Cizre ve Silopi'de eğitime çözüm Başbakan'dan geldi

“Ateş çemberindeki Cizre’yi ve Silopi’yi tam bir huzur ve istikrar, özgürlük alanı haline getireceğiz” diyen Başbakan, sükûnet sağlandığında...

Öğretmenler 16.12.2015, 23:30
Cizre ve Silopi'de eğitime çözüm Başbakan'dan geldi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cizre ve Silopi’de güvenlik ortamının tam anlamıyla sağlanacağını belirterek, “Bu ilçelerimizde sükûnet sağlanınca, daha yoğunlaştırıcı eğitimle o güzel çocuklarımızın her birinin geleceğine sahip çıkacağız” diye konuştu.

Davutoğlu, Bulgaristan’a hareketi öncesinde Esenboğa’da basın toplantısı düzenledi. Cizre ve Silopi ile ilgili soru üzerine Başbakan, “Terörle mücadele Türkiye’de ateş çemberi içinde olan Türkiye’de çok yönlü olarak yürütülmek zorunda. 23 Temmuz’da başlatılan terör operasyonumuz, bütün Türkiye’de terör etkisini minimize edene kadar devam edecek. Bu bağlamda Kuzey Irak’a kapsamlı hava harekatları yapıldı. Daha sonra şehre mücavir bölgelerde mezarlık görüntüsü altındaki binalar, yapılanmalar tek tek tasfiye edildi. Kırsal alanda Oramar’da, İkiyaka’da, Ağrı’da, Tendürek’te kapsamlı operasyonlar yapıldı. Birer birer o dağlar teröristlerden temizlendi. Dağlıca’da 16 askerimiz şehit edildiğinde ‘O dağlar tek tek temizlenecek’ demiştim. bugün itibariyle söylüyorum. Dağlıca civarında, Irak-Türkiye sınırında o yalçın dağların hepsinde kontrol sağlandı. Tek tek mağaralar ve bütün o bölge temizlendi” dedi.

‘Kararlıyız’

Dağların terörden temizlenmesinin ardından terör örgütünün bazı ilçelerde yoğunlaştığını ifade eden Davutoğlu şöyle devam etti: “Halkı bizar etmek, halkla devleti karşı karşıya getirmek için çaba içerisine girdi. Barikat kurmak, hendek kazmak, mayın döşemek, okulları terör karargahı haline dönüştürüp çatışma çıkarmak, tarihi camilerimizi tahrip etmek şeklinde Sur’da, Lice’de, Silvan’da birtakım faaliyetler içine girdiler. Cizre-Silopi-Nusaybin-Dargeçit-Yüksekova hattında halkı devletle karşı karşıya getirecek faaliyetlere yöneldiler. Burada da biz kararlı tutum takındık. Birçok ilçemiz başarılı operasyonlarla temizlendi. Cizre, Silopi ve Sur’da bazı güvenlik çalışmalarımızı sürdürülüyor. Cizre ve Silopi’de sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin sebebi de teröristlerin sivil halkı katletmesine sebebiyet verecek şekilde bir ortamın doğmasına engel olmak. İnşallah Cizre ve Silopi’de bu güvenlik ortamı tam anlamıyla tesis edilecek. Bu ateş çemberinin içinde Cizre’yi de Silopi’yi de bütün ilçelerimizi de Vatan toprağının her bir karışını tam bir huzur ve istikrar, özgürlük alanı haline getireceğiz. O bakımdan birkaç ilçemizde yoğunlaşan operasyonlar, kesinlikle sadece ve sadece terör örgütü faaliyetlerine dönüktür.” 
‘Sükûnet sağlandığında’ 
Bölge halkına seslenen Davutoğlu, “Terör örgütüne karşı seslerinizi yükseltin ve günlük hayata geçilebilmesi için de güvenlik birimlerimizle işbirliği içinde kendi şehrinizi, sokaklarınızı, mahallelerinizi birlikte koruyun. Okullara gelince, tam bu soruyu şimdi HDP’lilere sormak lazım. O okullar oradaki masum ve gözleri ışıl ışıl parlayan çocukları yetiştirmek için. O okullar çocukların dağa çıkıp genç yaşta heba olmaları için değil. TBMM’ye gelip siyaset yapabilmelerini sağlamak içindir. O okullarda yetişen çocuklar hiçbir zaman terör siyaseti yapmayacaklar. Bir öğretmen olarak da söylüyorum. Bu çocukların her birinin en iyi şartlarda eğitimin devam etmesi için her türlü tedbir alınacak. Şu kısa dönemde sokağa çıkma yasağı üzerinden ilçelerimizde sükûnet sağlanınca, daha yoğunlaştırıcı eğitimle o güzel çocuklarımızın her birinin geleceğine sahip çıkacağız” dedi.

 

 

‘Keşke tam hakimiyet kursalar’

ABD Başkan Yardımcısı Biden ile bir haftada iki kez görüşme yaptığı hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Irak ile yakın ilgisi olmuş bir isim. Görüşmelerimizde Irak’taki son durumu ele aldık. Kimse Türkiye’nin iyi niyetinden şüphe edemez. Üçüncü aktörler, iki ülke arasındaki ilişkileri bozma yönünde tahrikler yapan dış unsurlar da devrede. Kanallar açık olacak. Abadi ile ilk fırsatta buluşmayı da ümit ediyorum. Askerlerimizin yeniden tanzimini vurgulamıştık. Eğer alanda dinamik bir durum varsa ve her an alandaki tehdit tanımlaması değişiyorsa, oradaki tedbirlerin de dinamik olması lazım. Keşke bir gün Bağdat yönetimi Musul’da hatta Türkiye-Irak sınırında tam olarak hakimiyetini kurar ve buradaki PKK ve DAEŞ unsurlarını temizler o zaman da Mehmetçiğini risk alarak Irak’a veya başka bir yere göndermesine ihtiyaç kalmaz. Ama o gün gelene kadar Türkiye, kendi ulusal güvenliği bağlamında da tedbirler almak zorunda kalırsa, bu tedbirleri alır.

Hürriyet

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@