Bu durum meslek lisesi öğrencilerini bitirir

KamuGundemi.com - Meslek Öğrencileri - Meslek liseleri memleket meselesi…… Erol YARAY yazdı

Eğitim 31.01.2018, 11:56 31.01.2018, 12:25
Bu durum meslek lisesi öğrencilerini bitirir

KamuGundemi.com - Mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin yerleştirme puanları, tüm öğrencilerde olduğu gibi Ortaöğretim Başarı Puanlarının (OBP) 0.12 katsayı ile çarpılması sonucunda hesaplanıyordu. Bu öğrenciler kendi alanlarında lisans programlarını tercih ettiklerinde bu kez yerleştirme puanlarına 0.06 ek puan katılıyordu. Aynı durum imam hatip lisesi öğrencileri Arap Dili ve Edebiyatı ile ilahiyat fakültelerini tercih ettiklerinde de geçerli oluyordu. .

Sağlık Meslek liseleri
Ticaret Meslek Liseleri
Turizm ve Otelcilik Liseleri

Denizcilik Meslek Liseleri
Lojistik Meslek Liseleri
İletişim Meslek Liseleri

Bu liselerden mezun olan öğrenciler  2016 yılından itibaren artık  kendi alanlarında lisans programlarını tercih ettiklerinde bu kez yerleştirme   puanlarına,  ek puan alamayacaklar.

Peki bu durum  mesleki liselerden mezun olan öğrencilerin önüne  engel koymak değil de nedir?

Türkiye´nin 2023 vizyonu  yakalamasını istiyorsak  meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin önünü açmalıyız.

Meslek liselerinde 4 yıl okuyan belli bir dal üzerine eğitim alan öğrencilerimizi kendi alanlarındaki  bölümlere  üniversitelerde belli bir yüzdelik alan verilerek bu öğrencilerimizi üniversiteyle buluşturup lisans düzeyinde eğitim almalarına olanak  sağlarsak  sanayi sektörüne  daha verimli kalifiye elamanı kazandırabiliriz.

Örneğin  A meslek lisesinden elektrik alanında mezun alan öğrenci  B üniversitesindeki  elektrik öğretmenliğine ve elektrik mühendisliğine sadece meslek  liselerinden elektrik bölümünden mezun olan  öğrencilere yönelik yüzde 20 kontenjan ayrılabilir. Kalan  yüzde 80  kontenjan diğer bütün liselerden mezun olan öğrenciler için ayrılabilir. Bu durum spor liseleri, imam hatip liseleri,  sağlık liseleri gibi belli bir alandan mezun olan öğrencilere yönelik olarak uygulanabilir.

işte o zaman bütün öğrencilerimiz gönlünce hangi lisede okumak istiyorsa gelecek kaygısı yaşamadan ve sanayi alanına nitelik  olarak etkin öğrenci kazandırılabilir Türkiye’nin hedef 2023 vizyonuna bizlerde katkı sağlayabiliriz.

Meslek liseleri memleket meselesi……

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@