Birinci Dönem Teog Sınavlar Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan merkezi ortak sınavların ikinci gün oturumları tamamlandı.

Öğretmenler 26.11.2015, 12:44
Birinci Dönem Teog Sınavlar Yapıldı

ANKARA (ANKA) -Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan merkezi ortak sınavların ikinci gün oturumları tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri için düzenlenen ve iki gün süren birinci dönem TEOG maratonu sona erdi. Toplam 1 milyon 174 bin 427 öğrenci, dün ve bugün üçer dersten sınava girdi. 

Sınavlar yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde saat 09.00, 10.10 ve 11.20’de başladı. Öğrenciler bugün sırasıyla fen ve teknoloji ile T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavlarında ter döktü. Öğrenciler dün ise Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınava girmişti. 

Her ders için 4 seçenekli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanıldı. Her bir sınavın süresi 40 dakika oldu.

Sınavlar yurtiçinde 970 merkez, 16 bin 237 okul, 91 bin 349 salonda; yurtdışında ise 7 ülke, 14 merkez, 22 okulda yapılırken toplam 200 bin öğretmen görev yaptı.

TEOG sınavlarına katılamayan ve geçerli mazereti olan öğrenciler, Aralık ayında yapılacak mazeret sınavlarına girecek. Mazeretini belgeleyen öğrenciler 12-13 Aralık’ta yapılacak sınavlara katılabilecek. Mazeret sınavlarına öğrenciler kendi okullarında değil, bakanlık tarafından belirlenen merkezlerde ve hafta sonu girecekler. Sınav kuralları ve uygulanış şekli 25-26 Kasım’da düzenlenen ortak sınavlarla aynı olacak.

Öte yandan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle TEOG’a katılması gereken 2 bin 700 öğrenci sınavlara giremedi. Bu öğrenciler herhangi bir mazeret bildirmeksizin, Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla aralık ayında yapılacak mazeret sınavlarına katılacak.

Sınav sonuçlarının Ocak ayında açıklanması bekleniyor. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@