Bakan Özer'den uzman öğretmenlik sınavı hakkında yeni açıklama

Bir süredir gündemde yer alan ve oldukça yoğun tepkilere yol açan uzman öğretmenlik sınavı hakkında Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından yeni açıklama geldi. İşte detaylar..

Bakan Özer'den uzman öğretmenlik sınavı hakkında yeni açıklama

Bugün Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Uygulama Oteli'ndeki "Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi Eğitim Fakültesi Dekanları Değerlendirme Toplantısı"na katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer hem sınav hakkında hem de mevcut eğitim durumu hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. 

Gündemde sık sık yer alan Öğretmenlik sınavı hakkında eğitim fakültesi dekanlarının desteklerinin bulunduğunu ve bu destekler nedeniyle onlara teşekkürlerini ileten Özer, "Öğretmenlerimizi sizler mezun ettiğiniz için, süreçteki mesleki gelişimlerinde sizlerle birlikte hareket etmek bizim için çok önemli. Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki adaylığın kaldırılması, uzman öğretmenlik, başöğretmenlik gibi süreçlerdeki eğitimlerin düzenlenmesinde nasıl katkı verdiyseniz, bundan sonra iki ayda bir, bir araya gelip tüm süreçlerimizi birlikte değerlendireceğiz. İki ayda bir tüm dekanlarımızla birlikte eğitim politikalarımızı, atılan adımları, süreç değerlendirmesi, iyileştirmeyle ilgili atılacak adımları, bizzat ben de geleceğim tüm yöneticilerimizle birlikte masaya yatıracağız." dedi. 

ÖĞRETMENLERE VERİLEN DEĞERİN GÖSTERGESİ 

İyi bir eğitim ve hizmetin sağlanması için Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konuda ayrılan bütçenin son derece önemli olduğundan ve bir bakıma bu durumun öğretmenlere verilen değerin bir göstergesi olduğundan bahseden Milli Eğitim Bakanı Özer, "2021 yılındaki bütçe 8,9 milyondu, bu seneki bütçe 292 milyon. 292 milyonun 210 milyonunu okullara gönderdik, bunun 5 milyonu kullanıldı şu ana kadar. Türkiye genelinde okul temelli mesleki gelişim programlarını siz değerli dekanlarımızla birlikte yapmamız lazım. Bütçeleri de hızlı şekilde öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimi için verimli bir şekilde sahaya aktarmamız lazım. Öğretmenlerin mesleki gelişimiyle ilgili her türlü maddi desteği vermeye hazırız. 2023 yılında bütçeyi 500 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu, öğretmenlere ne kadar değer verdiğimizin göstergesi." şeklinde açıklamalara yer verdi.

ÖĞRETMENLERİN YETERLİLİKLERİNİ ÖLÇMEK İÇİN SINAV YAPMIYORUZ 

Uzun süredir gündemde olan ve pek çok öğretmen tarafından tepkilerin oluşmasına neden olan sınav hakkında da açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bunu tüm öğretmenlerin özlük hakkını iyileştirmekle ilgili bir düzenleme olarak yaptık. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu da eğitimlerini tamamladı. Biz öğretmenlerin yeterliliklerini ölçmek için bir sınav yapmıyoruz. Tam tersine, almış oldukları eğitimi değerlendiren bir ölçme değerlendirme mekanizması inşa ettik." şeklinde açıklama yaparak konu ile ilgili görüşlerini ve amaçları bu şekilde ifade etti.