Daimi Üniversite - Sanayi İşbirliği Komisyonu Toplantılarının ‘İlki' Gerçekleştirildi

ANKARA (ANKA) - YÖK bünyesinde kurulan ve ana gündem maddeleri “üniversite-sanayi işbirliğine ilişkin sorunların tespiti, üniversite-sanayi ilişkilerinin sıhhatli bir zeminde sürdürülebilmesi ve bu bağlamda Yükseköğretim Kuru

Öğretmenler 16.05.2015, 00:12
Daimi Üniversite - Sanayi İşbirliği Komisyonu Toplantılarının ‘İlki' Gerçekleştirildi

ANKARA (ANKA) - YÖK bünyesinde kurulan ve ana gündem maddeleri “üniversite-sanayi işbirliğine ilişkin sorunların tespiti, üniversite-sanayi ilişkilerinin sıhhatli bir zeminde sürdürülebilmesi ve bu bağlamda Yükseköğretim Kurulu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na öneriler sunulması” olan "daimi" komisyonunun ilk toplantısı dün YÖK'te gerçekleştirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,  Kalkınma Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Patent Enstitüsü (TPE),  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), üniversiteler ve YÖK üst düzey temsilcilerinden oluşan daimi komisyon toplantısında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç  “Üniversite sanayi işbirliği odaklı olmak üzere, BTYK kararlarındaki eylem planlarına yönelik faaliyetlerin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında değil bu daimi komisyonda netleşmesini istiyoruz” dedi.

Saraç, üniversite sanayi işbirliğinin koordineli bir şekilde sürdürülemediğini ifade etti. Yükseköğretimin yatay bir büyüme gerçekleştirdiğini anlatan Saraç, üniversitelerin dönüştürücü ve öncü rol oynamasını istediklerini, bu bağlamda atılan adımlardan birinin de bu komisyonun kurulması olduğunu belirtti.

Komisyonun, akademik olarak üniversite sanayi merkezli sorunlara çözüm üretmesini beklediklerine işaret eden Saraç, üniversite sanayi işbirliği süreçleri çerçevesinde, bilgi üretimi ve mezun yeterliliklerine yönelik üniversitelerdeki eğitim, öğretim ve derecelerin değerlendirilmesi ve buna yönelik önerilerin geliştirilmesini istediklerini bildirdi.

Yükseköğretim kurumlarının, kaliteli ve nitelikli akademisyenleriyle gerçekten büyük bir varlık olduğunun altını çizen Saraç, bu varlığın ortaya koyduğu hizmetlerin enerjisinin boşa gitmemesi gerektiğini vurguladı. Enstitü ve araştırma merkezlerinin faaliyetlerinin de koordinasyonlarının yapılması gerektiğine işaret eden Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Komisyondan, Yükseköğretim Kurulu olarak bir beklentimiz de şu Bilim Teknoloji Yüksek Kurulunu gündemine gelen bir takım hususlar oluyor ve eylem planında sorumlu kuruluş olarak Yükseköğretim kurulunu tarif ve tayin ediyor. Burada üniversite sanayi işbirliği odaklı olmak üzere, BTYK kararlarındaki eylem planlarına yönelik faaliyetlerin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında değil, bu daimi komisyonda netleşmesini istiyoruz. Böylelikle Yükseköğretim Kurulunun sorumluluklarını dış paydaşlara doğru da bir yayma, yaygınlaştırılması, kısmı olarak sorumlulukları bu kurullar vasıtasıyla diğer paydaşlarıyla paylaşımına doğru gitmek istiyoruz ve belki de BTYK'ya bu daimi komisyonun birtakım öneriler sunması da gündeme gelecek.”

Kurulun adındaki daimi kelimesinin önemine işaret eden Saraç, yükseköğretiminin büyük bir yapı olduğunu ve süreklilik arz etmesini istediklerini belirtti. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@