Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!

Tayfun ÇAVUŞOĞLU milyonların sesi oldu....

Eğitim 19.04.2019, 20:12
Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!

Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!

Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

Buket Aydın’ın sunduğu “40”, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ağırladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendisine yöneltilen 40 soruyu yanıtlayarak, Milli Eğitim Bakanlığı ve milli eğitim politikalarına ilişkin bilgiler aktardı.

“Türkiye’de eğitim sisteminin en büyük eksiği nedir? Okullarda yabancı dil zorunluluk olmaktan çıktı mı? Üniversite sınavlarının tarihe karıştığı bir Türkiye mümkün mü? Türkiye yapay zekaya ne kadar hazır? Eğitimde kalıcı düzenlemeler yapmak mümkün mü?” şeklinde özetlenebilecek makro sorularla akıcı bir program gerçekleşti ama konuşulanlar içerisinde eğitim sektörünün içinde olanlar ya da yakından takip edenlerin aylardır kafa yorduğu cevapların hiç biri yoktu…

Çünkü o cevapların verilmesini ve programın gerçekten de bir amaca hizmet etmesini sağlayacak sorular gündeme gelmedi…

Programın yapısı gereği, Bakan Selçuk’un sorulmayan bir soruya yanıt vermesi beklenemez elbette…

Hal böyle olunca…

İzleyenlerin de… Konuk Bakan’ın da… 1.5 saati heba oldu…

Soruları hazırlayan ekibe nacizane önerimiz, Milli Eğitim Bakanı gibi çok üst düzey isimler davet edildiğinde, “hiç değilse” o konuyla ya da sektörle ilgili STK, sendika, branşı yakından izleyen gazeteciler gibi kişisel-kurumsal temsil yeteneğine sahip kesimlerden “sufle” almaları olabilir… Aksi halde, “gerçek sorunlara hiç değinmeden 40 soru hazırlama becerisine” alkış beklemekle yetinirler, o kadar…

Belirttiğim gibi, bu programla ilgili Sayın Bakan Selçuk’a herhangi bir eleştiri getir(e)miyorum…

Öyle ya!

“Size sorulmayan o soruyu, niye cevaplamadınız?” mı diyelim?

***

Şimdi gelelim, Bakan Selçuk’a sorulması gereken GERÇEK sorulara…

1)Hazırlanmakta olan öğretmen meslek kanunu sorulardan birinde mevcuttu. Ama şu detay gözden kaçtı. “Devlet memuru öğretmenlerin özlük haklarının aynısı özel sektör öğretmenlerine de tanınacak mı? Eşit maaş, ders ücreti, kırtasiye yardımı, kıdem farkı?”

2)Özel sektör öğretmenlerinin sözleşme süreleri ile ilgili düzenleme yapılacak mı? Özel sektör öğretmenleri aynı kurumda 10 yıl bile çalışmış olsa “kıdem tazminatı” alamıyor. Haksız yere sözleşmesi feshedildiğinde işe iade davası da açamıyor. Bu sorunları aşacak yasal düzenleme öğretmen meslek kanununda var mı?

3)Ek gösterge için söz vermiştiniz? İkinci 100 günlük plana da almıştınız. 3600 ek gösterge ne oldu?

4)İmam hatip okulları sistemdeki yerini elbette korumalı ama Anadolu liselerinin çok ilgi gördüğü çok aşikar olduğu halde, neden adrese dayalı sistemi imam-hatip dayatması olarak elde tutmaya devam ediyorsunuz? Arzu edenlerin imam hatip okullarına gitmesi hak olduğu kadar, istemeyenlerin de gitmemesi hak değil midir? Bu soruna ne tür bir etkin çözüm düşünüyorsunuz?

5)Anadolu liselerinin kontenjanı arttı diyorsunuz. Çok teşekkürler… Bize tüm Türkiye’deki imam hatip liselerinin toplam boş kontenjan sayısını ve tüm Türkiye’deki Anadolu liselerinin toplam kontenjan artış rakamını söyler misiniz?

6)Adrese dayalı sistemde en son rauntta görev alan ve açıkta kalan öğrencileri bir liseye yerleştiren “Yerleştirme Komisyonları”nın, imam hatip’e sevk komisyonu gibi çalışmasının önüne geçecek misiniz? Milli Eğitim İl Müdürlüklerinden, geçen yıl görev alan “Yerleştirme Komisyonları”nın yerleştirdiği öğrenci sayısı ve öğrencilerin yerleştirildiği okul türleri ile ilgili resmi rapor istediniz mi? Komisyonlar son aşamada (Türkiye toplamı olarak) hangi okul türüne kaç öğrenci yerleştirdi, kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

7)Eğitim kurumları yönetici atama sistemindeki sıkıntı, sektördeki herkesin malumu. Liyakat sahibi olmadıkları halde, hükümet destekçisi sendikaya üye oldukları için kayırılarak ve siyaseten göreve atanan ve bu görevine devam ettirilen okul yöneticilerine, okul yöneticiliğini kazanılmış hak olarak hediye etmiş olmaktan vicdanen rahat mısınız?

8)Temel liselerin kapanacağı, 4 yıl önce açıldıkları günden belliydi. Temel liselerin süre dolunca kapanacaklarını açıklayan MEB o çerçevede haklı görünüyor. Ancak özel öğretim kurslarıyla ilgili böyle bir önkabul veya yasa maddesi yoktu. Özel öğretim kurslarını kapatmak yerine “etkin denetim” maddesi işletilemez miydi?

9)Etkin denetim deyince…MEB’in teftiş sistemi ile ilgili ne tür bir yenilik, revizyon ya da reorganizasyon öngörülüyor? Bir konuda özel olarak görevlendirilmedikleri sürece, masa başında atıl kalan Maarif müfettişleri sisteme dahil edilecek mi?

10)Milli Eğitim Bakanlığı sıcak sorunları sadece çok gerilerden takip eder bir görüntü çiziyor. Sorunlara anında refleks veremiyormuş görüşü yaygın. Örneğin özel öğretim kurslarının kapatılacağı açıklandı. Burs sınavı, önkayıt yapmasınlar denildi. Oysa bugün itibarıyla önümüzdeki yıl için önkayıt yapan özel öğretim kursları var. Yaptırımları ne olacak? Yasada-yönetmelikte yazılı yaptırım uygulamayan il-ilçe MEB bürokrasisine uygulayacağınız bir yaptırım var mı? Varsa nelerdir?

11)Özel öğretim kurumlarıyla ilgili 5580 sayılı yasada değişiklik yapılacağı açıklandı. Ne tür değişiklikler yapılacak? Bu konudaki ön çalışmalar ve takvimi nedir? Bilinen şu ki; özel öğretim kursları kapanıyor, kişisel gelişim kursları faaliyete devam edecek. Kişisel gelişim kurslarının faaliyet alanında değişiklik (genişletme) olacak mı? Özel öğretim kurslarından kişisel gelişim kurslarına dönüşüm konusunda MEB’in yaklaşımı nedir?

12)Temel liselerin kapatılma tarihi olarak 14 Haziran’ın öngörüldüğü konuşuluyor. Özel öğretim kursları için de öngörülen böyle bir tarih var mı? Özel öğretim kursları da 14 Haziran’da mı kapanacak? Yoksa ağustosa, eylüle kadar faaliyet sürdürebilecekler mi?

13)EBA sistemine gösterdiğiniz güvene saygımız var. Ancak EBA’nın bugüne dek pek de başarılı olamadığını görmekten kaynaklanan kaygımız da var. EBA sisteminin destek kursu olarak başarılı olacağı ve öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanabileceği düşüncesine varmanızı sağlayan veriler nelerdir? Bu kanıya nasıl ulaştınız?

14)Lise mezunları sınava hazırlık için hangi mecraları kullanacak, tek mecra EBA-TV-İnternet mi olacak, yoksa özel (ya da kamu) okullara, mezunlara da ders verme hakkı mı tanınacak?

15)Öğrenciler kendi okullarında destek kursu almayacak, komşu okullara gidecek açıklaması doğru mu? Doğru ise, öğrencilerin değil de, sayıca daha az olan (gerek güvenlik, gerek ulaşım kolaylığı gibi ve ilave olanaklara sahip) öğretmenlerin komşu okullarda göreve gitmesi daha doğru olmaz mı?

16)Hükümete yakın bir sendika üyelerine (yönetici atama vb konularda) aşırı dozda pozitif ayrımcılık yapıldığı iddialarına ne diyorsunuz?

17)Öğretmen atamalarıyla ilgili soru programda gündeme getirildi. Cevabın ne denli tatminkar olduğunu okurlarımızın takdirine bırakalım… Ama başka bir soru soralım: Sözleşmeli, ücretli, kadrolu öğretmen ayrımı devam edecek mi? Sözleşmeli öğretmenlik neden iptal edilmiyor? Ücretli öğretmenliğin “personel bulamamaktan” kaynaklandığını bir an için kabul edelim ve soruyu yöneltelim: Devlet asgari ücretin altında rakamla personel çalıştırabilir mi? Çalıştırmalı mı? Ücretli öğretmenlerin gelirini 2.000 TL üzerine çıkarmak çok mu zor?

18)MEB’in asli görevlerini kimi dini vakıf ve derneklere delege etmesini onaylıyor musunuz? Dini olup olmadıkları da önemli değil, MEB’in asli görevlerini kimi vakıf ve derneklere devredilmesini doğru buluyor musunuz? Bu konudaki öngörüleriniz nedir?

19)Okullarda “değerler eğitimi” adı altında kimi sarıklı-cüppeli vatandaşların ders vermelerini onaylıyor musunuz? Sarıklı-cüppeli olup olmadığı da önemli değil ama… Okullarda pedagojik formasyon sahibi olmayan kişilerin ders vermesini onaylıyor musunuz?

20)Gelelim “verilere dayalı eğitim” konusuna… Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel, tespitlerine göre Türkiye’de “10 bin kaçak kurs” bulunduğunu söyledi. Taşel’e göre, kimin nasıl çalıştığı, nasıl yapılanmalar olduğu belli değil. Bunlarda kimler nasıl eğitim veriyor, bilinmiyor. Sayın Taşel “tespitlerimize göre” dediğine göre, elinde veriler, listeler, isimler var. MEB bu verileri TÖDER’den talep etti mi? TÖDER kendi üyelerini korumak adına, bu 10 bin kaçak kursla ilgili MEB nezdinde herhangi bir girişimde bulundu mu?

21)1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. maddesindeki açık hükme rağmen çok sayıda kamu lise ve ortaokul şubeleri cinsiyetlere göre ayrılıyor. Karma eğitim yapan ve yapması gereken kimi ortaokullarda ise, okulda mevcut birden fazla binanın kız ve erkek öğrencilerin ayrı binalarda olacağı şekilde dağılım yaptığı görülüyor. Bu tür okullarda zaman çizelgesi kız ve erkek öğrencilerin farklı zamanlarda teneffüs yapacağı şekilde bölünüyor. MEB bu uygulamalardan haberdar mıdır? Bakanlık, Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı bu uygulamaların önlenmesi gerektiğini düşünmekte midir? Düşünülüyorsa ne yapılmıştır ya da bugünden sonra ne yapılacaktır?

22)Eğitim işkolunda örgütlü çok sayıda sendika mevcut. “MEB’e bağlı okul ve kurumlarda işveren temsilcisi olarak görev yapan idareler, belirli sendikaları açıktan desteklemektedir” cümlesine katılıyor musunuz? Size baskıcı okul-baskıcı yönetici listesi iletilirse, ne işlem yapacağınız açıklar mısınız?

Daha yazılabilecek bir çok soru var… İlk kez gündeme gelmiyor bu sorular… Ve sanki duvara anlatıyormuşuz gibi.. Cevap yok… İncitici bir suskunluk…

Gerçekten yoruldum ve sıkıldım… Onları da gelecekteki yazılara bırakalım… Bıkmadan gündeme taşıma gayretimize devam edeceğiz..

Ama şu soruyu sormadan da edemiyorum….

“Bu üstteki iç içe geçmiş 22 soru cevap bulabilseydi eğer… Güzel olmaz mıydı?”

Yorumlar (0)
-5°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Ocak 2020
İmsak 06:31
Güneş 07:59
Öğle 13:05
İkindi 15:38
Akşam 18:00
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@