey Geçiş Sınavı ile yerleşilebiliyor.

Makine Mühendisliği

Meslek liselerinden mezun olan ancak YGS-LYS sınavlarında 4 yıllık bir yeri tutturamayanların kariyer şansı bitmiş değil. Alanlarına uygun bir yüksekokul programına sınavsız geçiş modeli ile yerleşip bu bölümleri bitirirlerse Makine Mühendisliği için şansları olur. Bilgisayar destekli  endüstriyel kalıpçılık, bilgisayar destekli makine, bilgisayar destekli makine-resim-konstrüksiyon, bilgisayar destekli tasarım, bilgisayar destekli teknik çizim, bilgisayar destekli tasarım ve üretim/CAD/CAM Teknolojileri, endüstriyel kalıpçılık, gemi makineleri, gemi makineleri işletme, kalıpçılık, ihbar kontrol, kontrol sistemleri teknolojisi, kontrol ve otomasyon teknolojisi gibi iki yıllık meslek yüksekokullarından mezun olanlar DGS ile 4 yıllık Makine Mühendisliğini tamamlayarak lisans diplomasına sahip olabilirler.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Üniversitelerde az sayıda kontenjanı olan ama epey iş imkanı ve getirisi olan bir meslek dalı. Gemi Mühendisliği olarak da tanınan bu lisans programına, endüstriyel otomasyon, gemi makineleri, gemi makineleri işletme gibi alanlardan mezun olup yerleşilebilir.

Mekatronik Mühendisliği

Teknolojinin son nimetlerinden biri olan mekatronik alanı elektrik-elektronik-mekanik süper üçlüsünün birleşimi olan bir alan. Ortaokullardan mezun olan, teknik becerisi güçlü olan öğrencilerin liselerde endüstriyel otomasyon alanı olarak seçtikleri, daha sonra iki yıllık meslek yüksekokuluna sınavsız geçiş yapabildikleri ve buradan mekatronik teknikeri olarak mezun olsalar dahi yığınla iş bulabildikleri yeni keşfedilen bir alan. Teknikerliğini mühendisliğe yükseltmek isteyen adaylar yüksekokulların, elektromekanik taşıyıcılar, enerji, mekatronik gibi alanlarından mezun olarak iyi bir iş alanına sahip olan bu mühendisliğe geçiş yapabilirler. Mekatronik mühendisleri, su fabrikalarıbeyaz eşya üretim fabrikalarıaraba fabrikalarımobilya fabrikaları gibi sayısız alanda iş imkanına sahiptirler.

İç Mimarlık

Yeni yapılan veya tadilat ihtiyacı bulunan binaların iç dizaynlarını tasarlayan alan olan iç mimarlık lisans programına geçiş yapabilmek için bina koruma ve yenileme, dekor tasarımı, doğal taş dekorasyonu, doğal yapı taşları teknolojisi, duvar süsleme sanatları, eser koruma, iç mekan koruma ve yenileme, iç mekan tasarımı, mermer teknolojisi, mermercilik, mimari dekoratif sanatlar, mimari dekorasyon, mimari restorasyon, mobilya ve dekorasyon, restorasyon, restorasyon ve konvervasyon gibi yüksekokul programlarından mezun olmak gerekiyor.

Mimarlık

İç mimarlıktan bahsedip diğer mimarlıktan bahsetmemek olmaz. Binaların projelerini tasarlayan ve uygulama aşamalarında yer alan mimarlık programı için yüksekokulların; bina koruma ve yenileme, eser koruma, iç mekan koruma ve yenileme, iç mekan tasarımı, inşaat, inşaat teknikerliği, inşaat teknolojisi, mermer teknolojisi, mermercilik, mimari dekoratif sanatlar, mimari dekorasyon, mimari restorasyon, mimarlık teknolojisi, restorasyon, restorasyon ve konvervasyon gibi alanlarından mezun olmak gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@