Destekleme Kurslarına Başvuru Süresi Uzatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı\'nın bu yıl başlatacağı destekleme ve yetiştirme kurslarına, yeni eğitim yılının başladığı haftanın ilk üç gününde 1 milyondan fazla öğrenci başvurdu.

Öğretmenler 01.10.2015, 20:17
Destekleme Kurslarına Başvuru Süresi Uzatıldı

ANKARA(ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl başlatacağı destekleme ve yetiştirme kurslarına, yeni eğitim yılının başladığı haftanın ilk üç gününde 1 milyondan fazla öğrenci başvurdu. Başvuru süresi 9 Ekim Cuma gününe kadar uzatılan kurslara 5 milyondan fazla başvuru olması bekleniyor.

3 Ekim'de başlayacak destekleme ve yetiştirme kurslarına, örgün eğitimde okuyan ortaokul ve lise öğrencileri başta olmak üzere açık öğretim okullarına kayıtlı ortaokul, lise öğrencileri ile özel okul öğrencileri ve mezunları da başvurabilecek.

Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, bu yıl ilk kez destekleme ve yetiştirme kursları için e-kurs modülünü başlattıklarını ve ilk üç günlük verilere göre 22 bin 102 eğitim kurumunun kurs için başvuru yaptığını bildirdi.

-“10 BİN DERSHANE ÖĞRETMENİ KURSLARA BAŞVURDU”-

Kurs başvurularının okulların açılmasıyla hız kazandığını belirten Kurt, “Kurslara öğrenci başvuru sayımız üç günde 1 milyonu aştı. İlk üç günlük rakama bakarak haftada 3 milyon başvuru ve toplamda 5 milyonun üzerinde kurslara başvuru bekliyoruz. 681 bin 301 dersten kurs açılacağı için başvuru sayısının en az 5 milyon olması bekleniyor. Öğrenciler, kurslara başvuru için kurs şifrelerini bulundukları okullarından alabiliyorlar" ifadelerini kullandı.

Müsteşar Yardımcısı, 225 bin 950 kadrolu öğretmen ile 22 bin 241 ücretli öğretmenin de kurslarda görev yapmak için başvurduğunu söyledi. Müsteşar Yardımcısı Kurt, yeni atanan öğretmenlerin kurslarda görev alma taleplerinin de değerlendirilmesi için başvuru süresini öğretmenler için 5 Ekim Pazartesi günü saat 17.00, öğrenciler için de 9 Ekim Cuma günü saat 17.00'ye kadar uzattıklarını ifade etti.

Daha önce dershanelerde çalışan kaç öğretmenin kurslara başvurduğu sorusunu Kurt, “Bunu kesin olarak tespit etmenin mümkün değil ancak 10 bin dolayında dershane öğretmeninin başvuru yaptığını tahmin ediyoruz” diye yanıtladı.

-“KURSLARA DEVAM EDECEK ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETLERİ 20 LİRAYA ÇIKARILDI”-

Kursların açılabilmesi için başvuran öğretmen sayısının yeterli olduğunu dile getiren Kurt, “İhtiyaç olması halinde de ücretli öğretmenlerimizi kurslar için görevlendireceğiz” diye ekledi.

Kurslara devam edecek öğretmenlerin ek ders ücretlerinin 2 kat artışla yaklaşık 20 liraya çıkarıldığını hatırlatan Kurt, bu durumun öğretmenlerin bütçesini de rahatlatacağını belirtti. Kurt ayrıca, kurslarda görev yapan okul müdürleri, müdür yardımcıları ve hizmetliler için de ek ders ücretlerini düzenleme çalışmalarını başlattıklarını kaydetti.

Bu yıl ilk kez öğretmen ve öğrencilerin elektronik ortamda başvuru yapmalarını sağlayan e-kurs modülünü hayata geçirdiklerini anımsatan Kurt, bu modül sayesinde 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerin ve mezunların kazanım testlerine ulaşabileceklerini, böylece kursa katılan tüm öğrencilere elektronik ortamda ders çalışma imkanı sunulacağını ifade etti.

-“MÜFREDAT KAPSAMINDAKİ HER DERSTEN KURS AÇACAK KAPASİTEMİZ VAR”-

2 bin 500 dolayında test ve 40 binin üzerinde soru oluşturulduğunun altını çizen Kurt, kurslara katılmayan öğrencilerin de bu testlere ulaşabileceklerini ancak kursa devam eden öğrencilerin e-kurs modülü üzerinden bu testlere daha önce ulaşma ve elektronik olarak çözme imkanı bulacaklarını söyledi.

Müsteşar Yardımcısı Kurt dershanelerin kaldırılmasıyla bir boşluk doğmuş gibi görünse de MEB’in gereken önlemleri aldığını şu sözlerle ifade etti:

“Dershanelerin kaldırılmasıyla ilgili bir boşluk doğmuş gibi görünse de Milli Eğitim Bakanlığı gereken her tedbiri aldı. 22 binin üzerinde okulda ve 200 binin üzerinde öğretmenle kurslarımızı başlatacağız. Bu kurslarımız, sadece sınava dönük kurslar da değil. Bunlar sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetleri de içeren kurslar olacak. Öğrencimiz, eksik gördüğü herhangi bir dersten takviye almak istiyorsa müfredat kapsamındaki her dersten kurs açacak kapasitemiz var. Bunu da kendimden çok emin bir şekilde söylüyorum.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@