Dershane Gitti Özel Öğretim Kurumu Geldi!

Dershanelerin yerine oluşan ve ihtiyacı karşılamak için kurulan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine göre, sınıflar 16 kişiyi geçmeyecek ve en fazla üç bilim grubundan program hazırlanabilecek.

Öğretmenler 08.08.2015, 11:56
Dershane Gitti Özel Öğretim Kurumu Geldi!

-Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği bugün yürürlüğe girdi. Yönetmelikte özel öğretim kursları ve bu kurumlara dönüşecek olan dershaneler ile ilgili eğitim kriterleri yer aldı.

ANKARA (ANKA) - Dershanelerin yerine oluşan ve ihtiyacı karşılamak için kurulan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine göre, sınıflar 16 kişiyi geçmeyecek ve en fazla üç bilim grubundan program hazırlanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dün Başbakanlığa gönderilen ve ailelerle sektör tarafından merakla beklenen Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmeliğe göre, özel öğretim kurslarında her bir program için haftada en az üç, en fazla sekiz saate kadar ders verilebilecek. Özel öğretim kurslarında yıllık çalışma takvimi; öğretim yılı süresi içinde, en az on sekiz, en fazla otuz altı hafta olmak üzere planlanacak. Lise ve dengi okul mezunlarına yönelik bilim grubu programlarını uygulamak isteyen temel liselerde; Genel Müdürlüğün izni ile sadece hafta sonlarında 7.00 ile 19.00 arasında eğitim verilebilecek.

Özel öğretim kurslarında sınıf mevcutları on altı kursiyeri geçmeyecek şekilde düzenlenecek. Özel öğretim kurslarında kursiyer grupları,  öğretim programlarında belirtilen öğrenim seviyesine göre oluşturulur.

Yönetmeliğe göre, kurum bünyesinde kendi kategorisinde olmak üzere en fazla üç bilim grubunun programına izin verilecek. Çeşitli kurslar kapsamında açılan özel öğretim kurslarına devam eden lise ve dengi okul öğrencileri ile mezunlarının eğitim aldıkları bilim derslikleri ayrı katlarda oluşturulacak.

Lise ve dengi okul mezunlarına yönelik bilim grubu programlarını uygulayan temel liselerde ise; kendi öğrencileri için valilik izni ile sadece hafta içi günlerinde haftalık ders çizelgesinde belirtilen saatler dışında takviye kursları açılabilecek.

Özel Öğretim Kurumlarındaki öğrencilerin gelişimini ölçmek için ücretsiz sınav uygulaması getiren Yönetmeliğe göre, özel öğretim kurslarında, Milli Eğitim Genel Müdürlüğü’nce onaylanan öğretim programlarında kazanımların ölçülmesi amacıyla açık uçlu soruların da yer aldığı ücretsiz sınavlar yapılacak. Bu sınavlar kurumlar tarafından, kursiyerlerin gelişimini takip etmek amacıyla, eğitim döneminin başında, ortasında ve sonunda gerçekleştirilecek. Sınav sonucunda, kursiyerlerin konulara göre başarı analizleri yapılıp kursiyerlere geri bildirim verilecek. Bu sınavlara sadece kurumda kayıtlı kursiyerler katılabilecek ve kurslara devam eden kursiyerler için Kurs Bitirme Belgesi düzenlenmeyecek. Lise ve dengi okul mezunlarına yönelik bilim grubu programlarını uygulayan temel liselerde de bu fıkra hükümleri doğrultusunda sınavlar yapılacak. (ANKA)

(HND/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@