Davutoğlu: Okulların Açılışını 28 Eylül'e Erteledik

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hem turizmcilerin talepleri hem de öğretmenler için okulların açılışını 14 Eylül’den 28 Eylül pazartesi gününe ertelediklerini açıkladı.

Öğretmenler 20.08.2015, 22:43
Davutoğlu: Okulların Açılışını 28 Eylül'e Erteledik

ANAKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, hem turizmcilerin talepleri hem de öğretmenler için okulların açılışını 14 Eylül’den 28 Eylül pazartesi gününe ertelediklerini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorulanı cevaplandırdı. Turizmcilerin okulların geç açılması yönündeki taleplerinin anımsatılarak bu talebe ne karşılık verildiğinin sorulması üzerine Davutoğlu, dün Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuyu ele aldıklarını söyledi. Davutoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile ayrı bir toplantı yaptığını kaydeden Davutoğlu, “Önceden öngörülen planlama 14 Eylül’dü okulların açılmasıydı. 24 Eylül’de yani bir hafta sonra arifeyi de içine alırsak, neredeyse 1 hafta sonra Kurban Bayramı tatiline giriyoruz. Bayram da bu yıl tam hafta ortasına denk geliyor. Dolayısıyla bütün bir haftayı etkileyebiliyor. Bu sebeple, turizm şirketlerimizin Kültür ve Turizm Bakanımıza bir başvurusu oldu. Özellikle geri dönüşler ve diğer konular dahil olmak üzere Kurban Bayramı sonrasında eğitim yılının başlaması için. Bu sene turizmde yaşanan daralmalara şubat ayında tedbir almaya başlamıştık. Ama onun kadar önemlisi Kurban Bayramı’nın bütün öğrencilerimiz, görevli olan öğretmenlerimiz, bir ilden bir ile gidecek öğretmenlerimizin de Kurban Bayramı’nı o ulviyet içinde gerçekleştirebilmelerini teminen, her iki bakanımıza da akşam talimat verdim. 28 Eylül pazartesi gününe okul açılışını erteledik. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımız huzurla Kurban Bayramı’nı idrak etsinler. Yollarda bir göreve giderken, bir Kurban Bayramı’ndan dönerken trafik kazası gibi risklerle kimse karşılaşmasın, öğrencilerden ricam, verdiğimiz bu bayram hediyesinin gereğini yapsınlar. Daha fazla kitap okusunlar o vakitte” dedi.

Eğitime geç başlanmasının, eğitimin temposunu ve mahiyetini etkilemeyeceğini belirten Davutoğlu, dönem içinde kayıp olacak derslerin telafisi için çalışama yapılması için talimat verdiğini belirtti. (ANKA/DEVAM)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@