Bakan Özer: İlk kez tüm okullara bütçe gönderdik

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Özer: İlk kez tüm okullara bütçe gönderdik

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in açıklamaları:

''1,2 MİLYON ÖĞRETMENİMİZİN YÜZE 59'U KADINLARIMIZDAN OLUŞUYOR''

''Çocuklarının Peygamber Hayatını öğrenmek, Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek, dini bilgileri öğrenmek için ilk kez seçmeli dersler kondu. Sadece bunların olduğu hayır. Nasıl başörtüsü yasağında, başörtülü kadınlarımız yüksek öğretime erişemiyorsa o yasaklar kaldırıldıktan sonra başörtülü öğretmenlerimiz eğitim sisteminde sınıflara girdiler. Bugün 1,2 milyon öğretmenimizin yaklaşık yüzde 59'u kadınlarımızdan oluşuyor. Bugün kaliteden bahsedenler, eğitimin yaygınlaşması siz değerli velilerimizin çocuklarının eğitime kolay erişebilmesi için bu genişlemeden kalite adına şikayet edenler kimlerdir? İşte katsayı uygulamasını koyanlardı, başörtüsü yasağını koyanlardı, bu ülkenin çocuklarını dini eğitim almasını engellemek isteyen odaklardı. Yani bu ülkenin beşeri sermayesinin eğitimle buluşmasını engellemeye çalışan vesayet odaklarıydı. 

''EĞİTİME SON 20 YILDA EN BÜYÜK BÜTÇE''

Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderin himayesinde, bu ülkenin evlatları gelir seviyelerine bakmaksızın, bulundukları lokasyona bakmaksızın en kaliteli eğitime erişebilme imkanına sahip oldular. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitime son 20 yılda en büyük bütçeyi verdikleri için her defasında eğitimle ilgili devasa yatırımlara liderlik ettikleri için eğitimin önündeki tüm anti demokratik uygulamaları kaldırdıkları için bu ülkenin evlatlarına en içten şükranlarımı sunuyorum. 

''2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA ÇOK BÜYÜK HEYECANLA HAZIRLANDIK''

2022-2023 eğitim öğretim yılına çok büyük heyecanla hazırlandık. 17 Haziran'da 2021-2022 eğitim öğretim yılını tamamladıktan sonra tümü lkede seferberlik ilan ettik. İstedik ki hiçbir problem olmadan Türkiye'nin devasa eğitim sistemini yani 19 milyon öğrencisi 1,2 milyon öğretmeniyle çok güzel bir başlangıç yapalım. Bu kapsamda her yıl olduğu gibi eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için ders kitaplarını ücretsiz olarak tüm öğrencilerimizin sıralarına hazırladık. Sadece bununla kalmadık Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla uzun yıllardan beri eğitim sistemimizde kronik bir problem olan siz değerli velilerimizin üzerinde ciddi maddi külfetler oluşturan yardımcı kaynak problemini ilk kez çözdük. İlk kez 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle tüm öğrencilerimizin sıralarına sadece ders kitapları değil 130 milyon yardımcı kaynağı da ücretsiz olarak bıraktık.

''İLK KEZ 60 BİN TEMİZLİK ELEMANLARIMIZI TÜM OKULLARIMIZA GÖNDERMİŞ BULUNUYORUZ''

Okullarımızda yardımcı kaynak problemini de kökünden çözmüş olduk. Okullarımızın temizliği ile ilgili her yıl gecikmeli bir şekilde sisteme giren temizlik elemanlarını ilk kez eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce okullarımıza gönderdik. İlk kez 60 bin temizlik elemanlarımızı tüm okullarımıza göndermiş bulunuyoruz.''