Bakan Nabi AVCI’nın 77 Milyona Sözü

Adeta bir kangrene dönüşen 1709 şube müdürü atamasında 2 yıldır sınava giren 40 000 kişi bir hukuk devletinde mahkeme kararlarının uygulanıp uygulanmayacağını, mahkeme kararlarının nasıl yorumlanacağını beklemektedir.

Öğretmenler 15.12.2015, 22:53
Bakan Nabi AVCI’nın 77 Milyona Sözü

MEB 1709 şube müdürlüğü ataması Daha henüz tercihler yapılmadan 40 gün önce 06.03.2014 tarihinde Danıştay 5.dairesi Başbakanlığın, Aynı şekilde Danıştay 2.daireside Milli Eğitim Bakanlığı Görevde yükselme yönetmeliğinde, Sadece sözlü(Mülakat) sınavı sonuçlarına göre atama yapması maddesinin yürütmesini durdurmuştur. 

 

 

Danıştay  . Her iki kararda da özetle,” Şube Müdürlüğü atamaları için; sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiğinden söz edilmiştir.”Anılan danıştay kararlarının uygulanmaması üzerine MEB aleyhine 100 lerce dava açılmıştır.

İşte bu kararlardan biri Ankara 7. İdare mahkemesi tarafından verilmiş ve “Mahkeme Sadece Sözlü Puanı ile yapılan 1709 Şube Müdürü Atamasının İptaline”Karar vermiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı kararı Danıştaya Temyiz etmiştir Danıştay 2.dairesi 15.10.2015 karar tarihli  Esas:2015/3097 Karar 2015/8038 kararında Ankara 7.İdare Mahkemesinin temyize götürülen kararındaki “Sadece Sözlü Sınav puanlarına göre oluşturulan başarı listesi esas alınarak 1709 adet şube müdürü kadrosuna yapılan atama işlemlerinin TÜMÜNÜN İPTALİNE ilişkin kısmın AYNEN ONANMASINA. 15.10.2015 tarihinde OYBİRLİĞİ ile KESİN OLARAK karar vermiştir.

Sayın Bakanımız Nabi AVCI Bir çok ulusal televizyon kanalında ve Yüce Meclisimizde atamaların iptal kararına karşı  itiraz ettiklerini burada karar onanırsa Yargı kararlarını uygulayacaklarını ve gereğini yapacaklarını beyan etmiştir ayrıca 17 Aralık 2014'te meclis tutanaklarına geçen konuşmasında "Ankara 17. İdare Mahkemesinde açılan davada yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir. Bölge idare mahkemesinin bu kararına itiraz edilmiştir, verilecek karara göre de işlem yapılacaktır. Yani bölge idare mahkemesi de uyarsa onun gereğini de yapacağız.’’ Demişti İşte En yüksek İdare Mahkemesi olan Danıştay Sadece Sözlü Puanı ile yapılan 1709 Şube Müdürü Atamasının İptali kararını ONAMIŞTIR.Ayrıca;

Sayın Bakanımız, Mardin´de ilçe millî eğitim müdürleri ile istişare toplantısında bir araya gelmiştir. Toplantıda ilçe milli eğitim müdürlerinin sorusu üzerine sayın bakan: "Yüzde elliye göre çalışmalarımız bitmek üzere. Aritmetik Ortalamaya göre yeniden atama yapacağız." şeklinde açıklamalarda bulunarak 1709 Şube Müdürü atamasının iptal edildiğini akabinde Danıştay kararları gereği Aritmetik Ortalama ile hesaplanacak başarı puanına göre atamaların yenileceğini belirtmiştir.

Şimdi gözler Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’dadır. Atanan ve atanamayan 5913 şube müdürü adayını daha fazla mağdur etmeden Mahkeme kararlarının gereklerini yerine getirip.1709 şube müdürü atamasını iptal etmeli ve Yayınlamış olduğu görevde yükselme yönetmeliğine göre Tüm Münhal (Boş ) bulunan Şube müdürlüğü kadrolarını sınavı kazanan şube müdürlerine açmalı Yeniden tercihler alınarak atamaları yenilemeli ve  Meb şube müdürlüğü kaosuna son vermelidir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@