Bilimde Öncü İmam Hatip Lisesi

Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri öyle bir proje ile gündeme geldi ki çok kısa bir zamanda herkesin takdirini kazandı.

Eğitim 16.02.2018, 22:43
Bilimde Öncü İmam Hatip Lisesi

Okulun bilim kulübü öğrencileri ayrıca kulüp faaliyetlerinin hayata uyumu ve aktarılması konusunda da diğer okullara örnek oluyor. Bilim kulübü 'Hazarfen Eğlenceli Bilim Okulu' projesi kapsamında İstanbul'daki anaokullarına gidip orada seviyelerine uygun eğlendirici ve öğretici deneyler yaparak farkındalık oluşturmaya devam ediyorlar.

Proje danışmanı proje hakkında şöyle bilgi verdi:

''Okullarımızda fen bilimleri eğitiminin sadece ders bazında yürütülmesi; öğrencilerin bu alana yaklaşımını not kaygısı ile sınırlandırıp, bilimin hayattan kopuk ve  zorunlu olarak öğrenilmesi gereken bilgi yığını olarak algılanmasına neden olmaktadır. Bu algıyı değiştirmek ve öğrencileri bilimin eğlenceli yüzü ile tanıştırmak gereği doğmuştur.

Bu projede öğrencilerin bilime merak ve ilgilerinin küçük yaşlardan itibaren artırılması, bu yapılırken büyük yaş gruplarındaki öğrencilerin küçük yaş gruplarına öğretirken öğrenmesi, farklı yaş grupları arasındaki iletişimin geliştirilmesi, sosyal sorumluluk kapsamında bilginin paylaşılması ve bilimin sevdirilmesi amaçlanmıştır.

Bireyi öğrenmeye yönlendirecek en önemli güç merak duygusudur. Merak duygusu ile başlayan öğrenme süreci  soru sorma, çözümü için yollar arama ve araştırma yapma ile devam edecektir. Merak duygusunu uyandırmada en pratik ve etkili yol, günlük yaşamda meydana gelen olayların bilimsel açıklamasına dikkat çekmektir. Bilim ve teknolojide yüksek standartlara ulaşabilmek çocuğun doğasında bulunan merak duygusunun ezbercilikle köreltilmeden inovatif bireyler yetiştirebilmekle mümkündür. 

Bu süreçte  öğrenci motivasyonunun zamanın getirdiği beklentilerden ayrı düşünülemeyeceği göz önünde bulundurularak bilimin eğlenceli yüzüne dikkat çekmek önem arz etmektedir.

Modern yaşam ve şehir hayatı insan hayatını kısmen kolaylaştıran teknolji ve donanıma sahip olmakla birlikte  bireyselciliği de beraberinde getirmiş ve mahalle kültürünün dayanışma anlayışını ortadan kaldırmıştır. Ülkemizde bireylerin beş yaşından itibaren zorunlu eğitime tabi tutulduğu göz önüne alındığında okulların sosyal sorumluluk becerilerinin kazandırılması hususunda da en etkili kurumlar olacağı açıktır. Projemiz bu kaygılar ile Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu İmam Hatip Lisesi Bilim Kulübü öğrencileri  Hezarfen Eğlenceli Bilim Grubu tarafından hazırlanmıştır.

Anaokulları ve İlkokullarda eğlenceli bilim deneyleri ile ilgili etkinlikler halihazırda özel girişimciler tarafından ücret mukabilinde sunulmaktadır. Bizim projemizin en özgün yanı, lise öğrencilerinin bu etkinliği gerçekleştirecek olması ve bu yolla yaş grupları arasındaki iletişimin güçlendirilmesi, birbirlerine komşu okullar arasında dayanışmanın geliştirilmesi ve lise öğrencilerinde sosyal sorumluluk bilincinin uyandırılmasının hedeflenmesidir.'' (Selçuk TÜTAK)

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@