Biyoloji öğretmeninden ilginç hayvan sergisi

TOKAT'ta Güzel Sanatlar Lisesi Biyoloji öğretmeni Aysun Özer aralarında yılan, kirpi, kuş türleri ile timsah kafasının bulunduğu 50'ye yakın hayvan ölüsünden oluşan koleksiyonunu okulun TÜBİTAK bilim fuarında...

Öğretmenler 17.05.2016, 16:48
Biyoloji öğretmeninden ilginç hayvan sergisi
TOKAT'ta Güzel Sanatlar Lisesi Biyoloji öğretmeni Aysun Özer aralarında yılan, kirpi, kuş türleri ile timsah kafasının bulunduğu 50'ye yakın hayvan ölüsünden oluşan koleksiyorunu okulun TÜBİTAK bilim fuarında sergiledi.

Tokat Güzel Sanatlar Lisesi tarafından okulun bahçesinde TÜBİTAK bilim sanatları sergisi düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile yürütülen proje kapsamında 30 proje sergilendi. Sergide tarih, coğrafya, fizik, kimya ve biyoloji dersinde hazırlanan projeler yer aldı. Sergide en çok dikkati ise okulun biyoloji öğretmeni Aysun Özer'in 20 yıllık çalışması çekti.

50'YE YAKIN HAYVAN

Öğretmen Aysun Özer, biyoloji dersinde daha önce yer alan 'hayvanlar alemi' konuları kapsamında öğrencilerine görsel oluşturması amacıyla telef olan bazı hayvanları toplamaya başladı. Topladığı hayvanları alkol çözeltisi ile dolu kavanoz içerisine koydu. Türkiye'nin farklı noktaları ile yurt dışından arkadaşlarının gönderdiği telef olmuş yılan çeşitleri, kirpi, kuş türlerini kavanoz içerisine koyarak bozulmaması sağlayan Özer, bunları ilk kez düzenlenen fuarda sergiledi. Almanya'da bulunan bir arkadaşının gönderdiği timsah kafası en çok ilgiyi çekti. Sergilediklerinin 20 yıllık bir çalışma sonucu oluştuğunu belirten Özer şöyle dedi:

"Mesela hayvanları alemi, bitkiler alemi konumuz var. Bunları anlatırken görsel teşkil ediyor. Fakat şimdi koleksiyon çok büyüdüğünden sadece sergi amaçlı kullanıyorum. Yani çevremizde bir anda göremeyeceğimiz çok çeşitli canlıları görme imkanımız var. Bunları alkol çözeltisinde saklıyorum. Hiç bozulmadan kalabiliyor. Kirpi, vatos balığı gibi çok değişik yerlerden alınmış örnekler mevcut. Bunların içinde yurt dışından temin ettiklerim var. Kendi bulduklarım ve bilenler getiriyor. Genelde çok değişik olan türler yurt dışından."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@