Daha 4 yaşında anasınıfı öğrencisine bu reva mı?

Zorlama eğitime karşı çıkan velilerin isyanı gösterdi ki veliler, eğitim bilimleri konusunda milli eğitim müdüründen daha çok bilgililer....

Eğitim 06.10.2017, 23:07 16.06.2018, 16:03
Daha 4 yaşında anasınıfı öğrencisine bu reva mı?

Eğitim İş Burdur Şube Yöneticisi Mahir AKGÜN akıl almaz olayla ilgili sert bir açıklama yaptı. AKGÜN; ​​4 YAŞ ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ ARAPÇA YAZMAYA ZORLANAMAYACAĞINI belirterek şöyle dedi:

Burdur’un Ağlasun ilçesi Milli Eğitim e bağlı Anaokulu öğrencilerine yönelik, sözde din eğitimi kapsamında velilere izin belgesi imzalatıldığı, Burdur Milli Eğitim Müdürlüğünden din eğitimi için kitap gönderildiği, eğitimi veren kişinin müftülükten görevlendirilen kuran kursu hocası olduğu, 4-6 yaş grubu ana sınıfı öğrencilerine Arapça yazı yazdırıldığı bilgileri tarafımıza ulaşmıştır. Ulaşılan bilgilere göre yaşı itibari ile küçük kas gelişimini tamamlamamış 4-6 yaş grubu anaokulu öğrencilerine her gün pedagojiden bihaber öğretmenlik mesleğinin yakınından bile geçmeyen bu şahsı 4-6 yaşındaki öğrenciler gördüğünde tedirgin olup, okuldan kaçtıklarına yönelik bilgiler, biz eğitimcileri dehşete düşürmüştür. Öğrenci velileri Arapça yazdırma çalışmalarında çocukların zorlandığını görünce duruma tepki göstermiş ve Arapça eğitime çocuklarının katılmaması için dilekçe verdikleri tarafımıza ulaşan bilgiler arasındadır. İlçe Milli Eğitim Müdürünün velileri ikna çabalarına girmesi olayın başka bir skandal boyutudur.

4-6 yaş grubu öğrenciler kas gelişimi açısından değerlendirildiğinde küçük kas gelişimini tamamlamadıkları için yazı yazmaları mümkün değildir. Gelişim psikolojisi ve fizyolojik psikolojiden bihaber kişilerin eğitimde olgunluk kavramının önemini kavramalarını beklemiyoruz; ancak eğitimin olmazsa olmazları olan bahsettiğimiz kavramların, milli eğitimin tepesinde oturup eğitime yön veren kişilerce dikkate alınmaması eğitimin paydaşı olarak Eğitimcileri şoka uğratmıştır.

Eğitim ciddi bir iştir. Keyfi, bilimsel temele dayandırılmadan tek bir kişinin yerelde veya genelde iki dudağının arasında ifade etmiş olduğu talimatlarla yönetilemez. Eğitimin Öğretmenlerden alınıp başka meslek gruplarına verilmesi bu duruma maruz kalan çocukların sırtına ağır yükler bindirir. Gelecek nesillerin kaybedilmesine yönelik alt yapısı olmayan her türlü girişimler Eğitim İşin direnci ile kalacaktır.

Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin akıl almaz uygulamaları ile Üniversitede okutulan öğretmenlik mesleği ve gelişim psikolojisi derslerinde olgunlaşma, küçük kas gelişimi, olgunluk yaşı gibi kavramlardan haberdar olmadığını düşünmek bile istemiyoruz. Bilinçli yapıldığını düşünmediğimiz bu uygulama ile olgunlaşama yaşını tamamlamayan 4-6 yaş çocuklarımız başarısızlığı tadacak ve öğrenilmiş çaresizlik kavramı ile tanışacaklardır. Bu vebal Milli Eğitim Müdürlüğünün bu uygulamaya karar veren bütün yetkililerinin boynunda ağır bir yük olacaktır. Derhal bu uygulamadan vazgeçilmelidir.
Uygulamanın hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Okullara iletilmiş Valilik oluru mevzubahis bile değildir. Anaokullarında Arapça yazımı Türkiye genelinde olmadığı gibi Burdur’da sadece Ağlasun da gerçekleştiriliyor olması, eğitimin birliği ilkesine de aykırıdır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü çocuklarımızın ruh sağlığına zararlı uygulamalar içerine girmiştir. Eğitim bilimleri, Eğitim Psikolojisi , olgunlaşma , küçük kas gelişimi, ince motor becerileri kavramlarını eğitimde yok sayılmaktadır. Anaokullarında Arapça eğitim veya herhangi başka bir dilde eğitim Türk Eğitim sisteminin temellerine aykırı olduğu gibi, Anayasal suç niteliği taşımaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@