‘Başımıza icat çıkaracak nesil istiyoruz'

BURSA Büyükşehir Belediyesi ve Bursa- Eskişehir- Bilecek Kalkınma Ajansı (BEBKA9) tarafından Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğunda 6-8 Mayıs tarihleri arasında Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin...

Öğretmenler 03.05.2016, 12:29
‘Başımıza icat çıkaracak nesil istiyoruz'
BURSA Büyükşehir Belediyesi ve Bursa- Eskişehir- Bilecek Kalkınma Ajansı (BEBKA9) tarafından Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğunda 6-8 Mayıs tarihleri arasında Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde yapılacak 5’inci Bilim Şenliği’nde, 'Çevre ve Enerji' temasıyla ilgili çalışmalar tanıtılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Recep Altepe, Türkiye’nin en büyük bilim şenliği olan etkinliğe bu yıl 57 üniversite ve 67 şehirden bin 360 proje başvurusu olduğunu belirterek, "Başımıza icat çıkaracak, kreatif, bilime gönül vermiş bir nesil yetiştirmek istiyoruz" dedi.

TÜBİTAK, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ile Bilim Merkezleri Araştırma Geliștirme Enstitüsü Derneği ve Türk Telekom tarafından da desteklenen, 'Çevre ve Enerji' başlıklarının ana temasını oluşturduğu Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği, bu yıl da Türkiye’deki bilim meraklılarını Bursa’da buluşturacak. Şenlik kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen ve toplamda 102 bin TL para ödülünün dağıtılacağı proje yarışmasına bin 360 başvuru yapılırken, 4 farklı kategoride 50 proje adını finale yazdırmayı başardı. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projeleri geliştiren, yaratıcı ruha sahip, kreatif ve bilime gönül vermiş bir nesil yetiştirmek amacıyla hayata geçirdikleri Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu hedef doğrultusunda gece gündüz çalıştığını söyledi. Yaklaşık 300 deney düzeneği, 3- 4 boyutlu sinemaları, planetaryumu ve uçak simülatörü gibi her türlü donanıma sahip olan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin uzay ve havacılık merkezi olması yolunda da önemli bir atım attığını hatırlatan Başkan Altepe şöyle dedi:

"Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde yapılacak ilave 90 milyon liralık yatırımla burası ve uzay ve havacılık anlamında dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacak" dedi.

ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALAR SERGİLENECEK

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde geçen yıl düzenlenen şenliğe 150 bin kişinin katıldığını, 39 bin kişinin de bizzat atölye çalışmalarında yer aldığını kaydeden Başkan Altepe, bu yıl 200 bin kişinin katılmasını bekledikleri şenliğe tüm Bursalıları davet etti. Altepe, "Türkiye’deki en büyük ve en kapsamlı bilim şenliği. Araştırdık ve dünyada da bu etkinlikten daha büyüğü yok" diye konuştu.

Alanda simülatörlerin olacağını ve Türk Hava Yolları’nın da Boeing tipi uçağı Merinos’un bahçesine getireceğini belirten Altepe, şöyle devam etti:

"Burada her yaştan çocuklarımızın projeleri olacak. 4 yaşından 18 yaş üstüne kadar her türlü üretim olacak. Gençlerimizin yapmış olduğu yön gösteren akıllı bastonlar var. Fatih projesinde enerjisi bitmesin diye güneş enerjisiyle üretim sistemi kurulmuş. İçerideki hava kirliliğini atmak için otomatik devreye giren kapı ve pencereler üretilmiş. Özellikle teknoloji firmalarımız ve üniversitelerimizin ürettiği güneş enerjisiyle çalışan otomobillere, deniz araçlarına kadar üretimler burada sergilenecek."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@