Bu yıl üniversiteli olma şansınız daha yüksek olacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) puanları ve başarı sıralaması ile doğru tercih yapan öğrencinin, üniversiteli olma şansı daha yüksek olacak.

Eğitim 19.02.2019, 13:50
Bu yıl üniversiteli olma şansınız daha yüksek olacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) maratonu, başvuruların alınmasıyla birlikte başladı. 15-16 Haziran'da gerçekleşecek sınavlar için başvurular, 6 Mart tarihine kadar devam edecek.

KILAVUZDA DEĞİŞİKLİK YOK

Açıklanan 2019 YKS Kılavuzu'nu değerlendiren İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Genel Sekreter Yardımcısı Sebahattin Kutlu, kılavuzda geçen seneye oranla değişiklik olmadığını vurguladı.

"SINAV KOŞULLARI DEĞİŞMEDİ"

Kutlu, "Adaylar yine geçen seneki koşullar çerçevesinde sınav ve tercih işlemlerini gerçekleştirecekler. Yalnızca geçtiğimiz yıllarda sınava giderken götürülmesi yasaklı olan metal para, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer ve piercing ile artık sınav salonlarına giriş yasağı kalktı. Artık adaylar üzerlerinde bu eşyalar olduğunda da sınava kabul edilebilecekler." ifadelerini kullandı.

DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PUAN SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK

Dönüştürülmüş puan da denen, geçen senenin puanıyla bu sene başvuru yapma sürecinin nasıl işleyeceği hakkında bilgilendirmede bulunan Sabahattin Kutlu, "Bu konu, geçtiğimiz yıl çokça konuşulmuştu. 2018'de 200 ve üzeri puan almış adayla,r 2019 YKS için bu puanlarını kullanabilecekler. Yalnız bu haktan yararlanmak ve 2019 TYT'ye girmek istemeyenler bunu başvuru esnasında belirtmek zorundalar. Bu adaylar için başvuru ücreti 20 lira olacak. Ancak bu puanın dönüştürüleceği unutulmamalı. Geçen yıl alınan puanın başarı sırası bu yıl o başarı sırasındaki puana karşılık gelecek şekilde 200-500 aralığındaki puanlara dönüştürülecek ve bu puana “dönüştürülmüş puan” denilecek. Hem dönüştürülmüş puanı olan hem de 2019 TYT'ye giren bir adayın, daha yüksek olan puanı geçerli olacak." dedi.

"PUANLARDA KÜÇÜK OYNAMALAR OLACAKTIR"

Taban başarı puanları hakkında da bir değerlendirmede bulunan İAÜ Genel Sekreter Yardımcısı Sebahattin Kutlu, "Bu yıl tercihler, geçtiğimiz yıla göre daha isabetli olacaktır. 2018 YKS'de ilk kez oluşan taban puanlar ve başarı sıraları vardı. Bu yıl, geçtiğimiz yıl kriter alınabileceğinden çok büyük oranlı oynamalar beklememek lazım. Ama elbette yeni açılan bölümler, artabilecek ya da eksilebilecek kontenjanlara göre puanlarda küçük oynamalar olur." diye konuştu.

"DAHA YÜKSEK DOLULUK ORANI BEKLİYORUZ"

Bu sene, daha doğru tercihlerle daha yüksek bir yerleşme oranı beklediklerini vurgulayan Kutlu, "2018 yılındaki sistem değişikliğine bağlı olarak kılavuzda puanların yer almayışı belirsizliğe sebep olmuş ve adaylar yanlış tercihler yapabilmişlerdi. Bu sene puanların ve başarı sıralarının oluşması ile daha doğru tercihlerle daha yüksek bir yerleşme ve doluluk bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@