Bir öğrenciden TEOG için Mektup. Bakın neler diyor... egitimajansi.com

TEOG Şampiyonu\'ndan Mektup Var!

Öğretmenler 07.12.2015, 22:47
Bir öğrenciden TEOG için Mektup. Bakın neler diyor... egitimajansi.com

Hep sınavı kötü giden ya hatalı soru itirazı olanlardan tepki gelecek değil ya, soruların tümünü yapanlardan da istekler geliyor.

Hep sınavı kötü giden ya hatalı soru itirazı olanlardan tepki gelecek değil ya, soruların tümünü yapanlardan da istekler geliyor. Diğer şikayet ve arzuları nasıl ki sizlerle paylaşıyorsak, onları da sizlerin dikkatine sunuyoruz. Çünkü onlar da haklı!..
Yazılanları destekleyenler de olacaktır, tepki gösteren de. Bu her sınav için geçerli. Önemli olan tartışmasız sınavlar gerçekleştirmek ama bu bugüne kadar mümkün olmadı, bundan sonrası için de zor gözüküyor. 
MEB, yaşanan tüm bu tartışmalardan umarız, gerekli dersleri çıkarır ve 2. TEOG'da daha az tartışmalı bir sınav gerçekleştirir.
İşte kendisin canı gönülden tebrik ettiğimiz ve başarılarının devamını dilediğimiz E'nin yazdıkları:

Abbas Amca merhaba,

Ben bu sene TEOG sınavına girmiş 8. sınıf öğrencilerinden biriyim... Cevap anahtarına göre tüm soruları " hatasız"yaptım.

Sınavdan bugüne kadar bir çok soru için iptal talebi var.Bunlardan ; 

1-FEN BİLGİSİ ne ait olan " keçi sütünden ipek lifi elde edilmesi sorusu"nu 2012 MEB Kılavuz kitabında genetik mühendisliği alanına alındığı ve iptal olması gerektiği B ve C şıklarının da doğru kabul edilmesini istiyor. Biz 2015/2016 eğitim yılındayız değişen birçok müfredat nedeniyle bu yılki müfredatı işliyoruz ve bunun dışına çıkmamız gerekiyor.Sınav müfredat kapsamında.Girdiğimiz sınav 2015-2016 TEOG sınavı ve MEB teog sınavında çıkıcak konuların kazanım kağıdını vermiş ve bu kağıtta 2015 ders kitaplarının konusu yazılmıştır. 2012 kitabında yazsa bile bu sene böyle bir bilgi yoktur ve BİYOTEKNOLOJİ = GENETİK MÜHENDİSLİĞİ + ÜRETİM... O zaman bize neden bu yıl biyoteknoloji ve genetik mühendisliğinin farkı anlatılıyor... Arasındaki farkı öğretiyorlar ve soruda da "yukarıdaki metne bakarak şıklardaki çıkarmımların yanlış olanı "sorulmuştur. Yani metine bağlı kalarak.

2-İNGİLİZCE;
ingilizce konuları tamamen değiştirildi. Fen sorusunun iptal olmasını isteyen 2012 bilgilerini de çalışarak sınava girenler neden 2012 iniglizce konularına bakmadı. Müfredat değişti diye bahane ediyolarsa teog konularının kazanım kağıdında fen konularının da bu senenin fen ve teknoloji ders kitabındaki konuların olduğunu da biliyorlardır.

3-TÜRKÇE;
bölümündeki Ömer Dayı'lı soruda ise IV. Cümlesi kesinlikle özneldir. Öğrenci ve velilerin idda ettiği 1. cümle de "Sıcak Temmuz güneşi" öznel demektedirler ama temmuz bir yaz ayıdır ve soğuk,karlı vb. şekilde yorumlanamaz/kişiden kişiye değişebilecek bir yargı değil çünkü yaz ayları yılın en sıcak zamanlarıdır ve nesnel bir yargıdır.

4-İNKILAP;
Doğu Akdeniz sorusu ise ,MEB kitabında Mısır ve Süveyş Kanalının nerede olduğu yazmasa da yoruma dayalı bir sorudur ve 5,6,7,8. sınıflardaki konuların hepsi çıkabilir öğrenci bunu bilmek zorundadır. Eğer işlenmedi diye ısrar ediliyorsa matematikteki okçulu soruda bir dairenin çapının nereden çizilirse çizilsin aynı uzunlukta olacağını bilmemiz gerekiyordu ve 7.sınıf konusuydu ama kimse itiraz etmedi. O zaman 7. sınıf sosyal bilgiler kitabında temel harita bilgisi gerektiği ile ilgili konular vardır ve bir 8. sınıf öğrencisine Suveyş Kanalı'nın ve Mısır'ın İngilizlerin elinde olmasının Osmanlı'ya sıkıntı çıkardığı topraklarına yardım götüremediği harita ile gösterilmiştir ve bu bölgelerin Doğu Akdeniz'de olduğu ve bu bölgede Osmanlı'nın sıkıntıları olduğu için mısır sorununun çözümlenmesinin doğu Akdeniz faaliyetlerinin artması olarak yorumlayabilirler .

ÖZET OLARAK;
BU SORULARIN HİÇBİRİ YANLIŞ DEĞİL VE TÜRKİYE EZBERCİ OLMAYAN, YORUM YAPIP ÇIKARIMLARA VARABİLEN BİR GELECEK İSTEDİĞİ İÇİN VE EZBERCİ İLE YORUMCUNUN FARKININ TAM OLARAK ORTAYA KOYULACAĞI ÇOK GÜZEL BİR TEOG SINAVI HAZIRLAMIŞTIR...İLK DEFA BÖYLE SEÇİCİ SORULARIN OLDUĞU BİR SINAV YAPILDI BUNDA DA YAPAMAYANLAR İPTAL PEŞİNDE.
ÖĞRENCİLER 8.SINIFA GELDİYSE, ÖNCEKİ YILLARDA BU KONULARI İŞLEDİYSE, TEMEL HARİTA BİLGİSİ EDİNDİYSE, MEB KAZANIM KAĞITLARI ÇIKARIP BU SENENİN DERS KİTABININ KONULARININ ÇIKACAĞINI BELİRTMİŞTİR...
**YAPANLARIN GÜNAHI NE.?? ÖDÜLLENDİRİLECEKLERİNE İPTAL NEDENİYLE NEDEN SIRALAMALARI DEĞİŞSİN BU ÇOK BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR.
*EMEK SARFEDİP YAPANLA YAPMAYANIN FARKI NE.??
**YAPANLARIN HAKKINI KİM KORUYACAK.??

******2.TEOG SINAVINA AYNI BAŞARI VE MOTİVASYONLA GİRMEK İÇİN ,BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ DAHA İYİ YÖNLENDİRMEK İÇİN BU İPTALLERİN OLMAMASI GEREKMEKTEDİR. *****

Abbas Amca annem ve babam yaklaşık otuz yıldır Milliyet gazetesi okuduklarını söylüyorlar.Özellikle sizin köşenizi ben de dahil tüm aile olarak takip ediyoruz.Yukarıda yazdığım benim için çok önemli olan TEOG konusuna Köşenizde yer verirseniz çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar.
Abbas Güçlü

Kaynak:egitimajansi.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@