Derslerde video kayıt dayatması

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri yaz tatilinden döndüklerinde dersliklere kurulmuş kamera kayıt sistemiyle karşılaştı.

Öğretmenler 02.10.2015, 18:10
Derslerde video kayıt dayatması

OASİS üniversitede kayıt işlemlerinin yapıldığı online programın adı. Öğrenciler kayıt yaptırmak için sisteme girdiklerinde karşılarına Türkçe ve İngilizce bir uyarı çıkıyor. Uyarının başlığı “Öğrenci Etik Belgesi”.

Uyarıdaki ifade şöyle: “Üniversitemiz Öğrenci Bilgi Sisteminde yer alan bilgilerimin ve Dijital Eğitim Desteği kapsamındaki ders videolarımın Öğretim Yönetim Sistemine kaydedilmesini kabul ederim. Öğretim Yönetim Sistemindeki ders materyallerini internet ortamı dahil hiçbir şekilde paylaşmayacağımı, çoğaltmayacağımı, ders dışı amaçlarla kullanmayacağımı ve ilgili mevzuata aykırı davranmayacağımı taahhüt ederim. Aksi takdirde tüm sorumluluk bana aittir.”

Bu uyarıdaki koşulları kabul etmeyen öğrenciler 01 Ekim 2015’den beri OASİS’den herhangi işlem gerçekleştiremiyor. Çünkü öğrencilere tek seçenek tanınıyor “Onayla ve devam et”

Derslerin kayıt sisteminin derslerinde kullanılması için öğretim görevlilerine bu yıl imzalatılan sözleşmelerine ek madde konuldu.

"Bunun adı diktatörlük"

İEÜ son sınıf Medya ve İletişim Bölümü Habercilik opsiyonu öğrencisi Nazife Ecem Erim: “Dün girdiğimde ders görüntülerinin kayıtlarının alınacağı uyarısını gördüm. Kabul etmedim ve her işlemimizi gerçekleştirdiğimiz OASİS’den işlemlerimizi gerçekleştiremedim. Şuan sistemde hiçbir şey yapamıyorum. Bunun adı diktatörlük ve bu uygulamanın adı da zorunlu dayatmadır."

"Kafamızı kaldırdık video kamerası var"

Adını vermek istemeyen başka bir öğrenci ise üniversitenin sistemi eğitim amacıyla kurduğunu söylediğini ama öğretim üyelerinin ve öğrencilerin haklarının ihlal edildiğini söylüyor: “Sadece ders için uzaktan eğitim için yaptıklarını söyleseler de derslerimin kayıt altına alınmasını ben kabul etmiyorum. Bu ülkede her gün yasalar değişiyor. Birinin bugün söylediği bir şey ileride suç sayılabilirr. Ayrıca bu kayıtların kime verildiğini ya da verileceğini de merak ediyorum. Bu kayıtlarla ilgili hiçbir öğrenciye açıklama yapılmadı. Kimseye bir şey söylenmedi. Dersler başladığında kafamızı kaldırdığımızda kamera ve mikrofonlarla karşılaştık. Ders dinlerken kayıt altına alınmayı kabul etmiyorum. Rahatsızım.”

"Özel hayatın ihlali gibi"

Mert İpekoğlu 3. sınıf Medya ve İletişim Bölümü öğrencisi: "Sınıflarda bu kamera sisteminden dolayı rahatsız oluyorum. Kendimi rahatlıkla ifade edemiyorum. Bence bu durum özel hayatın ihlali gibi geliyor. Hocalar bile bu durumdan rahatsız, açmak zorunda oldukları için açıyorlar sistemi."(BİANET)

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@